شخصیت “معمار” INTJ

درون گرا- شمی-فکری- داوری کنندهمبتکر/ خلاق و خیال پرداز/ کنجکاو/ سریع الفهم/ قدرت تمرکز فراوان/ خودمحور/ سخت برای شناسایی/ دارای تفکر استراتژیک

معماران به‌تنهایی در نوک قله قرار گرفته‌اند و یکی از کمیاب‌ترین و توانمندترین گونه‌های شخصیتی از حیث توانایی‌های استراتژیک هستند و به‌خوبی از این امر آگاهند. معماران تنها دو درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و زنان این گونه شخصیتی بسیار نادر هستند و فقط 0.8% جمعیت را تشکیل می‌دهند – به همین دلیل اغلب اوقات پیدا کردن افراد همفکر که قادر باشند با روشن‌اندیشی بی حد و حصر و مانورهای شطرنج‌وار آنها برابری کنند کار دشواری است. افراد دارای گونه شخصیتی معمار اهل تخیل و در عین حال قاطع، بلندپرواز و در عین حال گوشه‌گیر و به شکلی شگفت‌آور کنجکاو هستند، اما انرژی خود را بیهوده هدر نمی‌دهند.

معماران به دلیل تشنگی ذاتی‌شان برای کسب دانش که خود را در اوایل زندگی نشان می‌دهد، اغلب کودکانی “خرخوان” لقب داده می‌شوند. اگرچه ممکن است این لقب از نظر همسالان نوعی توهین تلقی شود، اما آنها به احتمال زیاد با آن همدلی کرده و حتی به آن افتخار می‌کنند و از مجموعه گسترده و عمیق دانش خود بهره می‌برند. معماران همچنین از اینکه آنچه را می‌دانند به دیگران بگویند لذت می‌برند، از تسلط خود به موضوعات مورد انتخابشان مطمئن هستند، اما این شخصیت‌ها ترجیح می‌دهند به طراحی و اجرای طرحی درخشان در حوزه کاری خود بپردازند تا اینکه دیدگاه‌هایی در مورد مسائل فرعی “غیرجذاب” همچون شایعات را بپذیرند.

پارادوکس آنها از دید اکثر ناظران این است که معماران می‌توانند با تناقض‌هایی آشکار به زندگی بپردازند – حداقل از دیدگاه صرفاً منطقی. به‌عنوان مثال، معماران همزمان هم رؤیاپردازترین آرمانگرایان و هم بدبین‌ترین بدبینان هستند، تعارضی که به ظاهر غیرممکن است. اما دلیل این امر آن است که افراد دارای گونه شخصیتی معمار باور دارند که با تلاش، هوش و ملاحظه، هیچ چیز غیرممکن است، در عین حال که معتقدند مردم خیلی تنبل، کوته‌بین یا خودخواه هستند و نمی‌توانند به این نتایج فوق‌العاده دست یابند. در عین حال چنین دیدگاه بدبینانه‌ای نسبت به واقعیت، مانع از آن نخواهد شد که معمار علاقه‌مند از دستیابی به نتیجه‌ای که به آن باور دارد دست بکشد.

معماران اعتماد به نفس و هاله‌ای از رمز و راز از خود می‌پراکنند و مشاهدات روشنگر، ایده‌های اصیل و منطق توانمندشان آنها را قادر می‌سازد تنها با اراده مطلق و نیروی شخصیت خود تغییر ایجاد کنند. گاهی اوقات چنین به نظر می‌رسد که معماران دست به شالوده‌شکنی و بازسازی هر ایده و نظامی می‌زنند که با آن برخورد می‌کنند و در این زمینه حس کمال‌گرایی و حتی اخلاق را به کار می‌بندند. هر کسی که استعداد آن را نداشته باشد که با فرآیندهای معماران برابری کند یا بدتر از آن، متوجه منظورشان نشود به احتمال زیاد فوراً و برای همیشه احترام خود را از دست خواهد داد.

قوانین، محدودیت‌ها و سنت‌ها مورد نفرت گونه شخصیتی معمار هستند – همه چیز باید در معرض پرسش و ارزیابی مجدد قرار گیرد و اگر معماران راهی پیدا کنند، اغلب یک‌جانبه دست به کار می‌شوند و ایده‌ها و روش‌های خود را که از لحاظ فنی برتر، غیرمعمول و گاهی اوقات بی‌رحمانه و تقریباً همیشه غیرسنتی هستند را به اجرا می‌گذارند.

این مسئله را نباید به اشتباه تکانشگری دانست – معماران همواره می‌کوشند منطقی بمانند و مهم نیست که هدف نهایی تا چه اندازه جذاب باشد، و هر ایده، چه در درون خود فرد تولید شده باشد یا از جهان خارج گرفته شده باشد، باید از فیلتر بی‌رحمانه و همیشه حاضر “آیا واقعاً مؤثر است؟” بگذرد. این سازوکار همواره، در مورد همه چیز و همه کس اعمال می‌شود و اغلب همین‌جا است که گونه شخصیتی معمار دچار مشکل می‌شود.

معماران باهوش هستند و به دانشی که برای فراگیری آن زمان صرف کرده‌اند مطمئن هستند، اما متأسفانه بعید است قرارداد اجتماعی جزو چنین موضوعاتی باشد. شاید دروغ مصلحتی و صحبت‌های کوچک برای گونه شخصیتی که مشتاق حقیقت و عمق است دشوار باشد، اما ممکن است معماران تا آنجا پیش بروند که بسیاری از قراردادهای اجتماعی را کاملاً احمقانه بدانند. از قضا، بهتر است معماران در جایی بمانند که در آن راحت هستند – یعنی خارج از کانون توجه – که در آنجا اعتماد به نفس طبیعی در بین معماران رواج دارد، اما وقتی با افراد آشنا همکاری می‌کنند چراغ راه آنها می‌شوند و موجب جذب افراد با خلق و خو و علایق مشابه می‌گردند – که این جذب می‌تواند جنبه عاشقانه یا شکل دیگری داشته باشد.

معماران با تمایل خود برای حرکت در مسیر زندگی همچون صفحه شطرنجی بزرگ تعریف می‌شوند، جایی که مهره‌ها به طور مداوم با هوش و ملاحظه جابجا می‌کنند، همواره تاکتیک‌ها و استراتژی‌های جدید و برنامه‌های احتیاطی ارزیابی می‌نمایند، به‌طور مداوم همتایان خود را وادار به جابجایی می‌کنند تا کنترل وضعیت را حفظ کرده و در عین حال آزادی حرکت خود را به حداکثر برسانند. این بدان معنی نیست که معماران بدون توجه به ندای وجدان عمل می‌کنند، اما از نظر بسیاری از گونه‌های دیگر، تنفر معمار از اقدام بر اساس احساسات چنین چیزی را به ذهن متبادر می‌کند، و همچنین توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از افراد شرور در داستان‌ها (و قهرمانانی که در موردشان سوءتفاهم شده است) بر اساس این گونه شخصیتی ساخته می‌شوند.

INTJ

بیشتر بدانیم:


او دارای الگوی ذهنی است که میگوید در شرایط چگونه باید باشد. آنها پیوسته برای بهبود خود، دیگران و هر چیزی که در پیرامون آنها قرار دارد تلاش می کنند. نیاز فراوانی به استقلال دارند و افرادی به شدت مستقل می باشند. او دوست دارد کارها را به روش خود انجام دهد.

 

محل کار:


 • از توانمندی های مفهومی و تصوری فراوان بر خوردار است.
 • اطمینان فراوانی به بینش های شمی خود دارد و می تواند آنها را به واقعیت برساند.
 • اغلب به مقام رهبری و یا مدیریت در موسسه و شرکت می رسد و به سازمان خود احساسی از هدفمندی، پنداره یا ماموریت می دهد.
 • به شکلی منطقی و منظم کار می کند تا راه حل هایی نوآور و مبتکرانه برای مسایل ایجاد کند.
 • سیستم ها و راه کارهایی تدارک می بیند که برای کاری که در دست دارد جالب است.
 • برای رسیدن به مقصود همان اندازه که به خود فشار می آورد به دیگران هم فشار می آورد.
 • وقتی واقعیت با الگوی آنها هم خوانی ندارد از خود انتقاد می کند.
 • دوست دارد که مستقل کار کند، دوست ندارد کسی در کار او دخالت کند.
 • دوست دارد بر اجرای عقاید خود کنترل داشته باشد.

عناوین شغلی


مدیر مدرسه /باستان شناس/ ارشیتکت/ فضانورد /وکیل /برنامه نویس/ یا تحلیل گر کامپیوتر/ مشاور/ طراح اقتصاد دان/ مهندس /مخترع/ تحلیل گر سرمایه گذاری/ مشاور مدیریت /ریاضی دان /واسطه وثیقه /عکاس/ پزشک/ روانپزشک /روان شناس /پژوهشگر /دانشمند /دانشمند اجتماعی/ واسطه اوراق بورس/ استاد دانشگاه/ نویسنده

ارتباط با دیگران


 • محطاط است.
 • بسیار صمیمی و با وفا است و بیش تر به روابط سنتی بها می دهد.
 • محبت خود را تنها به نزدیکان خود نشان می هد.
 • به معاشرت های دو نفری علاقمند است.
 • به تیپ های معاشرتی علاقمند است تا کمی از حالت جدی خود بیرون آيد.
 • به تبادل نظر و تبادل افکار علاقمند است.
 • از صحبت های خودمانی خوشش نمی آید.
 • دوست دارد از هر کاری که می کند مطلبی بیاموزد.
 • نسبت به رد شدن و مورد بی اعتنایی قرار گرفتن حساس است اما رنجش خود را از دیگران پنهان می دارند.
 • می خواهند کسی از آسیب پذیری آنها مطلع شود.
 • جذب و شیفته کارشان هستند و ممکن است به روابط خود بهای لازم را ندهند.
 • ممکن است روی نظر های خود سماجت به خرج دهند.

اوقات فراغت


دوست دارند که به تنهایی صرف وقت کنند، به تنهایی فکر کنند و چیز بخوانند و موضوعات جدید را مطالعه کنند. بسیاری از آنها سعی می کنند بدنشان را شاداب و سرحال نگه دارند تا بهتر بتوانند فکر کنند.آنها از ورزش های انفرادی مانند دویدن و شنا کردن خوششان می آید. از نظم و ترتیب خاص برخوردارند. اوقات فراغت آنها برنامه ریزی شده و هدف دار است. آنها از فعالیت هایی خوششان می آید که با آن بتوانند چیز یاد بگیرند.

پیشنهاد


 1. با دیگران صحبت کنید و از آنها نظر بخواهید.
 2. حق به جانب و تدافعی نباشید. نقطه نظرهای دیگران را رد نکنید.
 3. به نشانه های جسمانی استرس، قبل از اینکه حالت بحران پیدا کند توجه کنید. به محدودیت های خود توجه کنید و از سرعت گام خود بکاهید.
 4. با توجه به توانمندی های دیگران از آنها تعریف و تمجید کنید.
 5. اگر می خواهید با دیگران رابطه داشته باشید، مراقب عدم حساسیت ها و انتقاد ها باشید.
 6. در یک موقعیت منفی، مسئولیت قسمت خود را بپذیرید.
 7. بیاموزید که انعطاف پذیر باشید.
 8. به کار کردن برای خود بها بدهید
 9. نخواهید که همه چیز زندگی را کنترل کنید.
 10. به توانمندی های خود بها بدهید – نوآور بودن، سازمان یافته بودن، مصمم، اعتماد به نفس، استقلال و خودمختاری و توانایی درک پیچیدگی ها.
[WpProQuiz 12]


Strengths & Weaknesses

Architect (INTJ) Strengths

Architect (INTJ) strengths
 • Rational – Architects pride themselves on their minds. For them, nearly any situation can become an opportunity to expand their knowledge and hone their rational thinking skills. Thanks to this mindset, they can devise inventive solutions to even the most arduous of problems.
 • Informed – Few personality types are as devoted as Architects to forming rational, evidence-based opinions. Rather than hunches or half-baked assumptions, they base their conclusions on research and analysis. This gives them the self-assurance they need to stand up for their ideas, even in the face of disagreement.
 • Independent – For these personality types, conformity is more or less synonymous with mediocrity. Creative and self-motivated, Architects strive to do things their own way. They can imagine few things more frustrating than allowing rules or conventions to stand in the way of their success.
 • Determined – Architect personalities are ambitious and goal-oriented. Whenever an idea or pursuit captures their imagination, Architects dedicate themselves to mastering the subject and gaining relevant skills. They tend to have clear visions of what it means for them to be successful, and few things can deter them from turning these visions into reality.
 • Curious – Architects are open to new ideas – as long as those ideas are rational and evidence-based, that is. Skeptical by nature, these personality types are especially drawn to offbeat or contrarian points of view. They’re even open to changing their own opinions when the facts prove them wrong.
 • Versatile – Architects love diving into all sorts of challenges. Their curiosity and determination can help people with this personality type succeed in a wide range of endeavors.

Architect (INTJ) Weaknesses

Architect (INTJ) weaknesses
 • Arrogant – Architects might be knowledgeable, but they’re not infallible. Their self-assurance can blind them to useful input from other people – especially anyone they deem to be intellectually inferior. These personalities can also become needlessly harsh or single-minded in trying to prove others wrong.
 • Dismissive of Emotions – For Architects, rationality is king. But emotional context often matters more than people with this personality type care to admit. Architects can get impatient with anyone who seems to value feelings more than facts. Unfortunately, ignoring emotion is its own type of bias – one that can cloud Architects’ judgment.
 • Overly Critical – These personalities tend to have a great deal of self-control, particularly when it comes to thoughts and feelings. When the people in their lives fail to match their level of restraint, Architects can become scathingly critical. But this criticism is often unfair, based on arbitrary standards rather than a full understanding of human nature.
 • Combative – Architects hate blindly following anything without understanding why. This includes restrictions and the authority figures who impose them. People with this personality type can get caught up in arguing about useless rules and regulations – but sometimes these battles are distractions from more important matters.
 • Romantically Clueless – Architects’ relentless rationality can lead them to be frustrated by romance. Especially in the early stages of a relationship, they may struggle to understand what’s going on and how to behave. And if their relationships fall apart for reasons they don’t understand, they can become cynical about matters of the heart, even questioning the importance of love and connection.

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید