با وجود اینکه معمولا شایعات بی خطر هستند، اما ممکن است پیامد های بسیار وخیمی داشته باشند. اگر شک دارید می توانید از چهار کارمند پیشین شهر هوک ست در نیو همسفایر ( جمعیت 721/11 نفر ) بپرسید که توسط شورای شهر به دلیل شایعه پراکنی در خصوص رئیس شان اخراج شدند. دلیل اخراج این کارمندان با سابقه – دو نفر دستیار سرپرست و دو نفر رئیس بخش – آن بود که یکی از آنها حرف های رکیکی درباره شهردار زده بود و باقی شان هم این شایعه را پخش کرده بودند که او با یکی از کارمندان زن اداره رابطه عشقی برقرار کرده است. کارمندان اخراجی ( که همه شان زن هستند ) تایید کرده اند که از آن زن، که عهده دار پستی است که اختصاصا برای او ایجاد شده و علیرغم تجربه و سنوات کمتر، از دو نفر آنها بیشتر دستمزد می گیرد، متنفرند. هر چهار کارمند به حکم اخراج خود اعتراض کردند.

 شورای هوک ست درخواست آنها را رد کرد و در بیانیه ای اعلام کرد که « این کارمندان منافع شهر هوک ست را در نظر نگرفته اند و با دامن زدن به شایعات و بیان حرف های رکیک، محیط کار را برای کارمندان دیگر ناخوشایند کرده اند ». بی برنچ، وکیل مدافع هر چهار نفر، گفت که موکلانش « به صورت کاملا قانونی نحوه برخورد سرپرست خود با آن کارمند زن را زیر سوال برده و این پرسش را مطرح کرده اند که آیا او به نفع این فرد پارتی بازی کرده است یا خیر. جدا بی انصافی است که بخواهیم این صحبت ها را شایعه بدانیم. قبول دارم که یک آدم منطقی چنین حرف هایی را مطرح نمی کند، اما قصد آزار دادن کسی را هم نداشته اند ».

کارمندان اخراجی که به « چهار هوک ستی » معروف شده اند، ادعا کرده اند که شایعه این رابطه عشقی را یکی از شهروندان، که دلیل ساعت ها کار مشترک شهردار با این خانم را زیر سوال برده، مطرح کرده است ». بعضی کارفرمایان، در مقابله با شایعات محیط کار سیاست هایی وضع کرده اند. فروشگاه های زنجیره ای بالیتس، پاراگرافی را در خصوص شایعات و تهمت به راهنمای سیاست ها و رویه های پرسنلی شرکت اضافه کرده است. در این بند ذکر شده که: « انتشار شایعه و تهمت در خصوص کارمندان و مشتریان همچون تجسس در خصوص اطلاعات شخصی آنها در اینترنت به طور کلی ممنوع است. تخلف از این بند ممکن است به اخراج فوری فرد خاطی منجر شود ».

این عبارت به دلیل بروز دو اتفاق جدید اضافه شده است؛ دور هم جمع شدن کارمندان بعد از ساعات اداری باعث شد در ساعات اداری شایعه پراکنی کنند و مورد دیگر این بود که سه همکار برای به دست آوردن سوابق یکی از همکاران خود از اینترنت سوء استفاده کردند.

باب بنهام، مدیر عامل فروشگاه، می گوید : « هر دو رویداد باعث شد تنش زیادی در محیط کار ایجاد شود ». وقتی دو نفر نمی خواهند با هم صحبت کنند، وضعیتی پیش می آید که مشتری هم می تواند آن را احساس کند. از زمانی که چهار هوک ستی اخراج شده اند، چندبار در برنامه صبح بخیر آمریکا حضور پیدا کرده اند و سعی دارند راه های قانونی مختلفی که وجود دارد را دنبال کنند. دادخواستی که در آن خواسته شده این چهار نفر به کار خود بازگردند توسط 419 نفر از ساکنان هوک ست امضا و به شورای شهر ارجاع شده است. جورج لانگ فلو، رئیس شورای شهر در این خصوص گفته : « اگر آنها را اخراج نمی کردیم، ممکن بود به دلیل آزار جنسی و تهمت و افترا از ما شکایت کنند. اگر کاری نمی کردیم ممکن بود خودمان متهم شویم ». یکی از اخراج شدگان گفته : « قطعا دست بردار نیستم، از این مساله اطمینان دارم. آنها بی دلیل مرا اخراج کرده اند، من نباید بی کار باشم ». صرف نظر از صحت و سقم ادعای چهار هوک ستی، مساله مشخص این است که آنچه به نظر شایعه بی خطری بوده، پی آمد وخیمی به همراه داشته است. در این مثال، پیامدهای سنگین ارتباط به تصویر کشیده شد.

مطلب مرتبط: فرایند ارتباط


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع
وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی
استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.