مصاحبه موقعیتی


نوع دوم از سوالها که در مصاحبه به کار می رود سوالهای موقعیتی است که به نام های سناریویی یا اگر-چگونه نیز شناخته می شود. در این نوع مصاحبه از متقاضی پرسیده می شود که در یک موقعیت خاص چگونه عمل می کند و موقعیت را اداره می­کند. در برخی موقعیتهای سوالها حول محور یک سناریو چیده می شوند (سوالهای چهارم تا هفتم را ملاحظه کنید).

 • وقتی فردی که دارای مقام بالاتری در سازمان است از شما عملی غیر قانونی یا غیر اخلاقی بخواهد چه کار می کنید؟
 • وقتی درگیر اطلاعات متعارض باشید چگونه تصمیم می گیرید؟
 • اگر کارمندی عملکردی پایین تر از انتظار را داشته باشد چگونه او را مدیریت می کنید؟
 • رئیس شما مجبور است شهر را ترک کند برای حل مساله ضروری کاری. او پروژه ای را به شما سپرده است که لازم است قبل از بازگشتش انجام شود. پروژه مربوطه رئیس شرکت است. در ابتدا فکر می کنید رئیستان به خوبی شما را توجیه کرده است درباره پروژه اما وقتی وارد موضوع می شوید سوالهای زیادی برایتان پیش می آید. شما به رئیستان دسترسی ندارید و در حال از دست دادن زمان هستید. در این موقعیت چه کار می کنید؟
 • یک مشتری محصولی را جهت تعمیر روز دوشنبه آورده و به او گفته می شود نیاز به تعمیر جزئی دارد و ساعت ۱۵ سشنبه آماده خواهد بود. وقت مشتری برمی گردد ساعت ۱۶ است و هنوز محصول تعمیر نشده است. مشتری خیلی ناراحت می شود. بعنوان مدیر خدمات (پس از فروش) چطور این وضعیت را اداره می کنید؟
 • شما و همکارتان مشترکا بر روی یک پروژه کار می کنید. درباره تقسیم کار توافق کرده اید اما او وظایفش را انجام نداده است. چه کار می کنید؟
 • شما عضو یک تیم ماتریسی هستید که درباره یک مشکل پیچیده درگیر هستید. اعضای تیم نقطه نظرات مختلف در باره مساله دارند. شما با نظر یکی از اعضا کاملان مخالف هستید. چطور رابطه کاری رضایتبخشی را با آن شخص برای دستیبابی به اهداف تیم ایجاد می کنید؟چ

در بیشتر موقعیتها برقراری تناسب بین پاسخهای فرد و پست مورد نظر نسبتا آسان است. برای مثال اگر به دنبال یک فرایند شش مرحله ای مدیریت کردن مشتری ناراضی هستید می توانید

در این مورد شما می توانید تفاوت بین دو یا چند متقاضی را شناسایی کنید. فرد اول مکن است که تنها به دو گام از مراحل شش گانه اشاره کند، فرد دوم به شش گام اشاره کند ولی فقط دو گام را تبیین کند و فرد سوم هر شش گام را نام برده و تبیین کام می نماید.

هنگامی که متقاضی کم تجربه باشد اما دانش پایه ای گسترده ای داشته باشد این نوع سوالها می تواند مناسب باشد.

مشکلات مصاحبه موقعیتی:

اولین مشکل سوالهای موقعیتی این است که فرض می شود متقاضی هرآنچه که می گوید در موقعیت واقعی نیز همانگونه عمل خواهد کرد. همانگونه می دانیم همیشه این اتقاق رخ نمی دهد.

برخی مدیران معتقدند می توانند با سوالات پی گیری حول محور موضوع ، این ضعف را پوشش بدهند. بعنوان مثال: لطفا مثالی بزنید که در آن توانستید از این مهارت یا فرایند استفاده کردید. تقریبا ۱۰۰ درصد مواقع مثالهای متقاضیان با گامهای مورد نظر تطابق دارد. اما آیا به این معنی است که آنها در عمل همان کار را می کنند.؟ شاید بله، اما این امکان نیز وجود دارد که همه این توضیحات ساختگی باشد و در عمل، فرد چنین اقداماتی را انجام ندهد.

مصاحبه معمای فکری:

این نوع مصاحبه توسط شرکت مایکروسافت شروع شد  و سایر شرکت های های تک برای سالهای متمادی از آن استفاده می کردند. چند نمونه از سوالهای این روش را در ادامه ذکر می کنیم:

 • اگر می توانستید یکی از ایالتهای امریکا را حذف کنید کدام را انتخاب می کردید؟چرا؟
 • وزن همه یخهای موجود در درون زمین حاکی چقدر است؟
 • چطور می توان وزن یک هواپیما را محاسبه کرد؟ (بدون استفاده از ترازو)

سوالهای معمای فکری بیانگر اطلاعاتی از قیل موارد ذیل هستند

 • فرد تا چه اندازه تحت استرس می تواند به خوبی عمل کند؟
 • فرایندی که متقاضی برای تحلیل یک مساله بکار می گیرد؟
 • راه حلی که فرد ارائه می دهد تا چه اندازه خلاقانه است؟
 • فرد چقدر با هوش است
 • فرد چگونه به چالشهای غیرمنتظره و مسائل پیچیده واکنش نشان می دهد؟

مزایای مصاحبه معمای فکریچ:

متصدیان استخدام زمانی که فرد تازه دانش آموخته ای را برای شغلی با فن اوری بالا جذب کنند از این سوالات استفاده می کنند. این سوالات ممکن است به متقاضی این فرصت را بدهد که مهارت تفکر تحلیلی خود را نشان دهد در حالیکه تجربه عملی ندارد. مزیت دیگر این سوالها این است که فرصتی برای سنجش واکنش متقاضی به تمرینهایی است که نیاز به توجه کامل و ابتکار عمل دارند. همچنین به مصاحبه گر این امکان را می دهد تا فرایند فکر کردن متقاضی را احصاء کنند.

معایب سوالهای معمای فکری:

طرفداران این مصاحبه معتقدند سوالات معمایی این اطلاعات را به ما می دهند که فرد چگونه تفکر می کند، چقدر باهوش است. همچنین تفکر منطقی، برنامه ریزی، حل مساله و تصمیم گیری فرد را نشان می دهد. آنها بر این باورند که این نوع سوال ها منجر به پاسخهای خلاقانه و اصیل می شود. اما کتابهای و وب سایتهای زیادی وجود دارد که پاسخهای مناسب به چنین سوالهایی را فراهم می کنند. بنابرین زمانی که متقاضی به سوال معمایی پاسخ می دهد شما بعنوان مصاحبه گر نمی دانید که آیا آن شخص جواب را از قبل می دانسته یا فقط از هوش خود برای پاسخگویی استفاده کرده است.

حل معمای فکری شاید نشانگر، نبوغ، زرنگی و توانایی ذهنی باشد اما معلوم نیست که نشانگر قابلیت موفق شدن در یک پست خاص باشد. اگر نبوغ فکری جزو شایستگی های آن شغل باشد این نوع سوال موجه است اما اگر شایستگی مورد نظر “حل مساله” باشد ممکن است این نوع پرسش و پاسخ معتبر و پیش بینی کننده عملکرد موفقیت آمیز فرد در شغل نباشد.

معایبی که سه روش مصاحبه گفته شد به این معنی نیست که بطور کلی نباید از آنها استفاده کرد اما چنانچه بخواهید از برخی از سوال های انواع مصاحبه های ذکر شده استفاه کنید نکات ذیل را مد نظر قرار دهید:

 • این سوالها را به عنوان یک عامل کمکی و جزئی بکار برید و ملاک اصلی قرار ندهید.
 • از همه متقاضیان سوالهای یکسان بپرسید.
 • اساس مصاحبه خود را بر مصاحبه رفتاری شایستگی محور بگذارید که اثربخشی بیشتری، قابلیت پیش بینی بیشتری دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.