شخصیت “سفیر” ESFJ

درون گرا- حسی- احساسی- داوری کننده حافظه قوی/ یاری رسان/ عاطفی/ اکراه از مدیریت …

یکدیگر را تشویق کنید، بالا ببرید و تقویت کنید. چرا که وقتی یک نفر انرژی مثبت را دریافت کند همه ما آن را احساس می‌کنیم.

DEBORAH DAY

باید گفت افراد دارای شخصیت مشاور پرطرفدار هستند – البته به این دلیل که کلمه بهتری نداریم – که از این بابت هم منطقی است که این گونه شخصیتی بسیار رایج است و تا دوازده درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد. مشاوران در دبیرستان، سردسته تشویق‌کنندگان است که فضا را ایجاد می‌کنند خود را در معرض توجه قرار می‌دهند و تیم‌های خود را به سمت پیروزی و شهرت هدایت می‌کنند. مشاوران در ادامه زندگی خود همچنان از حمایت دوستان و عزیزانشان بهره می‌گیرند و به سازماندهی گردهمایی‌های اجتماعی می‌پردازند و هر کاری که بتوانند می‌کنند تا مطمئن شوند که همه راضی باشند.

شخصیت “سفیر” (ESFJ-A / ESFJ-T)

احتمالاً بحث در مورد نظریه‌های علمی یا سیاست بین‌المللی برای مدت زمان طولانی علاقه مشاوران را برنمی‌انگیزد. مشاوران بیشتر به کارهای محسوس و عملی از جمله بهبود موقعیت اجتماعی خود و در نظر گرفتن افراد دیگر علاقه‌مند هستند. پیگیری آنچه که در اطرافشان اتفاق می‌افتد مهمترین روش گذران وقت برای شخصیت‌های مشاور است، اما در عین حال از قدرت خود نیز به‌خوبی استفاده می‌کنند.

احترام گذاشتن به خرد رهبری

مشاوران افراد نوع‌دوستی هستند و مسئولیت خود را برای کمک کردن و انجام کار درست جدی می‌گیرند. با این حال مشاوران، بر خلاف گونه‌های شخصیتی آرمان‌گراتر قطب‌نمای اخلاقی خود را بر مبنای سنن و قوانین حاکم تنظیم می‌کنند و به حفظ اقتدار و قوانین می‌پردازند تا اینکه بخواهند اخلاق خود را از فلسفه یا عرفان استخراج نمایند. با این همه، مهم است مشاوران به یاد داشته باشند که افراد دارای پیشینه‌ها و دیدگاه‌های مختلفی هستند و آنچه که ممکن است درست به نظر برسد همواره حقیقتی مطلق نیست.

افراد دارای گونه شخصیتی مشاور عاشق این هستند که در خدمت باشند، از هر نقشی که به آنها اجازه بدهد به شیوه‌ای معنادار مشارکت کنند لذت می‌برند، تا زمانی که بدانند قدرشان دانسته می‌شود. این مسئله به ویژه در خانه آشکار است چرا که مشاوران همسران و والدینی وفادار و متعهد هستند. شخصیت مشاور به سلسله مراتب احترام می‌گذارد و حداکثر تلاش خود را می‌کند تا در نزد مقامات چه در خانه و چه در محل کار جایگاهی پیدا کند تا بتواند کاری کند که امور برای همه روشن، پایدار و سازمان‌یافته باشد.

ارتباطات هماهنگ

مشاوران حمایتگر و اهل بیرون رفتن هستند و همیشه می‌توانید آنها را در مهمانی‌ها پیدا کنید – یعنی همان‌هایی که برای گفتگو و خندیدن با همه وقت پیدا می‌کنند! اما تعهد آنها فراتر از این سر زدن به همه است چرا که ناچار هستند چنین کاری انجام دهند. افراد دارای شخصیت مشاور واقعاً از شنیدن مسائل مربوط به روابط و فعالیت‌های دوستان خود، به خاطر آوردن جزئیات کوچک و آماده صحبت بودن توأم با گرمی و حساسیت در مورد مسائل لذت می‌برند. اگر اوضاع خوب نبوده، یا در اتاق تنشی وجود داشته باشد، مشاوران تلاش می‌کنند به موضوع بپردازند و هماهنگی و پایداری را به گروه برگردانند.

مشاوران با داشتن شخصیتی کاملاً گریزان از جدال، مقدار زیادی از انرژی خود را صرف ایجاد نظم اجتماعی می‌کنند و برنامه‌ها و رویدادهای سازمان‌دهی شده را به فعالیت‌های نامشخص و بداهه ترجیح می‌دهند. افراد این گونه شخصیت تلاش زیادی را صرف فعالیت‌هایی می‌کنند که ترتیب داده‌اند و اگر ایده‌هایشان رد شود یا افراد به آنها علاقه‌ای نداشته باشند احساساتشان جریحه‌دار خواهد شد. مجدداً یادآور می‌شود که مهم است مشاوران به یاد داشته باشند که افراد دارای پیشینه‌های مختلفی هستند و بی‌علاقگی به معنای اظهار نظر در مورد آنها یا فعالیت‌هایی که تدارک دیده‌اند نیست – بلکه صرفاً به این دلیل است که علاقه‌ای به آن ندارند.

بزرگترین چالش مشاوران کنار آمدن با حساسیتشان است – سایر افراد مخالف هستند و انتقاد می‌کنند، درست است که چنین مسئله‌ای دردناک است اما بخشی از واقعیت زندگی است. بهترین کاری که فردی با گونه شخصیتی مشاور می‌تواند انجام بدهد این است که کاری را انجام دهد که به بهترین نحو قادر به انجام آن است: ایفای نقش الگو، مراقبت از آنچه که قدرت مراقبت از آن را دارد، و لذت بردن از اینکه خیلی از افراد قدردان زحمات وی هستند.

 

 

افراد ESFJ که ممکن است بشناسید.

 

بیشتر بدانیم:

برون گرا. حسی. احساسی. داوری کننده

کلیات

اومی خواهد به طور واقعی و عملی به دیگران کمک کند. او شخصی مسئول، دوست و همدل است. از آنجایی که برای دیگران اهمیت فراوان قائل است، برای حسن شهرت تلاش می کند و میل به راضی کردن دیگران دارد. او زیاد حرف میزند و خواهان روابط هماهنگ با دیگران است و به سختی تلاش می کند که به این هماهنگی دست پیدا کند. در واقع او از هرچیز خوشش بیاید به عنوان الگو معرفی اش می کند. او عمل گرا و واقع بین است، به حقایق و واقعیت ها بها می دهد و شخصی سازمان یافته است. او به حقایق و جزئیات بها می دهند و او را در خاطره خود نگه می دارد. او بر اساس تجارب شخصی خود یا کسانی که به آنها اعتماد دارد و برنامه ریزی می کند. با محیط فیزیکی خود در تماس است و دوست دارد که پویا و عامل باشد.  از آنجایی که هشیار و سنتی است به وظایف و تعهدات خود پایبند باقی می ماند. به نهادهای موجود بها می دهد و سعی دارد که اعضای فعال کمیته ها و سازمان ها باشد. او سعی می کند برای اشخاص دیر کار مفیدی صورت بدهد و بخصوص در مواقع سختی و دشواری به آنها کمک کند.

محل کار
آگاه و هوشیار است ، سازمان یافته است و کارشان را انجام می دهد .
دوست دارد کارشان برنامه ریزی شده و به حالت روزمره درآید .
به جزئیات بها می دهد . دقت می کند همه چیز با کارائی انجام شود.
بازیگر گروه خوبی است . دوست دارد همه کسانیکه با او همکار هستند در شمار دوستان او باشند.
دوست دارد تصمیم گیریها سریعا انجام شود. اما نمی خواهد که همه تصمیمات را خودش بگیرد.
اهل کمک و تعاون است، خدمت گذار است و دوست دارد به دیگران کمک کند.
دوست ندارند بر اساس باورهای نظری و فلسفی تصمیم گیری کند.
در بر خورد با دیگران گرم و صمیمی است.
بسیار معاشرتی است و دوست دارد کارهایی بکند که دیگران در آن حضور داشته باشد.
دوست دارد در محیطی عاری از تضاد و تنش کار بکند. دوست دارد به دیگران کمک کند تا به شکلی هماهنگ به سمت هدف مشترک خود حرکت کند.
خواهان مشاغل مدیریتی نیست اما وقتی این مقام ها را به او بدهد از خود اهتمام فراوان به خرج می دهد.
به مقامات بالا دست احترام می گذارد و معتقد است که دیگران هم باید به مقامات احترام بگذارند .
عناوین شغلی
بانکدار، دفتردار، مربی، مشاور ، دستیار دندانپزشک، مهماندار هواپیما، مددکار بهداشتی، مدرس منابع انسانی، طراح داخلی، برنامه ریز کالا، پرستار، مدیر اداره، کارمند، آژانس ملک و املاک، خدمتگذار مذهبی، کارگر رستوران، خورده فروش، منشی، مدد کار اجتماعی، آسیب شناس، تکلم، آموزگار، بازار یاب.

 

افراد ESFJ که ممکن است بشناسید.

ارتباط با دیگران
·       مهربان ، دلسوز و ملاحظه کار است .

·       تمایل زیاد به حرف زدن دارد.

·       به بهترین کیفیات اشخاص توجه می کند و رفتار اشخاص مورد نظر خود را آرمان سازی می کند.

·       به هماهنگی بها می دهد . دوست ندارد به کسی توهین کند یا اشخاص را از خود نومید سازد.

·       ممکن است قدرنشاناس به نظر برسد.

·       دوست دارد که به شدت مورد توجه قرار بگیرد ، تائید شود و به خاطر کارهایی که برای دیگران می کند مورد تائید و تحسین واقع شود .

·       دوست دارد مورد نیاز باشد ، اما در کار مراقبت کردن از دیگران زیر فشار قرار می گیرد.

·       اگر بفهمد کسی از کارشان انتقاد میکد ممکن است افسرده و کسل شود و یا دیگران را سرزنش نماید.

·       دوست دارد سنتها و آداب و رسوم را زنده نگهدارد.

·       می تواند بی انعطاف ، سختگیر ، خود مدار باشد و از کسانیکه نظراتشان را با او در میان نمی گذارند انتقاد نماید .

اوقات فراغت
زندگی بسیار شلوغ و پری دارد. میزبان  بسیار خوبی است و دوست دارد دیگران احساس خوبی پیدا کنند. برنامه های میهمانیهای او به خوبی برنامه ریزی شده است. زمان و انرژی خود را صرف سازمانهای اجتماعی مورد احترام خود می کند. صرف وقت کردن با دوستان و افراد خانواده برای او بسیار مهم است.
پیشنهاد
ü     بی جهت از اختلاف و تعارض فرار نکنید.

ü     به جای اینکه فکر کنید چه باید بکنید ، به این توجه کنید که چه می خواهید بکنید.

ü     سعی نکنید بلا فاصله هر مسئله را حل کنید. تعارض و اختلاف نظر لزوما چیز بدی نیست. می تواند به شما و به همه

ü     کمک کند تا رشد کنید.

ü     از سرعت گام خود بکاهید ، فرصتی را به فکر کردن اختصاص بدهید. به کارایی بپردازید که توجه شما را به خود

ü     جلب می کند ، سوزن دوزی ، نجاری ، کارهای دستی .

ü      به تفاوت میان احساسات واقعی خود و احساساتی که چون فکر می کنید مناسب تر هستند ، به آنها تظاهر می کنید توجه کنید.

ü      خلاصه و مختصر حرف بزنید .

ü     از انجام دادن کارهایی که با روحیه شما همخوانی ندارد خوداری کنید.

ü     قبل از اینکه به کسی کمک کنید از او بپرسید که آیا به کمک شما احتیاج دارد .

ü     سلطه جویی نکنید. برای رسیدن به خواسته خود از سلطه جویی استفاده نکنید.

ü     وقتی خواسته مورد نظرتان برآورده نمی شود از سرزنش کردن با دیگران خودداری ورزید.

ü     به جای اینکه همیشه از دیگران سوال کنید ، به خودتان اعتماد کنید.

ü     به توانمندی های خودتان بها بدهید.

 

…..

Strengths & Weaknesses

Consul Strengths

Consul (ESFJ) strengths
 • Strong Practical Skills – Consuls are excellent managers of day-to-day tasks and routine maintenance, enjoying making sure that those who are close to them are well cared for.
 • Strong Sense of Duty – People with the Consul personality type have a strong sense of responsibility and strive to meet their obligations, though this may sometimes be more from a sense of social expectations than intrinsic drive.
 • Very Loyal – Valuing stability and security very highly, Consuls are eager to preserve the status quo, which makes them extremely loyal and trustworthy partners and employees. Consuls are true pillars of any groups they belong to – whether it is their family or a community club, people with this personality type can always be relied upon.
 • Sensitive and Warm – Helping to ensure that stability, Consul personalities seek harmony and care deeply about other people’s feelings, being careful not to offend or hurt anybody. Consuls are strong team players, and win-win situations are the stuff smiles are made of.
 • Good at Connecting with Others – These qualities come together to make Consuls social, comfortable and well-liked. Consul personalities have a strong need to “belong”, and have no problem with small talk or following social cues in order to help them take an active role in their communities.

Consul Weaknesses

Consul (ESFJ) weaknesses
 • Worried about Their Social Status – These Strengths are related to a chief Weakness: Consuls’ preoccupation with social status and influence, which affects many decisions they make, potentially limiting their creativity and open-mindedness.
 • Inflexible – Consuls place a lot of importance on what is socially acceptable, and can be very cautious, even critical of anything unconventional or outside the mainstream. People with this personality type may also sometimes push their own beliefs too hard in an effort to establish them as mainstream.
 • Reluctant to Innovate or Improvise – Just as they can be critical of others’ “unusual” behavior, Consuls may also be unwilling to step out of their own comfort zones, usually for fear of being (or just appearing) different.
 • Vulnerable to Criticism – It can be especially challenging to change these tendencies because Consuls are so conflict-averse. Consul personalities can become very defensive and hurt if someone, especially a person close to them, criticizes their habits, beliefs or traditions.
 • Often Too Needy – Consuls need to hear and see a great deal of appreciation. If their efforts go unnoticed, people with the Consul personality type may start fishing for compliments, in an attempt to get reassurance of how much they are valued.
 • Too Selfless – The other side of this is that Consuls sometimes try to establish their value with doting attention, something that can quickly overwhelm those who don’t need it, making it ultimately unwelcome. Furthermore, Consuls often neglect their own needs in the process.

 


منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی


(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.