آیا تا به حال با افرادی رو به رو شده اید که بیش از حد دنبال رقابت بوده و همیشه احساس می کنند وقت کم دارند؟ چنین انسان هایی به احتمال زیاد دارای شخصیت نوع الف (Type A Personality) هستند. فردی که شخصیت نوع الف دارد، « پیوسته و به شدت خود را درگیر می کند تا در حداقل زمان، به حداکثر ممکن دست پیدا کرده و اگر لازم باشد با هر چیز و هر فرد متقابل رو در رو می شود ». چنین ویژگی های شخصیتی در فرهنگ آمریکای شمالی بسیار ممتاز شناخته شده و با بلند پروازی و موفقیت در اکتساب کالاهای مصرفی ارتباطی تنگاتنگ دارد. افرادی که شخصیت نوع الف دارند :

۱- همیشه به سرعت حرکت کرده، راه رفته و غذا می خورند ؛ ۲- آهنگ وقوع اکثر رویدادها باعث بی صبری آنها می شود ؛ ۳- سعی می کنند در هر لحظه به دو چیز فکر کرده یا آنها را با هم انجام دهند ؛ ۴- استراحت کردن برایشان دشوار است ؛ ۵- همیشه نگران اعداد و ارقام هستند و می خواهند بدانند در کسب هر چیز، چه تعداد و چقدر موفق بوده اند. نقطه مقابل شخصیت نوع الف، شخصیت نوع ب است که دقیقا معکوس آن می باشد. افراد نوع ب « به ندرت خودشان را به زحمت می اندازند تا در فرصتی محدود، چند کار را انجام داده و یا در چند رویداد حضور پیدا کنند ». نوع ب هرگز به خاطر کمبود زمان احساس ناراحتی بی تابی نکرده و بدون اینکه احساس گناه کند، از زمان استراحت خود لذت می برد. نوع الف تحت فشار روانی متوسط یا زیاد فعالیت می کند. آنها کم و بیش خود را در معرض فشار های زمانی دائمی قرار داده و زندگی شان مملو از ضرب الاجل های مختلف است. این ویژگی ها باعث می شود پی آمد های رفتاری خاصی در آنها بروز کند. به عنوان مثال افراد نوع الف، کارگران پر سرعتی هستند، چون برای آنها کمیت از کیفیت مهمتر است.

در سمت های مدیریتی هم برای آنکه نشان دهند از بقیه بالاتر هستند، بیش از همه برای کار وقت صرف می کنند و کم پیش نمی آید که در مقابل مشکلات جدید، تصمیمات اشتباه گرفته باشند. واکنشی هم که به چالش های مشخص در محیط اطرافشان نشان می دهند، به ندرت متفاوت بوده و به همین دلیل پیش بینی رفتار آنها از نوع ب ساده تر است. آیا شانس استخدام شدن افراد نوع الف و ب با هم متفاوت است؟ به نظر می رسد پاسخ این پرسش « مثبت » باشد. شانس موفقیت نوع الف در مصاحبه های شغلی نسبت به نوع ب بیشتر است، چون معمولا تصور می شود که این افراد دارای صفات مطلوبی چون انگیزه بالا، صلاحیت، روحیه تهاجمی و انگیزه برای موفقیت هستند.

 


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع
وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی
استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید