تئوری رویدادهای عاطفی

همانطور که می دانید و در مطالب گذشته سایت هم بیان شد، هیجانات و خلق ها در زندگی ما و به ویژه زندگی شغلی مان نقش بسزایی دارند. اما هیجانات و خلق ها بر عملکرد و رضایت شغلی چه تاثیری دارند؟

مدل تئوری رویدادهای عاطفی ( Affective Events Theory ) درک ما در خصوص این رابطه را گسترش داده است. تئوری رویدادهای عاطفی (AET ) می گوید که کارمندان نسبت به اتفاقات محیط کار واکنش هیجانی نشان داده و این واکنش بر عملکرد و رضایت شغلی شان تاثیر می گذارد.

این تئوری در اولین گام تصدیق می کند که هیجانات، واکنش به یک رویداد در محیط کار هستند. محیط کار شامل هر چیزی است که شغل را در بر می گیرد ؛ تنوع وظایف و میزان خودمختاری، الزامات شغلی و نیاز به قوه هیجانی. این محیط می تواند رویدادهای کاری ناخوشایند، متعالی یا هر دو نوع را خلق کند. به عنوان چند رویداد ناخوشایند می توان به همکاری که سهم خود را ایفا نمی کند. دستورات متضاد از سوی روسای مختلف و فشار زمانی فزاینده اشاره کرد. دستیابی به یک هدف، حمایت شدن از طرف همکار و مورد تشویق قرار گرفتن به دلیل تلاش صورت گرفته هم چند مثال از رویدادهای متعالی هستند. این رویدادهای کاری ممکن است منجر به واکنش های هیجانی مثبت و منفی شوند. شخصیت کارمندان و خلق آنها نیز زمینه را برای تشدید یا تخلف شدت واکنش به آن رویداد آماده می کند. به عنوان مثال افرادی که از نظر ثبات هیجانی ضعیف هستند، ممکن است به یک رویداد منفی واکنش شدیدی نشان دهند. خلق شان هم بیانگر این واقعیت است که به طور کلی چرخه عاطفی در آنها با نوسان همراه است.

بنابراین واکنش هیجانی فرد به یک رویداد ممکن است بر اساس خلق او تغییر کند. مورد آخر اینکه هیجانات، چندین متغیر عملکرد و رضایت را تحت تاثیر قرار می دهند ؛ مواردی از قبیل رفتار شهروندی سازمانی، تعهد سازمانی، میزان تلاش، تمایل به استعفا و رفتارهای انحرافی محیط کار. علاوه بر این، آزمون های صورت گرفته بر روی این تئوری نشان می دهد که:

(1) یک رخداد هیجانی در واقع یک سری تجربیات هیجانی است که در نتیجه یک رویداد واحد اتفاق افتاده و هم عناصر هیجانی در آن وجود دارد و هم چرخه های خلق.

(2) هیجانات فعلی، علاوه بر تاریخچه هیجاناتی که آن رویداد را در بر گرفته، هر زمان ممکن است رضایت شغلی را تحت تاثیر قرار دهد.

(3) با توجه به اینکه خلق ها و هیجانات در طول زمان نوسان می کنند، تاثیر آنها بر عملکرد هم دارای نوسان است.

(4) رفتارهای ناشی از هیجان معمولا دوام کمی داشته و به شدت متغیرند.

(5) با توجه به اینکه هیجانات، و حتی نوع مثبت آن، نوعا با رفتارهای مورد نیاز شغل سازگاری ندارند، معمولا بر عملکرد شغلی تاثیر منفی به جای می گذارند.

بیان این مثال می تواند به درک بهتر AET کمک کند. فرض کنید به عنوان مهندس هوا فضا در بوئینگ مشغول به کار هستید و متوجه شده اید که به دلیل کاهش سفارش برای جهت های تجاری، شرکت قصد دارد 000/10 نفر را اخراج کند. ممکن است شما هم اخراج شوید. احتمالا این رویداد باعث شده که به دلیل نگرانی بابت از دست دادن شغل و منبع درآمد اصلی، احساسات منفی در شما ایجاد شود. دل نگرانی و ناراحتی ناشی از مشکلات هم در شما بیش از حد معمول شدت داشته و همین مساله باعث می شود بیشتر احساس عدم امنیت بکنید. مساله اخراج موجب بروز رویدادهای کوچکتری هم می شود که یک رخداد را خلق می کنند: با رئیستان صحبت می کنید و او اطمینان می دهد که قرار نیست اخراج شوید؛ شایعاتی به گوشتان می رسد که قرار است از بخش شما افراد زیادی اخراج شوند؛ با همکار قبلی تان که 6 ماه پیش اخراج شده صحبت می کنید و او می گوید هنوز نتوانسته کاری پیدا کند. توالی این رویدادها، باعث خلق هیجانات مثبت و منفی می شود. یک روز شادمان هستید و فکر می کنید کارتان را از دست نخواهید داد. روز بعد ممکن است غمگین و مضطرب باشید. این نوسانات هیجانی باعث می شود تمرکز خود نسبت به کار را از دست داده و عملکرد و رضایت شغلی تان کاهش پیدا کند. مورد آخر اینکه واکنش شما شدت بیشتری پیدا می کند، چرا که طی 3 سال گذشته این چهارمین بار است که بوئینگ تعدیل نیرو می کند.

تئوری رویدادهای عاطفی به طور خلاصه دو پیام مهم به همراه دارد :

اول اینکه هیجانات، بینش ارزشمندی در خصوص درک رفتارهای کارمندان پیش رویتان قرار می دهد. این مدل نشان می دهد که رویدادهای ناخوشایند و متعالی باعث می شود عملکرد و رضایت کارمند پیوسته تغییرکند. دوم اینکه کارمندان و مدیران نباید از هیجانات و رویدادهایی که برایشان اتفاق می افتد، حتی اگر کم اهمیت باشند، چشم پوشی کنند، چرا که به مرور روی هم انباشته می شوند.

 


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع

وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی

استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.