“تیپ شخصیتی چیره دست ” ISTP

می‌خواستم زندگی کنم، یک زندگی متفاوت. نمی‌خواستم هر روز به همان محل قبلی بروم، همان آدمهای قبلی را ببینم و همان کارهای قبلی را انجام بدهم. می‌خواستم چالش‌های جالبی داشته باشم.

HARRISON FORD


درون گرا- حسی-فکری- ملاحظه کنندهخونسرد/ اهل تفریح/ طرفدار برنامه های تفریحی/ پر هیجان/ حلال بحران/ عملگرا/ بی خیال/ غیرصمیمی/  توانمند در برخورد با دنیای فیزیکی

چیره‌دستان عاشق اکتشاف با دست و چشم خود، لمس کردن و بررسی کردن جهان اطراف با عقل محض و روحیه کنجکاوی هستند. افراد دارای این نوع شخصیت سازندگانی بالفطره هستند، در حال رفتن از یک پروژه به سراغ پروژه بعدی، ساختن چیزهای مفید و بیهوده برای لذت بردن از آن، و آموختن از محیط خود هستند. شخصیت‌های چیره‌دست اغلب مکانیک و مهندس هستند که هیچ چیزی برایشان شادی‌آورتر از کثیف کردن دستها و جدا کردن اجزا و سر هم کردن دوباره آنها نیست، به‌طوری که کمی از قبل بهتر باشد.

چیره‌دستان به کنکاش در ایده‌ها از طریق ایجاد، عیب‌یابی، آزمون و خطا و تجربه دست اول می‌پردازند. این شخصیت‌ها از اینکه دیگران به پروژه‌های آنها علاقه نشان بدهند لذت می‌برند و گاهی اوقات حتی اهمیتی نمی‌دهند که این افراد وارد حریم خصوصی‌شان شده‌اند. البته، این به شرطی است که چنان افرادی در اصول و آزادی چیره‌دستان اختلالی پدید نیاورند و باید صادقانه با چیره‌دستان در مورد علاقه خود صحبت کنند.

افراد دارای شخصیت چیره‌دست اغلب از کمک کردن و به اشتراک گذاشتن تجربه خود، به‌خصوص با کسانی که به آنها اهمیت می‌دهند لذت می‌برند و چقدر بد که تعدادشان بسیار اندک است و تنها حدود پنج درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. به‌طور خاص زنان چیره‌دست نادر هستند و نقش‌های جنسیتی که معمولاً جامعه انتظار دارد چندان متناسب آنها نیست – آن‌ها اغلب در سنین جوانی خود را به شکل پسران درمی‌آورند.

جرأت متفاوت بودن

در حالی که طبیعت کم‌حرف و تمرکز چیره‌دستان بر مسائل عملی باعث می‌شود این شخصیت‌ها در نگاه اول ساده به نظر برسند، اما آنها در واقع افرادی کاملاً پیچیده‌اند. شخصیت چیره‌دستان دوستانه اما بسیار خصوصی، آرام اما به‌طور ناگهانی خودانگیخته، بسیار کنجکاو، اما قادر به متمرکز ماندن بر تحصیلات رسمی است و پیش‌بینی آنها حتی توسط دوستان و عزیزانشان چالش برانگیز است. چیره‌دستان ممکن است برای مدتی بسیار وفادار و ثابت‌قدم به نظر برسند، اما معمولاً انرژی فراوانی در خود نگه می‌دارند که بدون هشدار منفجر می‌شود و علایق آنها را به مسیرهای جسورانه تازه‌ای هدایت می‌کند.

هرچند چیره‌دستان در هنگام بروز چنین تغییرات شدیدی به‌جای امتحان کردن چشم‌اندازی تازه، صرفاً به بررسی دوام این علایق می‌پردازند.

تصمیمات چیره‌دستان از حس واقع گرایی عملی آنها ناشی می‌شود و در قلبشان حس نیرومند انصاف وجود دارد، نگرش “چیزی را که دوست نداری در مورد دیگران انجام مده”، واقعاً کمک می‌کند بتوان بسیاری از صفات گیج‌کننده چیره‌دستان را توضیح داد. افراد دارای شخصیت چیره‌دست بجای احتیاط بیش از حد و اجتناب از وارد کردن درد و رنج به دیگران به احتمال زیاد پا را بسیار فراتر می‌گذارند و تلافی‌جویی متقابل را هم چه خوب و چه بد می‌پذیرند زیرا آن را بخشی از بازی منصفانه می‌دانند.

بزرگ‌ترین مسئله‌ای که شخصیت‌های چیره‌دست به احتمال زیاد با آن مواجه می‌شوند این است که خیلی زود دست به عمل می‌زنند، آزادی خود را مفروض می‌گیرند و فرض می‌کنند که دیگران هم همین‌طور هستند. آن‌ها اولین کسانی هستند که می‌توان جوک‌های حساس را برایشان تعریف کرد، به پروژه‌های دیگران بیش از حد علاقه‌مند می‌شوند، مزاحمت و سر و صدا ایجاد می‌کنند، یا به‌طور ناگهانی برنامه خود را تغییر می‌دهند چون با چیزی جالب‌تری مواجه شده‌اند.

هیچ چیز به اندازه اینکه همه با تو موافق باشند کسل‌کننده نیست

 

چیره‌دستان این نکته را خواهند آموخت که بسیاری از انواع شخصیتی دیگر خطوط قرمز محکمتری در مورد قوانین و رفتارهای قابل قبول دارند – شخصیت‌های حساس‌تر اغلب دوست ندارند جوک‌های حساس بشنوند، و قطعاً در جواب جوکی مشابه نمی‌گویند، و نمی‌خواهند رفتار پر سر و صدا، حتی در حین مهمانی داشته باشند. اگر وضعیت عاطفی از قبل مشکل‌آفرین شده باشد، نادیده گرفتن این مرزها می‌تواند نتیجه‌ای کاملاً معکوس داشته باشد.

چیره‌دستان مشکل خاصی در پیش‌بینی احساسات دارند اما این امر تنها ناشی از انصاف درونی آنهاست، چرا که ارزیابی احساسات و انگیزه‌های چیره‌دستان بسیار دشوار است. با این حال، تمایل آنها به کاوش در روابط خود از طریق اقدامات و نه از طریق همدلی می‌تواند به شرایط بسیار دشواری منجر شود. افراد دارای شخصیتی چیره‌دست مرزها و دستورالعملها را کنار می‌گذارند و ترجیح می‌دهند آزادی داشته باشند و اگر لازم بود خارج از خطوط را هم رنگ کنند.

پیدا کردن محیطی که بتوانند با دوستان خوبشان همکاری کنند، کسانی که سبک و غیرقابل پیش‌بینی بودن آنها را درک نمایند، استفاده از خلاقیت، حس شوخ‌طبعی و رویکرد عملی خود برای ایجاد راه‌حل‌های عملی به شخصیت‌های چیره‌دست فرصت می‌دهد سال‌های سال با شادمانی به ساخت جعبه‌های مفیدی بپردازند – و آنها از بیرون تحسین کنند.

 


صریح و صادق و اهل عمل است، عمل را به گفتگو ترجیح می دهد. از انجایی که تحلیل گر است به موضوعات غیر شخصی بهای بیشتری می دهد او می داند چگونه در شرایط مکانیکی کار کند و معمولا در به کار بردن ابزار و کار با دست هایش تبحر دارد.او تصمیمات منطقی می گیرد و مسائل را به خوبی توضیح می دهد.

او کنجکاو و مشاهده گر است و تنها در برابر واقعیت های کاملا مسلم متقاعد می گردد. او به حقایق احترام فراوان می گذارد اغلب ساکت وآرام به نظر می رسد و ممکن است به همین دلیل سرد ارزیابی گردد.او تنها در معرض دوستان خوب و نزدیک خود از این حالت بیرون می آید. او شخصی منصف است با توجه به تکانه های خود عمل می کند به همین دلیل می تواند خود را با چالش های فردی زندگی تطبیق دهد. او از ورزش و محیط های بیرون از خانه لذت می برد.

 

نقاط ضعف


 • او مهم ترین مباحث را هم نزد خود نگه می دارد و در نتیجه اشخاصی که در زندگی او حضور دارند نمی دانند که در ذهن او چه می گذرد.
 • او به قدری واقع بین است که می تواند در هر زمینه ای تلاش های خود را به حداقل برساند.
 • میل زیادی به آزادی دارد و در برخی مواقع احتمال دارد که این سبب شود که از گوشه های کار بزند و بنابراین کارها را در مواقعی به انتها نرساند.

 

محل کار


 • به واقعیت های ملموس واقع در پیرامون خود بها می دهد .
 • به زمان توجه دارند. روی چیزهای غیر لازم وقت صرف نمی کند.
 • ابهام را دوست ندارد. حوصله گوش دادن به جزییات غیر لازم را ندارد.
 • دوست دارد مسایل را حل و فصل کند. ترجیح می دهد مسایل را به شکلی منظم و بر اساس نظم ترتیب حل و فصل نماید.
 • تمایل دارد از کناره رویه و مقررات عبور کند و به نتیجه برسد.
 • به اعتقادش مقامات و سلسله مراتب در سازمان های کاری ضرورتی ندارند و در برابر آنها به شدت مقاوم است .
 • از سرپرستی کردن و سرپرستی شدن دل خوشی ندارد .
 • ترجیح می دهد به تنهایی کار کند ، مگر آنکه کسی باشد که توانمندی اش به مراتب از آنها بیشتر باشد تا تمایل به همکاری با او را نشان دهد.
 • ترجیح می دهند در بحران آرام باشد.
 • می تواند با ابزار به راحتی کار کند .
 • در زمینه های مورد علاقه به جزییات بها می دهد. می تواند به سرعت از داده های آماری به طور منطقی سود بجوید.
 • اگر کارشان با چالش پیوسته روبه رو نباشد از آن مکدر می شود.

 

عناوین شغلی


ویراستار ، سردبیر مربی ، آموزش دهنده، برنامه نویس کامپیوتر، کارگر ساختمانی، دستیار دندانپزشک و پزشک، اقتصادان مهندس، مامور خرید، هماهنگ کننده حمل و نقل، مهندس کامپیوتر، نقشه بردار،  مامور آتش نشانی، زیست شناس، مکانیک مامور ارتش، دستیار وکیل، دستیار پزشک، افسر پلیس، تعمیرات چی، تحلیل گر امنیتی، فلز کا،  تکنیسی،  اپراتور حمل و نقل

 

ارتباط با دیگران


 • نیاز چندانی به صحبت کردن و اجتماعی شدن ندارد. بیش تر ترجیح می دهد با عمل خود و نه صحبت، ارتباط بر قرار سازد.
 • عشق خود را به طور عملی نشان می دهد.او با کمک کردن ، لطف کردن و حل کردن مسایل دیگران توجه خود را به آنها نشان می دهد.
 • در برابر الزامات ، وظایف یا قول قرار ها مقاومت نشان می دهد.
 • دوست دارد با اشخاصی صرف وقت کند که با علایق آنها سهیم باشد و یا به آنها آزادی عمل بدهد که مطابق خواسته های خود عمل کند.
 • اغلب تنها است اما با اشخاصی که برایش مهم هستند بسیار صمیمی و وفادار است.
 • می توانند غیر قابل پیش بینی باشد.
 • ممکن است در زمینه مهارت های میان فردی با دشواری هایی روبه رو باشد.
 • می تواند انتقاد کننده به نظر برسد. زیرا به منطق و واقعیت ها توجه خاص دارد.

 

اوقات فراغت


او از فعالیت های خطر ناک و پر اضطراب مانند مسابقات اسب دوانی ، گلایدینگ ، صخره پیمایی ، اسکی یا موج سواری لذت می برد . او  از راه کارهای رقابت آمیز استقبال می نماید. دوست ندارد که تکدر خاطر پیدا کند و کسل شود. او نقاطی را که دوست نداشته باشد به حال خود رها می کند اما نقاطی را که دوست دارد ، به شدت مرتب و منظم می کند.

پیشنهاد


 • تنها به نتایج فردی فکر نکنید به هدف های بلند مدت تر هم بها بدهید.
 • به این توجه کنید که نقطه نظرهای دیگران می تواند امکاناتی فراهم آورد که تا کنون به آن فکر نکرده بودید.
 • به این فکر کنید که هر کس کاری را به شکلی انجام می دهد. راه های ساختار دادن به زندگی بسیار متعدد و متنوع است. به فراسوی اندیشه سیاه و سفید دیدن بروید.
 • قبل از اینکه اختلاف نظرهای خود را با دیگران مطرح کنید به وجود توافقی که با آنها دارید اشاره نمایید.
 • به نکات خوب دیگران اشاره کنید. تنها در مقام اصلاح دیگران نباشید. در صورت امکان از آنها تقدیر و تحسین کنید.
 • گهگاه حرف های محبت آمیز بزنید. بگذارید دیگران بدانند که آنها را هم برای شما مهم هستند.
 • برای روابط مهم خود وقت کافی در نظر بگیرید.
 • بیاموزید که احساسات خود را با دیگران در میان بگذارید. در برقراری ارتباط گشوده تر باشید. نظرات خود را به لحن آشکارتری مطرح سازید.
 • به جنبه های قوت خود توجه داشته باشید و قدر آنهارا بدانید – منطقی بودن، خود به خودی داشتن ، عملی بودن، مستقل بودن، ماجراجو بودن، عینی بودن، واقع بین بودن و پر انرژی بودن.
[WpProQuiz 12]

Strengths & Weaknesses

Virtuoso Strengths

Virtuoso (ISTP) strengths
 • Optimistic and Energetic – Virtuosos are usually up to their elbows in some project or other. Cheerful and good-natured, people with the Virtuoso personality type (especially Assertive ones) rarely get stressed out, preferring to go with the flow.
 • Creative and Practical – Virtuosos are very imaginative when it comes to practical things, mechanics, and crafts. Novel ideas come easily, and they love using their hands to put them into action.
 • Spontaneous and Rational – Combining spontaneity with logic, Virtuosos can switch mindsets to fit new situations with little effort, making them flexible and versatile individuals.
 • Know How to Prioritize – This flexibility comes with some unpredictability, but Virtuoso personalities are able to store their spontaneity for a rainy day, releasing their energy just when it’s needed most.
 • Great in a Crisis – With all this hands-on creativity and spontaneity, it’s no wonder that Virtuosos are naturals in crisis situations. People with this personality type usually enjoy a little physical risk, and they aren’t afraid to get their hands dirty when the situation calls for it.
 • Relaxed – Through all this, Virtuosos are able to stay quite relaxed. They live in the moment and go with the flow, refusing to worry too much about the future.

Virtuoso Weaknesses

Virtuoso (ISTP) weaknesses
 • Stubborn – As easily as Virtuosos go with the flow, they can also ignore it entirely, and usually move in another direction with little apology or sensitivity. If someone tries to change Virtuosos’ habits, lifestyle or ideas through criticism, they can become quite blunt in their irritation.
 • Insensitive – Virtuosos use logic, and even when they try to meet others halfway with empathy and emotional sensitivity, it rarely seems to quite come out right, if anything is even said at all.
 • Private and Reserved – Virtuoso personalities are notoriously difficult to get to know. They are true introverts, keeping their personal matters to themselves, and often just prefer silence to small talk.
 • Easily Bored – Virtuosos enjoy novelty, which makes them excellent tinkerers, but much less reliable when it comes to focusing on things long-term. Once something is understood, Virtuosos tend to simply move on to something new and more interesting.
 • Dislike Commitment – Long-term commitments are particularly onerous for Virtuosos. They prefer to take things day-by-day, and the feeling of being locked into something for a long time is downright oppressive. This can be a particular challenge in Virtuosos’ romantic relationships.
 • Risky Behavior – This stubbornness, difficulty with others’ emotions, focus on the moment, and easy boredom can lead to unnecessary and unhelpful boundary-pushing, just for fun. Virtuosos have been known to escalate conflict and danger just to see where it goes, something that can have disastrous consequences for everyone around if they lose control of the situation.

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

 


منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید