میانبرهای رایج برای قضاوت در مورد افراد
وقتی می خواهیم در مورد دیگران قضاوت کنیم، میانبرهایی را به کار می گیریم. این تکنینک ها بیشتر اوقات ارزشمندند: کمک می کنند به سرعت در مورد دیگران درک صحیحی پیدا کرده و برای پیش بینی رفتار آنها اطلاعات معتبری در اختیارمان قرار می دهند. البته این میانبرها بی عیب و نقص نیستند و ممکن است برایمان مشکلاتی هم بوجود آورند. شناخت میانبرها کمک می کند تا دریابیم چه زمانی ممکن است استفاده از آنها منجر به اشتباهاتی فاحش شود.
اثر مقایسه ای
ضرب المثل قدیمی میان بازیگران وجود دارد که می گوید: « هیچ وقت وارد نمایشی نشوید که در آن کودکان و حیوانات نقش دارند ». چرا ؟ چون بینندگان آنقدر عاشق کودکان و حیوانات هستند که در مقایسه با آنها ضعیف جلوه خواهید کرد. این مثال نشان می دهد که اثر مقایسه ای( Contrast Effect) چطور می تواند در ادراک خطا کند. ما انسان ها را به طور مجزا ارزیابی نمی کنیم. برخورد ما با انسان ها تحت تاثیر افراد دیگری قرار دارد که به تازگی با آنها رو به ور شده ایم. مثلا در یک مجموعه مصاحبه های شغلی، ممکن است موقعیت فرد در فهرست مصاحبه شوندگان بر نتیجه مصاحبه اثر بگذارد. فردی که پس از یک سری متقاضیان ضعیف با او مصاحبه می شود، احتمالا امتیاز بالاتری کسب می کند. اگر هم افراد قبلی، کاندیداهای خوبی بوده باشند احتمالا امتیاز فرد پایین تر خواهد بود.
 


منبع : رفتار سازمانی رابینز مهدی زارع جلد۱ ،استیفن رابینز, تیموتی جاج، ترجمه مهدی زارع
وب سایت روانشناسی صنعتی و سازمانی
استفاده از مطلب فوق در دیگر سایت های اینترنتی مجاز و مورد تایید مدیر سایت نمی باشد. خواهشمند است رعایت امانت بفرمایید. با تشکر

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید