مراقب باشید ! تیم ها همیشه پاسخ مشکلات نیستند

کار تیمی نسبت به کار فردی نیازمند زمان بیشتر و اغلب منابع بیشتر است. به عنوان مثال، حجم ارتباطات تیم ها زیاد بوده، تعارضات بیشتری وجود دارد که باید مدیریت شود و تعداد جلسات هم بیشتر است. از این رو باید اطمینان حاصل منیم که منافع استفاده از تیم بر هزینه های آن فزونی دارد و البته همیشه هم اینطور نیست. حتی برخی مدیران دریافته اند که انجام انفرادی بعضی کارها از انجام تیمی آن بهتر است.

بنابراین قبل از اینکه به سرعت تیم را تشکیل دهید، بهتر است کار را بررسی کرده و مشخص کنید که آیا واقعا به تلاش جمعی نیاز دارد و بدین شکل بهتر انجام می شود یا خیر. چطور می توان فهمید که آیا کار به صورت تیمی بهتر انجام می شود یا فردی ؟ برای بررسی اینکه آیا تیم با موقعیت مورد نظر تطابق دارد یا خیر سه آزمون پیشنهاد شده است. اول اینکه آیا کار با چند نفر بهتر از یک نفر انجام می شود ؟ پیچیدگی کار و اینکه آیا به دیدگاه های مناسب نیاز دارد یا خیر شاخص مناسبی است. کارهای ساده ای که به تلاش افراد متنوع نیاز ندارند، به صورت انفرادی بهتر انجام می شوند. دوم اینکه آیا کار برای افراد گروه، مقصود یا مجموعه اهداف مشترکی ایجاد می کند که فراتر از مجموع اهداف فردی باشد ؟ به عنوان نمونه بسیاری از تعمیرگاه های خودرو تیم هایی از کارمندان خدمات مشتریان، تعمیرکاران، متخصصان قطعات یدکی و نمایندگان فروش تشکیل داده اند.

این تیم ها بهتر می توانند مسئولیت جمعی پاسخگویی به نیازهای مشتریان را انجام دهند. آخرین آزمون برای بررسی تطابق تیم با موقعیت این است که مشخص کنید آیا اعضای گروه به یکدیگر وابستگی دارند یا خیر. به کار گرفتن تیم زمانی منطقی است که موفقیت کل تیم به موفقیت یک نفر و موفقیت کل تیم وابسته باشد. به عناون نمونه فوتبال یک ورزش کاملا تیمی است. لازمه موفقیت این است که بازیکنان با یکدیگر هماهنگ باشند. در مقابل، به جز چند استثنا، تیم های شنا واقعا تیم نیستند. این تیم ها، گروهی از افراد هستند که به صورت فردی رقابت کرده و عملکردشان تنها مجموع عملکرد افراد است.

مطالب خیلی مرتبط:
تیم سازی

تبدیل افراد به بازیکنان تیمی: راهکارهای تیم سازی در سازمان


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع
وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی
استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید