آیا ارزش ها را می توان طبقه بندی کرد؟ بله. در این بخش دو رویکرد را برای سنخ شناسی ارزش مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پژوهش ارزش راکیچ

میلتون راکیچ، خالق پژوهش ارزش راکیچ (Rokeach Value Survey) است. این پژوهش شامل دو مجموعه ارزش است که هرکدام 18 ارزش فردی را در بر می گیرد. یک مجموعه که ارزش های غایی(Terminal Value) نام دارد، به وضعیت های نهایی مطلوب اشاره دارد. این ارزش ها اهدافی هستند که فرد دوست دارد در طول زندگی اش به آنها دست پیدا کند. مجموعه دیگر که ارزش های ابزاری (Instrumental Value) نام دارد، شامل شیوه های رفتاری مورد پسند یا ابزارهای دست یابی به اهداف غایی می باشد. در مطالعات بسیاری تایید شده که ارزش های پژوهش راکیچ در بین گروه های مختلف، متفاوت است. افرادی که در پیشه یا دسته بندی های یکسانی قرار دارند (مثل مدیران سازمانی، اعضای اتحادیه های کارگری، والدین و دانش آموزان )، احتمالا ارزش های مشترکی دارند. به عنوان نمونه در مطالعه ای که برای مقایسه مدیران اجرایی سازمان ها، اعضای اتحادیه کارگری صنعت فولاد و اعضای یک گروه فعال اجتماعی انجام شد، مشخص گردید که این سه گروه علیرغم هم پوشانی بالا، با هم تفاوت های قابل ملاحظه ای هم دارند. فعالان اجتماعی ترجیحات ارزشی داشتند که با دو گروه دیگر کاملا متفاوت بود. از نظر آنها « برابری » در بین ارزش های غایی بیشترین اهمیت را داشت ؛ گروه مدیران و کارگران اتحادیه این ارزش را در رتبه 12 و 13 قرار داده بودند. فعالان اجتماعی « مفید بودن » را به عنوان دومین ارزش مهم ابزاری انتخاب کرده بودند، اما دو گروه دیگر آن را در رتبه چهاردهم قرار داده بودند. این تفاوت ها اهمیت بسیار زیادی دارند، چرا که مدیران اجرایی، اعضای اتحادیه و فعالان از آنچه سازمان انجام می دهد متنفع می گردند. وجود چنین تفاوت هایی باعث می شود مذاکره گروه ها با یکدیگر دشوار شده و زمانی که طرفین با هم بر سر سیاست های اقتصادی و اجتماعی سازمان به اختلاف بر می خورند، تضادهای جدی رخ دهد.

کاربردهای جهانی ارزش ها:

با توجه به اینکه ارزش ها در فرهنگ های مختلف با هم متفاوت هستند، درک این تفاوت ها می تواند در توضیح و پیش بینی رفتار کارمندان کشورهای مختلف مفید باشد (برای مطالعه بیشتر مطالب مرتبط زیر را دنبال نمایید)


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع

وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی

استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید