تبدیل افراد به بازیکنان تیمی

بسیاری از انسان ها ذاتا بازیکن تیمی نیستند. همچنین سازمان های بسیاری وجود دارد که از دیرباز، دستاوردهای فردی را تقویت کرده اند. میزان فردگرایی و جمع گرایی فرهنگ های مختلف هم با هم تفاوت دارد. تیم ها با فرهنگ کشورهای جمع گرا سازگاری خوبی دارند. اگر سازمانی بخواهد در بین نیروی کاری که اکثرشان در جامعه ای فردگرا رشد کرده و بزرگ شده اند فعالیت تیمی را ترویج کند، چه راهکاری باید در پیش گیرد ؟ کارمند قدیمی که سال ها در یک سازمان بزرگ فردگرا در یک کشور فردگرا کار کرده بود، در خصوص تجربه پیوستن به تیم گفت: « داشتم درس هایم را یاد می گرفتم. بعد از ۲۰ سال برای اولین بار ارزیابی عملکردم منفی شده بود». بالاخره سازمان ها چطور می توانند مشارکت فردی اعضا را به تیمی تبدیل کنند ؟ مواردی که در اینجا ارائه می شود، گزینه های اصلی است که مدیران برای تبدیل افراد به بازیکنان تیمی در دست دارند.

گزینش: استخدام بازیکنان تیمی

بعضی مردم ذاتا ویژگی های میان فردی لازم برای عملکرد اثر بخش تیمی را در خود دارند. هنگام استخدام اعضای تیم، علاوه بر مهارت های فنی مورد نیاز برای احراز شغل، باید اطمینان حاصل کرد که متقاضیان می توانند نقش های تیمی را هم ایفا کنند. بسیاری از متقاضیان شغل، دارای مهارت های تیمی لازم نیستند. این موضوع به ویژه در مورد افرادی صادق است که در فرهنگ های فردگرا رشد کرده اند. وقتی مدیران با این افراد رو به رو می شوند، سه انتخاب پیش روی شان است. مدیران می توانند آنها را آموزش دهند تا به بازیکنان تیمی تبدیل شوند. اگر این انتخاب ممکن نباشد یا نتیجه ندهد، می توان متقاضی را به بخش دیگری منتقل کرد که در آن تیم وجود ندارد یا اینکه او را به کل استخدام نکرد. در سازمان هایی که قبلا تشکیل شده اند و حالا می خواهند مشاغل را به صورت تیمی طراحی کنند باید توجه داشت که ممکن است بعضی کارمندان در مقابل تیمی کار کردن مقاومت کرده یا قابلیت یادگیری این مهارت ها را نداشته باشند.

آموزش: خلق بازیکنان تیمی

بسیاری از افرادی که در فرهنگ های فردگرا پرورش یافته اند می توانند با آموزش به بازیکنان تیمی تبدیل شوند. متخصصین آموزش، تمریناتی را به اجرا در می آورند که رضایت خاطر حاصل از کار تیمی را در افراد ایجاد می کند. آنها معمولا کارگاه های برگزار می کنند تا به کارمندان کمک کنند مهارت های حل مساله، ارتباطات، مذاکره، مدیریت تعارض و مربی گری را یاد بگیرند. کارمندان همچنین مدل پنج مرحله ای شکل گیری گروه را هم یاد می گیرند. به عنوان مثال مربی ها در شرکت وریزون روی این مساله تاکید کردند که تیم قبل از آنکه تثبیت شود چه مراحلی را پشت سر می گذارد. همچنین اهمیت صبر و بردباری به کارمندان گوشزد شد، چرا که تصمیم گیری تیمی نسبت به فردی مستلزم صرف زمان بیشتری است. به عنوان نمونه بخش موتورهای خاص شرکت الکترونیک امرسان توانست با استفاده درست از آموزش های تیمی برای نیروی کار ۶۵۰ نفره خود، به موفقیت های شایان توجهی دست پیدا کند. مشاورانی از بیرون شرکت به کار گرفته شدند تا مهارت های عملی کار تیمی را به عنوان کارمندان آموزش دهند. ظرف کمتر از یک سال کارمندان با شوق و ذوق ارزش های کار تیمی را پذیرفتند.

پاداش دادن: انگیزه دادن برای اینکه بازیکنان تیمی خوبی باشند

سیستم پاداش سازمان را باید اصلاح کرد تا به جای تلاش های رقابتی، تلاش های مشارکتی را تشویق کند. به عنوان نمونه شرکت هال مارک کاردز، به سیستم پاداش فردی اصلی خود، یک سیستم پاداش سالانه مبتنی بر اهداف تیمی را اضافه کرده است. شرکت تری گن هم سیستم خود را تغییر داده به اهداف فردی و رفتارهای تیمی پاداش مساوی پرداخت کند. ارتقای مقام، افزایش دستمزد و دیگر اشکال تشویق کارمندان باید به افرادی تعلق گیرد که به عنوان عضو تیم، نقش خود را به شکلی کارآمد ایفا کرده اند. منظورمان این نیست که تلاش های فردی را باید نادیده گرفت ؛ بلکه هدف این است که مشارکت در تیم به تعادل برسد. بعضی از رفتارهایی که به عنوان مثال باید مورد تشویق قرار گیرند عبارتند از آموزش به همکاران جدید، به اشتراک گذاشتن اطلاعات با اعضای تیم، کمک به حل تعارضات و کسب مهارت های مورد نیاز تیم که فرد فاقد آنها بوده است. مورد آخر اینکه پاداش های درونی را که کارمندان می توانند از کار تیمی کسب کنند فراموش نکنید. تیم ها همدلی ایجاد می کنند. عضویت در یک تیم موفق، جذاب و رضایت بخش است. فرصتی که تیم برای کارمندان فراهم می کند تا به تعالی رسیده و همکاران خود را در مسیر ترقی یاری کنند، مایه خوشنودی آنهاست.

تیم سازی

تبدیل افراد به بازیکنان تیمی: راهکارهای تیم سازی در سازمان


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع
وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی
استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید