چگونه می شود در زندگی از شیوه های تحقیق استفاده کرد.

در حالی که اطلاعات کامل درباره روش های تحقیق در علوم اجتماعی برای روان شناس صنعتی / سازمانی امر بسیار مهمی است، این اطلاعات چگونه ممکن است در زندگی یک کارگر یا کارمند معمولی صادق باشد؟ شاید بیشترین ارزش روش های تحقیق در علوم اجتماعی این است که اصول عام اتخاذ یک دیدگاه عینی (بدون اشتباه)، احتیاط در تفسیرهای علت و معلولی، و تفسیرهای زیربنائی در مشاهدات تکراری می تواند به عنوان رهنمودهای کاملا مفید در تصمیم گیری در موارد زیربنائی و مهم مربوط به کار آن هم بر مبنای گمان و تصور، تجارب قبلی، و  سلیقه های شخصی با مساله همان طور روبرو بشوید که یک دانشمند روبرو می شود.

اشتباهات خود را با یک قدم فاصله ارزیابی کنید، سعی کنید برای روشن کردن مساله اطلاعات عینی به دست آورید، و بر مبنای این اطلاعات تصمیم بگیرید. برای مثال، دانشجویی درباره ی یک کار نیمه وقت، که برای او و افرادی که در یک فروشگاه بزرگ در بخش خدمات کار می کردند، نگرانی تولید کرده بود با من مشورت کرد. مشکل همه آنها این بود که مدیر به نظر می رسید همیشه برنامه کاری را چنان تنظیم می کند که همه را ناراضی کند.  بعضی از کارمندان در « بهترین» زمان ها کار می کردند در حالی که بقیه مدام گلایه داشتند که باید در بدترین شیفت های فروشگاه کار کنند. دانشجوی من اعتقاد داشت که برای حل مشکل یک راه حل کاملا مناسب وجود دارد و آن اینکه همه کارکنان مناسب ترین شیفت کاری و گزینه های بعدی مناسب خود را به مدیر ارائه دهند و او هم ساعات کار را چنان تنظیم کند که همه راضی باشند. من پیشنهاد کردم به جای اینکه تصور کند به راه حل عملی مناسبی دست یافته است، بهتر است به مساله از دیدگاه یک موضوع تحقیقی نگاه کند.

 اول این که به اهمیت و دامنه گسترده مساله توجه کند. بر مبنای توصیه من او یک پژوهش زمینه یابی سریع و اولیه انجام داده و طی پرسشنامه ای از همه کارکنان فروشگاه درباره رضایت از برنامه کاری فعلی خود سوال کرد. نتیجه ی به دست آمده نشان داد که اکثریت کارکنان در برنامه کاری خود به راستی با مشکل روبرو می باشند. در مرحله دوم دانشجوی من با مدیر دیدار کرد که ببیند آیا او با پیشنهادهای مربوط به تغییر موافقت خواهد کرد یا نه که موافقت کرد. به جای تاکید تنها روی راه حل ارائه شده خود، دانشجوی مورد نظر بعدا به دنبال راه حل هایی برای حل مشکلات همه کارکنان هم بود. وقتی که راهبرد جدیدی بالاخره برگزیده شد (کارکنان راه حل دانشجوی مورد نظر را از جنبه های مختلف بررسی کردند) به عنوان یک طرح پیش تحقیقاتی، با ارزیابی دقیق تاثیرات این طرح در نگرش کارکنان و مشکلات مربوط به تعارض برنامه کار آزمایش شد. با ادامه روش منظم علمی مبتنی بر داده ها، کارکنان توانستند وضعیت خود را بهبود بخشند. یک زمینه ی قابل اعتماد در روش شناسی تحقیقی می تواند به ارزشیابی شیوه های یک کار جدید یا راهبردهای مدیریتی نیز کمک کند. وقتی که درباره بعضی از راهبردهای انقلابی برای افزایش کارایی و یا عملکرد تولید مطلبی می شنوید همان کاری را بکنید که یک دانشمند علوم اجتماعی خوب می کند : مستقیما به منابع اولیه رجوع کنید. بررسی کنید که چه شواهد تحقیقی (اگر اصلا وجود دارد) از شیوه مورد نظر پشتیبانی می کند، بعد آن منابع را با دید انتقادی دقیقا بخوانید. دقت کنید که آیا نقطه ضعف های جدید، نقطه ضعف هایی که شما را به تردید می اندازد، در شیوه های بررسی موضوع وجود دارد یا نه.


منبع مطلب: زمینه روان شناسی صنعتی و سازمانی

رونالد ریجو، داود حسین زاده (مترجم)، زهرا لبادی (مترجم)، پرویز صالحی (مترجم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.