قاپ زدن کل تیم

شرکت ها آنقدر به دنبال جذب استعدادهای برتر هستند که اگر ببینیم یکی را از شرکت های موفق جذب کرده اند، عجیب به نظر نمی رسد. مثلا بسیاری از شرکت ها کارمندان گوگل را جذب خود کرده اند. مساله جدیدی که در جنگ استعدادها رخ داده، کل تیم است. به عنوان نمونه عملی را مورد توجه قرار دهید که مارک متس، مدیر عامل شرکت راه حل های اپتیموس که در زمینه سیستم ها و خدمات کامپیوتری فعالیت می کند، انجام داده است. او در زمان تاسیس اپتیموس، ۷ نفر از همکاران قدیمی خود را برای کمک به راه اندازی شرکت، استخدام کرد.

 برای این کار از او شکایت شد، اما نتیجه ای به دنبال نداشت. او در سال ۲۰۰۱ یک تیم ۱۰ نفره دیگر را استخدام کرد. در سال ۲۰۰۵ پا را از این هم فراتر گذاشت و یک مدیر را به همراه تیم ۳۰ نفره اش به کار گرفت. در دنیای تکنولوژی اطلاعات، تجربه اهمیت بسیار زیادی دارد و متس معتقد است که می توان آن را در مدتی کوتاه و بدون تلاش برای ایجاد آن، بدست آورده. به گفته او: « پویایی تیم را به دست می آورید و احتیاجی هم نیست که خودتان آن را خلق کنید ». عده ای رفتار متس را محکوم می کنند، اما با این وجود استعداد یاب ها روند « قاپ زدن » را گسترش می دهند. چنین روش هایی پیشتر در صنایعی چون خدمات مالی و حقوقی متداول بود، اما امروزه در بخش های دیگر مثل تکنولوژی اطلاعات، مشاوره مدیریت، خدمات پزشکی و حسابداری هم رایج شده است.

یکی از متخصصین می گوید: « حتی دیده شده که این رقابت بین استعدادیابان هم رخ داده است، اینجاست که عمق فاجعه پدیدار  می شود ». به اعتقاد متس، یکی از دلایل رشد قاپ زدن، سرعت است. وقتی شرکت ها مجبورند در کوتاه ترین زمان ممکن وارد بازار رقابتی شوند، فرصتی برای استخدام و آموزش افراد ندارند. استخدام یک تیم کامل، سریعترین راه برای ورود به بازاری جدید یا عرضه محصول یا خدمتی نو است ».

 عامل دیگر، خرید شرکت های مشکل دار توسط سرمایه گذاران خصوصی است. شرکت های سرمایه گذاری خصوصی تلاش می کنند شرکت را ظرف مدت کوتاهی متحول کرده و آن را با سود معقولی به فروش برسانند ( مثل سوداگری در بازار ملک ). زمان، پول است و با قاپ زدن یک تیم کامل  می توان زمانی را که برای سودآور کردن شرکت لازم است به میزان چشمگیر کاهش داد.

استخدام کامل یک تیم عواقبی هم در بر دارد. مساله اول، قانونی بود این کار است: اکثر شرکت ها در قراردادهای استخدامی خود، بندهایی در خصوص استخدام شدن در شرکت های رقیب گنجانده اند. از این رو قاپ زدن کارمندان ممکن است باعث شود علیه شرکت اقامه دعوا صورت گیرد. مساله دیگر این است که تیم می تواند مثل یک تیم عمل کرده و انسجام خود را علیه کارفرمای جدید به کار گیرد. پس از آنکه متس تیمی را به استخدام درآورد، آنها مذاکره گروهی را برای بهبود حقوق و مزایا آغاز کردند. متس اذعان کرد که: « پیش خود تصور می کنید عده زیادی را به کار گرفته اید، اما هر یک از آنها به دنبال سود خود است ». امروزه تیم ها بیش از پیش به عنوان ابزاری برای سازماندهی کارها در سازمان های معاصر مورد توجه قرار گرفته اند. در واقع این روند آنقدر گسترش یافته که شرکت هایی مثل اپتیموس، یک تیم را به طور کامل استخدام می کنند.

مطلب مرتبط:
تیم سازی

تبدیل افراد به بازیکنان تیمی: راهکارهای تیم سازی در سازمان


 
منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع
وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی
استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.