شخصیت “حامی” INFJ

درون گرا- شمی- احساسی- داوری کنندهصداقت/ ابتکار/ صبور و دلسوز/ آرام/ قدرت تمرکز فراوان/ پشتکار/ رهبر الهام بخش/ شنونده خوب/ پیچیده…

گونه شخصیتی حامی بسیار نادر است و کمتر از یک درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهد، با وجود این، آنها جای پای خود را در جهان باقی می‌گذارند. این افراد دارای حس ذاتی آرمان‌گرایی و اخلاق هستند، اما آنچه آنها را از سایر گونه‌های شخصیتی آرمان‌گرایانه جدا می‌کند قاطعیت و اراده آنها است – حامیان افرادی رؤیاپرداز و منفعل نیستند، بلکه کسانی هستند که قادر به برداشتن گام‌هایی عینی برای تحقق اهداف خود و ایجاد تأثیر مثبت پایدار هستند.

شخصیت “حامی” (INFJ-A / INFJ-T)

به من کمک کن و من به تو کمک می‌کنم

در واقع حامیان ترکیب بسیار منحصر به فردی از صفات را دارند: آنها هرچند نرم و ملایم سخن می‌گویند اما عقاید بسیار راسخی دارند و به‌طرزی خستگی‌ناپذیر در راه اندیشه‌ای که به آن باور دارند مبارزه می‌کنند. افراد دارای این گونه شخصیتی قاطع و بااراده هستند، اما به‌ندرت از این انرژی برای منافع شخصی استفاده می‌کنند – حامیان کارهای خود را با خلاقیت، ابتکار، اعتقاد راسخ و حساسیت انجام می‌دهند اما نه در پی خلق مزیت بلکه در پی ایجاد تعادل هستند. مساوات‌طلبی و مفهوم کارما تفکرات بسیار جذابی برای حامیان است و آنها معتقدند هیچ چیز همانند استفاده از عشق و شفقت برای نرم کردن دل ظالمان به جهان کمک نمی‌کند.

هر کسی باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد در روشنایی نوع‌دوستی خلاقانه گام بردارد یا در تاریکی خودخواهی مخرب.

MARTIN LUTHER KING

حامیان به‌راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و استعداد زیادی برای سخن گفتن با زبانی گرم و حساس با استفاده از اصطلاحات ملموس انسانی دارند تا با منطق محض و واقعیت. منطقی است که دوستان و همکاران حامیان آنها را شخصیت‌هایی نسبتاً اجتماعی بدانند، اما بهتر است همگی به یاد داشته باشند که حامیان نیاز به تنهایی دارند تا خود را از فشار رها کرده و دوباره نیرو بگیرند، و وقتی به‌طور ناگهانی پا پس می‌کشند بیش از حد نگران نشوند. حامیان به احساسات دیگران توجه دارند و انتظار دارند در مورد خودشان هم همین اتفاق بیفتد – این امر بدان معناست که باید گاهی اوقات چند روز فرصتی که نیاز دارند به آنها داده شود.

زندگی کن تا یک روز دیگر هم مبارزه کنی

هر چند واقعاً مهم است که شخصیت‌های حامی به یاد داشته باشند که باید از خودشان مراقبت کنند. شور و شوق ناشی از باورهای راسخشان می‌تواند کاری کند که از ظرفیت خود فراتر بروند و اگر مهار حمیت‌شان از دست خارج شود، ممکن است در نهایت خود را بی‌رمق، بیمار و دچار استرس بیابند. این مسئله به‌خصوص هنگامی آشکار می‌شود که حامیان در مقابل مجادله و انتقاد قرار می‌گیرند – حساسیتشان آنها را وادار می‌کند هر کاری که می‌توانند انجام دهند تا از این حملات به ظاهر شخصی اجتناب کنند، اما وقتی شرایط غیرقابل اجتناب باشد، ممکن است به شیوه‌هایی بسیار غیر منطقی و غیرسودمند به مبارزه بپردازند.

از نظر حامیان، جهان مکانی است پر از بی‌عدالتی – اما لزومی ندارد چنین باشد. هیچ گونه شخصیتی دیگری به اندازه آنها برای ایجاد جنبشی جهت تصحیح اشتباهات، هرقدر هم بزرگ یا کوچک، مناسب نیست. حامیان تنها باید به یاد داشته باشند که وقتی سخت مشغول مراقبت از جهان هستند، لازم است از خودشان نیز مراقبت کنند.

 

 

بیشتر بدانیم:

او در دنیای ایده ها زندگی می کند. شخصی مستقل، اندیشمند، همراه با احساسات قوی، اصول محکم و همیت مشخص هستند. او به نقطه نظر ها و تصمیمات خود اعتماد دارد و از پنداره ها ی درونی خود انگیزه می گیرد و برای آنها به شدت احترام و توجه قائل است. معمولا معانی عمیق تر را می بیند و در برخورد با موقعیت ها از شم قوی برخوردارد. الهامات و آرزوهایش برای خودش مهم و معتبر است، حتی اگر دیگران در این شور و اشتیاق نظر آنها را تایید نکند.

او صمیمی، وفادار، متعهد و آرمان گرا است. دوست دارد نقطه نظرهایش مورد پسند قرار گیرد و به اجرا در آید. او برای انسجام و تمامیت ارزش فراوان قایل است و ممکن است گاه به قدری مصمم رفتار کند، که سماجت به خرج دهد. او به سبب اعتقاد بارزش به پنداره های روشن و اینکه می داند چه چیزی به صلاح مردم و جامعه است رهبران خوبی می شوند. اغلب مردم به او احترام می گذارند. از آنجا که به رسیدن به توافق و هماهنگی با دیگران علاقه دارد دوست اعتبار نقطه نظر هایش را به دیگران بقبولاند. آنها با تصدیق کردن و با تعریف و تمجید از دیگران همکاری آنها برای خود می خرد. این تیپ شخصیتی سعی می کند که تا حد امکان از اختلاف و تعارض فاصله بگیرد.

اغلب تصمیم گیرنده ای فکور و اندیشمند است. مسئله را جالب ارزیابی می کندو اغلب قبل از اینکه دست به کار شود خوب فکر می کند. ترجیح می دهد که در هر زمان تنها به یک موضوع بیندیشد.او مهربان و همدل است، دوست دارد به رفاه و حال خوش دیگران توجه کند. از احساسات و علایق دیگران خبر دارد و اغلب اوقات با اشخاص سخت گیر به راحتی کنار می آید. او شخصی نسبتا پیچیده است و می تواند در ضمن آنکه حساس است سخت گیر باشد. او دوستانی دیرنه دارد و در شرایط مناسب می تواند بر شمار دوستان خود بیفزاید.

محل کار
·        به شدت بکر و خلاق است .

·        برای دستیابی به هدف های بلند مدت خود کار می کند. می خواهد ببیند که نقطه نظرهایش صورت تحقق پیدا می کند

·        و به کار بسته می شود.

·        می تواند از خود و دیگران به شدت متوقع باشد. اغلب کمال طلب است.

·        در دفاع از ارزش ها و باورهای خود بسیار راسخ است.

·        از ایده آل ها و هدف هایش حمایت می کند .

·        اغلب به رفاه مردم کمک می کند.

·        ناکامی ها را مسائلی می داند که باید حل و فصل شود.

·        در استفاده از کلمات بسیار دقیق است.

·        درباره مسائل به طور دقیق فکر می کند. در تمرکز کردن قوی است. از پرت شدن حواس خوشش نمی آید.

·       ترجیح می دهند در مکان هایی بی سرو صدا و سازمان یافته کار کنند.

·        خواهان تحسین و احترام است، اما دوست ندارد که توجه دیگران را به خود جلب کند .

·        می تواند رهبری مجاب کننده و الهام بخش باشد.

·        دوست دارد اوقات خود را سازمان دهی کند و روی فرایند محصول کنترل داشته باشد.

عناوین شغلی
معمار، هنرمند، مشاور، طراح، متخصص تغذیه، ویراستار، مسئول مراقبت های بهداشتی، پزشک ، مفسر، مترجم کتابخانه دار، متخصص پزشکی، موسیقی دان ، آهنگساز، درمان گر، فیلسوف، پزشک، طراح برنامه، درمانگر، معلم دینی، پژوهشگر، دانشمند اجتماعی، آسیب شناس کلام ، آموزگار و پروفسور،  نویسنده.

ارتباط با دیگران
·        آرام و دل نازک است .

·        دوست دارد خانه راحتی داشته باشد.

·        می تواند بسیار صمیمی باشد. ممکن  است به خاطر نیازهای شریک زندگیش تن به هر کاری بدهد.

·        شنونده خوبی است .

·        احساسات ، عواطف و محبت های خود را با شمار کوچکی ازدوستانش در میان می گذارد .

·        اغلب خود را در قبال احساسات دیگران مسئول می داد و نمی تواند حد و مرز سالمی را رعایت کند.

·        می تواند روحیه متلون داشته باشد.

·        نسبت به انتقاد بسیار حساس است و اگر او را درک نکند. به شدت رنجش به دل می گیرد.

·        در بیان اندیشه های خود با دشواری رو به روست .

·        می تواند دلی نازک داشته باشد.

·        نیازمند هماهنگی است و وقتی به این هماهنگی نرسد رنجش به دل می گیرد .

·        وقتی لازم باشد با کسانی مواجه شود مودبانه رفتار می کند.

اوقات فراغت
او اعتقاد به تعادل بین صرف وقت به تنهایی (به منظور رسیدگی به پروژه های خلاق) و صرف وقت با دوستان و افراد خانواده خود دارد. برای او وجود یک خانواده خوشایند بسیار مهم است، از شرکت در مناسبت های فرهنگی و هنری لذت می برد.کارهای ذهنی را بیش از کارهای جسمانی دوست دارد.
پیشنهاد
ü      به زمانی که برای تنها بودن ، در خیال شدن ، بررسی تئوری ها و خواندن و خلق کردن احتیاج دارید احترام بگذارید.

ü      نقطه نظرها ، پنداره ها، احساسات و غنای درون خود را با نزدیکانتان سهیم شوید.

ü      در ارتباط خود صریح و مستقیم باشید.

ü      سعی کنید وقتی دیگران احتیاج دارند به آنها محبت کنید .

ü      در اینکه به چه اندازه می توانید از دیگران قبولی و پذیرش بطلبید واقع بین باشید.

ü      بیش از اندازه به خود را تحلیل نکنید. احساسات خود را از طریق نوشتن ، یا صحبت کردن ابراز نمایید.

ü      روحیه خود را گذرا در نظر بگیرید. بدانید که روحیه تان تغییر خواهد کرد.

ü      بی جهت وقت خود را صرف جزییات بیش از اندازه نکنید. تصمیم بگیرید چه کارهایی مفید است و چه فعالیت هایی را باید کنار بگذارید .

ü      نخواهید که زندگی را کنترل کنید. بگذارید عالم هستی کار خودش را بکند.

ü      از سرعت زندگی خود بکاهید. بیش از اندازه خودتان را تحت فشار قرار ندهید .

ü      با کم وکاست های زندگی کنار بیایید. امور را به شکلی که هستند بپذیرید و نخواهید که همه چیز براساس ایده آل شما باشد.

ü      دوستانی را انتخاب کنید که نظرات شما را درک کند و شما را تشویق کنند که خودتان باشید.

ü      به نقاط قوت خود توجه داشته باشید – بینش فراوان ، ایده آلیست ، بکر ، خلاق ، مهربان ، صمیمی ، حساس ، وفادار ، سازمان یافته ، نو آور و مصمم.

 

[WpProQuiz 12]

Strengths & Weaknesses

Advocate (INFJ) Strengths

Advocate (INFJ) strengths
 • Creative – Advocate personalities enjoy finding the perfect solution for the people they care about. To do this, they draw on their vivid imagination and their strong sense of compassion. This can make them excellent counselors and advisors.
 • Insightful – Advocates typically strive to move past appearances and get to the heart of things. This can give them an almost uncanny ability to understand people’s true motivations, feelings, and needs.
 • Principled – People with the Advocate personality type tend to have deeply held beliefs, and their conviction often shines through when they speak or write about subjects that matter to them. Advocates can be compelling and inspiring communicators, with their idealism persuading even the hardest of skeptics.
 • Passionate – Advocates can pursue their ideals with a single-mindedness that may catch others off guard. These personalities rarely settle for “good enough,” and their willingness to disrupt the status quo may not please everyone. That said, Advocates’ passion for their chosen cause is a key aspect of their personality.
 • Altruistic – Advocates generally aim to use their strengths for the greater good – they rarely enjoy succeeding at other people’s expense. They tend to think about how their actions affect others, and their goal is to behave in a way that will help the people around them and make the world a better place.

Advocate (INFJ) Weaknesses

Advocate (INFJ) weaknesses
 • Sensitive to Criticism – When someone challenges their principles or values, Advocates may react strongly. People with this personality type can become defensive in the face of criticism and conflict, particularly when it comes to issues that are near to their hearts.
 • Reluctant to Open Up – Advocates value honesty, but they’re also private. They may find it difficult to open up and be vulnerable about their struggles. This might also be because they think they need to solve their problems on their own or don’t want to burden other people with their issues. When Advocates don’t ask for help, they may inadvertently hold themselves back or create distance in their relationships.
 • Perfectionistic – The Advocate personality type is all but defined by idealism. While this is a wonderful quality in many ways, an ideal situation is not always possible. Advocates might find it difficult to appreciate their jobs, living situations, or relationships if they’re continually fixating on imperfections and wondering whether they should be looking for something better.
 • Avoiding the Ordinary – Advocate personalities tend to be motivated by a sense of having a greater purpose in life. They might consider it tedious or unnecessary to break their big visions into small, manageable steps. But they may be setting themselves up for frustration if they don’t turn their dreams into everyday routines and to-do lists. Without these specifics, their goals may never materialize.
 • Prone to Burnout – Advocates’ perfectionism and reserve may leave them with few options for letting off steam. People with this personality type can exhaust themselves if they don’t find a way to balance their drive to help others with necessary self-care and rest.

 

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید