آیا تا به حال متوجه شده اید که برخی افراد همواره برای بهبود شرایط خود پیش قدم شده یا پیشامدهای جدیدی را رقم می زنند، اما عده ای دیگر در برابر شرایط واکنش منفعلانه ای از خود نشان می دهند؟ در توصیف شخصیت افراد نوع اول، عبارت شخصیت پیش فعال (Proactive Personality) را به کار می برند. افراد پیش فعال، فرصت ها را شناسایی کرده، از خود ابتکار عمل نشان داده، دست به کار شده و تا زمانی که تغییرات مورد نظرشان واقعیت نیافته، دست از تلاش برنمی دارند. آنها صرف نظر از محدودیت ها و موانع یا حتی با وجود آنها تغییرات مثبتی در محیط خود ایجاد می کنند. افراد پیش فعال، رفتارهای مطلوب بسیاری دارند که سازمان ها به دنبال آنها هستند. به عنوان نمونه شواهد نشان داده که شانس دست یابی به مقام رهبری در افراد پیش فعال بالاتر بوده و احتمال اینکه این افراد در نقش عامل تغییر ظاهر شوند زیاد است.

سایر اقدامات افراد پیش فعال، بسته به سازمان و موقعیتی که در آن قرار دارند، ممکن است مثبت یا منفی باشد. مثلا وقتی که شرایط باب میل آنها نیست، احتمال اینکه وضعیت موجود را به چالش کشیده و یا اعتراضشان را به صورت علنی اعلام کنند، بیشتر است. اگر سازمان به افرادی نیاز دارد که باید ذوق کارآفرینانه داشته باشند، پیش فعال ها کاندیدای مناسبی خواهند بود ؛ با این وجود احتمال آنکه این افراد شرکت را برای راه اندازی کسب و کار خودشان ترک کنند هم بیشتر است. احتمال اینکه افراد پیش فعال در مسیر شغلی خود موفق شوند هم زیاد است. این افراد موقعیت کاری که دوست دارند را انتخاب نموده، یا آن را خلق کرده و تحت تاثیر خود قرار می دهند. پیش فعال ها بیشتر از افراد دیگر به دنبال اطلاعات شغلی و سازمانی بوده، با افراد سطح بالای سازمان ارتباط برقرار کرده، برای مسیر شغلی خود برنامه ریزی نموده و جهت رفع موانعی که در مسیر شغلی با آنها رو به رو می شوند، از خود پشتکار نشان می دهند. با اتمام بررسی صفات شخصیتی، یا همان ویژگی های پایداری که رفتار مردم را توصیف می کنند، نوبت به بحث درباره ی ارزش ها می رسد. هرچند شخصیت و ارزش ها با هم ارتباط دارند، اما نمی توان آنها را یکی دانست. اکثر ارزش ها بسیار خاص بوده و بیشتر به توصیف سیستم اعتقادی می پردازند و با گرایشات رفتاری ارتباطی ندارند. برخی عقاید یا ارزش ها چیز زیادی درباره ی شخصیت افراد نمی گویند، علاوه بر این ما هم همیشه بر اساس ارزش هایمان عمل نمی کنیم.


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع

وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی

استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید