چندی قبل در خبرها (عصر ایران) خواندم که دختر کوچک اوباما در رستورانی در ماساچوست مشغول به کار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ساشا دختر کوچک اوباما تصمیم گرفته است تابستان را در رستورانی کار کند. او که ۱۵ سال دارد روزی چهار ساعت به‌عنوان صندوقدار و گاهی اوقات به‌عنوان گارسون در رستوران غذاهای دریایی کار می‌کند.
صاحب رستوران از آشناهای قدیمی باراک اوباما است و به درخواست اوباما پذیرفته است که دخترش تابستان را در رستورانش مشغول شود.

ساشا در محل کارش با اسم کامل خود یعنی ناتاشا شناخته شده و ۶ مأمور سرویس مخفی به‌طور آشکار در طول کار مراقبش هستند و به او کمک می‌کنند. آنها بیرون رستوران روی نیمکت‌ها می‌نشینند و تمام مدت مراقب او هستند.
یکی از همکاران دختر اوباما می‌گوید “ناتاشا در طبقه پایین کار می‌کند. ابتدا برای من سؤال بود که چرا این شش نفر به او در کار کمک می‌کنند اما بعد فهمیدم که او کیست”.
این رستوران در مارتا وینه‌یارد در ماساچوست واقع شده و اوباما به همراه خانواده‌اش در طول تعطیلات به آن سر می‌زنند. ساشا برای اینکه چند روزی از زندگی مجلل کاخ‌نشینی فاصله بگیرد این تصمیم را گرفته و قرار است پدر و مادرش دو هفته دیگر برای گذراندن تعطیلات به او ملحق شوند…

مطلب بالا که از سایت عصر ایران برداشته و نشر شد،  می تواند یک بازنگری در فرهنگ کار کشور خودمان را  موجب شود. همه ما می دانیم که در کشور ما سازوکارهای کسب و کار و اشتعال با اشکالات زیادی مواجه است که عمدتا انتظار می رود حاکمیت آنها را به مرور رفع نماید اما خوب است یک سوال از خودمان بپرسیم: آیا ما حاضریم نه بعنوان فرزند رئیس جمهور بلکه به عنوان یک شهروند معمولی که تحصیلات دانشگاهی دارد به چنین کارهایی تن بدهیم.. آیا ما به فرزندان خود می آموزیم که کار کردن مهمترین و اساستی و حیاتی ترین و بارزترین عامل توسعه یک کشور است؟آیا در کنار همه انتقادات به جایی که به سازوکارهای کسب و کار اقتصاد کشور داریم به خودمان نیز مراجعه می کنیم؟ شاید کار کردن فرزند رئیس جمهور امریکا یک نمایش باشد اما همه ما دیده ایم و شنیده ایم که فرزندان استاتید بنام دانشگاههای کشورهای توسعه یافته دقیقا چنین مشاغلی را برمیگزینند. البته می دانیم که فقدان مشاغل پاره وقت این چنینی در کشور ما مشکل سیستمی است  اما آیا اگر شرایط کار برای این نوع مشاغل و جود داشته باشد ما حاضریم مثل فرزند یک پروفسور بنام آلمانی  تن به چنین کاری بدهیم؟!

همه عیب خلق دیدن، نه مروتست و مردی/نگهی به خویشتن کن، که تو هم گناه داری (سعدی)

تدوین: محمد اصلانپور

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید