روش های تحقیق در علوم اجتماعی

یکی از اهداف اصلی روش های تحقیق در علوم اجتماعی که مورد استفاده روان شناسی صنعتی / سازمانی قرار می گیرد این است که محقق را قادر می کند که از هر نوع احساس شخصی یا تورش برای مطالعه موضوعی خاص به صورت عینی پرهیز کند. عینیت موضوع اصلی روش های تحقیق علمی به طور عام، و روش های علوم اجتماعی به طور خاص می باشد. این عینیت وقتی که از طریق فرایند علمی اجتماعی تکمیل شود نشان می دهد چگونه یک دانشمند اجتماعی و یا یک کارشناس غیر دانشمند با یک موضوع یا مشکل مربوط به کار برخورد می کنند. روش شناسی تحقیق به سادگی نظام راهنمائی ها و روش های کار است که به محقق در به دست آوردن تحلیلی با صحت بیشتر و بدون تورش درباره مشکل مورد نظر کمک می کند. به همان ترتیب تحلیل آماری نیز، کم و بیش، چیز دیگری نیست، مگر روش هایی برای سنجش مشاهدات عینی قابل تکرار که یک محقق جمع آوری کرده است.

اهداف روش های تحقیق در روان شناسی صنعتی / سازمانی

از آنجائی که روان شناسی صنعتی / سازمانی یک علم است، لامحاله، اهداف اصلی هر علمی را هم دارا می باشد که عبارتند از : توصیف، توضیح و پیش بینی پدیده ها است. (کاپلان، 1964) از آنجائی که روان شناسی صنعتی / سازمانی علم رفتار کاری است، اهدافش هم توصیف کردن، توضیح دادن و پیش بینی کردن رفتار کاری است.

 برای مثال، یک روان شناس صنعتی / سازمانی ممکن است سعی کند که فقط هدف اول را با توصیف سطوح تولید یک شرکت، نرخ غیبت از کار کارمندان، گردش نیروی کار، نوع و شکل روابط متقابل بین کارگران و سرپرستان با قصد ارائه تصویری هر چه روشن تر از یک سازمان تحت مطالعه برآورد کند. به هدف توضیح پدیده ها زمانی دست یافته می شود که روان شناس صنعتی / سازمانی سعی کند تا کشف نماید چرا شیوه خاصی از رفتار کاری رخ می دهد. پیدا کردن نرخ جابجائی نیروی کارمندی به علت عدم رضایت کارمندان از میزان دستمزد دریافتی و سایر امکانات مالی از یک شرکت مثالی روشن در این زمینه است. به هدف پیش بینی زمانی خواهیم رسید که یک محقق کوشش کند با استفاده از نمرات حاصله از یک آزمون معین روان شناختی، پیش بینی می کند کدام کارمند بهترین کاندیدای شغل مدیریت خواهد بود، یا زمانی که یک محقق با استفاده از نظریه انگیزش پیش بینی می کند که کارمند در مقابل برنامه های متفاوت انگیزشی چه عکس العملی نشان خواهد داد.

روان شناس صنعتی/ سازمانی، علاوه بر مطالب بالا یک علم کاربردی است و به همین علت قصد دارد که رفتار را برای رسیدن به هدف مورد نظر کنترل کرده تغییر دهد. با استفاد از نتایج تحقیقات قبلی است که یک روان شناس صنعتی / سازمانی می تواند بعضی از جنبه های رفتار در کار را تغییر دهد. برای مثال شواهدی در دست است که بین مشارکت کارمندی در تصمیم گیری سازمانی و سطوح مختلف شغلی ارتباط وجود دارد. (آرگیریس، 1964، لاک و اسکویگر، 1976).

صورت بندی مشکل ——–> ایجاد فرضیه ها ——–> انتخاب طرح تحقیقی ——–> جمع آوری اطلاعات ——–> تحلیل آماری اطلاعات ——–> تفسیر نتایج و نتیجه گیری نهایی

با درک این رابطه یک روان شناس صنعتی / سازمانی باید برنامه ای تنظیم کند تا مشارکت کارمندی را در خط مشی تصمیم گیری یک سازمان به منظور افزایش سطوح رضایت شغلی افزایش دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.