برون گرا- شمی- فکری- ملاحظه کنندهاعتماد به نفس بالا/ پرشور و شوق/ مهارت در متقاعد کردن دیگران/ به شدت مهرطلب/ دوستان فراوان…

مسیر ناامن متفکری مستقل را دنبال کنید. ایده‌های خود را در معرض خطر اختلاف نظر قرار دهید. نظرات خود را بیان کنید و از برچسب “احمق بودن” کمتر بترسید تا از ننگ همرنگ شدن با جماعت. و در خصوص مسائلی که برایتان مهم است، به هر قیمتی که شده از آنها دفاع کنید.

THOMAS J. WATSON

گونه شخصیتی مجادله‌گر به‌راستی وکیل مدافع شیطان است، یعنی نابود کردن استدلال‌ها و اعتقادات و در معرض دید همگان قرار دادن حاصل این تلاش. مجادله‌گران بر خلاف شخصیت‌های مصمم‌تر، این کار را به این دلیل انجام نمی‌دهند که می‌خواهند به هدفی عمیق‌تر یا استراتژیک برسند، بلکه فقط به این دلیل ساده چنین کاری را می‌کنند که برایشان سرگرم‌کننده است. هیچ‌کس به اندازه مجادله‌گران نبرد ذهنی را دوست ندارد، چرا که این کار به آنها فرصتی برای به‌کار بستن شوخ طبعی خود بدون اینکه به زحمت بیفتند، نشان دادن دانش گسترده خود و ظرفیت ربط دادن ایده‌های پراکنده برای اثبات حرفشان را می‌دهد.

ایفای نقش وکیل مدافع شیطان به افراد دارای گونه شخصیتی مجادله‌گر کمک می‌کند تا نه تنها درک بهتری از استدلال دیگران کسب کنند، بلکه درک بهتری از عقاید مخالف بیابند – چرا که مجادله‌گران هستند که در تأیید چنین عقیده‌هایی استدلال می‌کنند.

این تاکتیک را نباید با نوعی از درک متقابل اشتباه گرفت که گونه‌های شخصیتی گروه نقش دیپلمات به دنبال آن است – مجادله‌گران دائماً در حال تلاش برای کسب دانش هستند و برای کسب دانش چه راهی بهتر از حمله به یک ایده و دفاع از آن از هر زاویه و از هر طرف وجود دارد؟

شخصیت “مجادله‌گر” (ENTP-A / ENTP-T)

در اینجا هیچ قانونی وجود ندارد – ما داریم تلاش می‌کنیم کاری را به انجام برسانیم.

مجادله‌گران که تا حدودی از اینکه طرف شکست‌خورده بحث باشند لذت می‌برند، عاشق تمرین ذهنی به پرسش کشیدن نظام غالب اندیشه، بی‌ارزش کردن آنها در حین بازسازی نظام‌های موجود یا به هم ریختن امور و طرح آنها به شیوه‌هایی تازه هستند. با این حال از توضیح روال معمول اجرای پیشنهادهای خود در عالم واقع عاجز هستند. شخصیت‌های مجادله‌گر عاشق این هستند که “ایده آفرینی” کنند و افکار بزرگی داشته باشند، اما از اینکه به هر قیمتی گرفتار انجام “کارهای سنگین” شوند، پرهیز می‌کنند. مجادله‌گران تنها حدود سه درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند که هیچ اشکالی هم ندارد زیرا می‌توانند ایده‌های اصیلی را پدید بیاورند، سپس کنار بکشند و اجازه بدهند شخصیت‌های رایج‌تر و سختکوش‌تر زحمت تدارکات مربوط به اجرا و نگهداری را بکشند.

توانایی مجادله‌گران برای بحث می‌تواند آزاردهنده باشد – زیرا اگرچه وقتی افراد خواستار استفاده از این توانایی باشند از آن قدردانی نیز می‌کنند، اما ممکن است به وضعیت‌های عذاب‌آوری نیز منتهی شود مثلاً وقتی چنین افرادی با زیر سؤال بردن نظرات رئیس خود در یک جلسه یا گزینش مهمترین نکاتی که دیگران گفته‌اند، موجبات رنجش آنها را فراهم کنند. قضیه وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم مجادله‌گران ذاتاً صداقت دارند زیرا این گونه افراد کلمات را خوب به هم نمی‌آمیزند و اهمیت چندانی نمی‌دهند که افرادی دلسوز یا مهربان تلقی شوند. افرادی که ذهنیت مشابهی با گونه شخصیتی مجادله‌گر داشته باشند با آن کنار می‌آیند، اما اغلب اوقات گونه‌های شخصیتی حساس‌تر و به‌طور کلی جامعه، از مناقشه گریزان هستند و احساسات، آسایش و حتی دروغ‌های مصلحتی را به حقایق ناخوشایند و عقلانیت سفت و سخت ترجیح می‌دهند.

این امر باعث دلسردی مجادله‌گران می‌شود زیرا وقتی سرگرم زیر و رو کردن عقاید دیگران و زیر پا گذاشتن احساساتشان هستند درمی‌یابند که راه بسیاری از مجادلات سرگرم‌کننده‌شان – اغلب به‌طور سهوی – بر روی آنها بسته می‌شود. مجادله‌گران وقتی با خودشان همان رفتاری می‌شود که با دیگران داشته‌اند، از اینکه از پاسخ دادن به سؤالاتشان طفره بروند، به‌خصوص وقتی خواهشی را مطرح کنند، ناراحت خواهند شد. شخصیت‌های مجادله‌گر به دلیل نگرش، اعتماد به نفس، دانش و حس شوخ‌طبعی مورد احترام قرار می‌گیرند، اما اغلب در تلاش برای استفاده از همین ویژگی‌ها به عنوان مبنایی برای دوستی‌های عمیق‌تر و روابط عاشقانه دچار مشکل می‌شوند.

فرصت از دست می‌رود چرا که کار دشواری به نظر می‌رسد

مجادله‌گران برای مهار توانایی‌های طبیعی خود نسبت به دیگران راه درازتری در پیش دارند – استقلال فکری و چشم‌انداز باز آنها فوق‌العاده ارزشمند است به‌خصوص وقتی مسئول انجام کاری باشند یا حداقل کسی که مسئول است از آنها حرف‌شنوی داشته باشد، اما انجام عملی کارها نیازمند مقداری پیگیری است که افراد دارای گونه شخصیتی مجادله‌گر نمی‌توانند از پس آن برآیند.

مجادله‌گران پس از اینکه جایگاه خود را مستحکم کردند، باید به خاطر داشته باشند که برای اینکه ایده‌هایشان به ثمر بنشیند، همیشه برای کنار هم چیدن بخش‌های آن به دیگران وابسته هستند – چنانچه مجادله‌گران بخش زیادی از وقت خود را صرف “پیروز شدن” در مباحثات کنند تا ایجاد اجماع، در نهایت پشتیبانی لازم را برای موفق شدن در اختیار نخواهند داشت. افراد دارای این گونه شخصیتی به این دلیل که نقش وکیل مدافع شیطان را به‌خوبی ایفا می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که پیچیده‌ترین و باارزش‌ترین چالش فکری درک دیدگاه‌های احساساتی‌تر، و استدلال در خصوص ملاحظات و سازش در کنار منطق و پیشرفت است.

 

شخصیت های معروف با ویژگی ENTP که ممکن است بشناسید.

 

بیشتر بدانیم:

او عاشق هیجان و مبارزه است، شخصی پرشور و شوق است، اهل صحبت است، با هوش است، در بسیاری از کارها خوب و قوی ظاهر می شود و پیوسته بر آن است که بر صلاحیت و قدرت شخصی خود بیفزاید.

شیفته ایده های نو است. گوش به زنگ است تا با امکانات و احتمالات روبه رو شود، او از قدرت ابتکار فراوان برخوردار است و خلاقیت زیادی از خود نشان می دهد. او به الهامات خود بیش از هر چیز دیگری بها می دهد و می تواند به راحتی به اشکالات پی ببرد. از توانمندی تحلیلی قدرتمندی برخورداراست. او اندیشمندی استراتژیک در سطح عالیست و برای خواسته های خود همیشه می تواند منطقی ارائه دهد. محدودیت های خود را مورد آزمایش قرار می دهد.

او به تفریح و تنوع در فعالیت های روزانه علاقه مند است و به دیگران کمک می کند. در زندگی دوستان و آشنایان فراوان دارد. می تواند خلق و خوی خوش و خوشبینی فراوانی را به نمایش بگذارد. او خوش رو است و اغلب به دیگران الهام می دهد تا خودشان را درگیر پروژه های  آنها بکند. دوست دارد به جای داوری کردن دیگران را درک کند.

محل کار
·       از نبوغ و فکر بکر خود برای حل مسائلش استفاده می کند.

·       شخصی با هوش و با تخلیل فراوان است و می تواند دیگران را متقاعد کند تا نقطه نظرش را باور نمایند.

·       به روش های سنتی انجام دادن کارها بی علاقه است .

·       شخصی الهام بخش است و به خاطر سریع الانتقال بودن ، اعتماد به نفس و اطمینان که دارد و نیز به خاطر

·       مهارت هایشان هواداران زیادی دارد .

·       به روش های سنتی انجام دادن پروژه ها بی توجه است، به دنبال روش های بدیع می گردد .

·       دوست دارد چند کار را با هم انجام دهد. اگر کار جالب نباشد خیلی زود مکدر می شود .

·       دوست دارد با آدم های مختلفی در ارتباط باشد.

·       نمی تواند توجه خود را محدود کند زیراموضوعات عدیده ای برای آنها جالب است.

عناوین شغلی
بازیگر، مدیر تبلیغات ، وکیل، تحلیل گر کامپیوتر، مشاور، آموزش دهنده گروه های شرکتی، مهندس، کارفرما، برنامه ریز مالی، مخترع، بازار یاب، واسطه اوراق وثیقه، پزشک، روانشناس، کارمند روابط عمومی، سخنران، بازسازی کننده ساختمان های قدیمی، متخصص تحقیق و رشد و توسعه، فروشنده، دانشمند اجتماعی، استاد دانشگاه، نویسنده

 

شخصیت های معروف با ویژگی ENTP که ممکن است بشناسید.

ارتباط با دیگران
·       فردی خوشبین است، جذاب و جالب است و خوب صحبت می کند.

·       برای آزادی و استقلال خود بهای فراوان قائل است.

·       سعی می کند به جای داوری کردن درباره اشخاص آنها را بشناسد.

·       پیوسته در اندیشه آزمایش های جدید است. به محض اینکه ایده جدیدی مطرح می شود، می تواند دست به کار آن شود.

·       دوست دارد شریک زندگیش جالب و به لحاظ ذهنی تحریک کننده باشد و از تجربیات جدید و از ماجرا لذت ببرد.

·       می خواهد روابطشان پیوسته رشد کند.

·       می تواند خود بین، اهل بحث و مباحثه و فاقد حساسیت باشد.

·       از بحث کردن لذت می برد.

·       میان تنها با خود کار کردن و معاشرت با دیگران تاب می خورد.

·       ممکن است منکر احساس و عاطفه شود. ممکن است سرشان را شلوغ نگه دارد تا احساسات خود را نادیده بگیرد.

·       می تواند فاصله بگیرد و روابط خود را در شرایط سطحی حفظ کند.

اوقات فراغت
با توجه به علایق ، برنامه ها و ماجراهای زندگی ممکن است در نظر او خیلی کوتاه باشد. آرامش و استراحت برای او انجام دادن کارهای جدید است. از خنده و از در میان گذاشتن نظرات خود با دیگران لذت می برد. در خانه آنها به روی همه گشوده است.او از اینکه به نقاط مختلف و جالب سفر کنند لذت می برد.
پیشنهاد
ü     نیروی خود را در آن واحد صرف کارهای بیش از اندازه متنوع نکنید. فعالیت هایی را انتخاب کنید که برای شما از هر کار دیگری ارزشمندتر است.

ü     زمانی راکه یک پروژه به آن احتیاج دارد حدس بزنید. هر زمانی را که بدست آمد آنرا دو برابر کنید .

ü     سعی کنید با کسی متحد و دوست شوید که از پروژه مورد نظر شما لذت ببرد .

ü     وقتی می خواهید ایده ای را ارائه دهید ، پیشاپیش خودتان را آماده کنید. این کار سبب می شود که برای پروژه های خود حمایت بیش تری بدست آورید.

ü     توجه داشته باشید که نقطه نظرهای بیش از اندازه زیاد شما می تواند دیگران را خسته کند. بعضی ازآنها را برای خود حفظ کنید.

ü     بیاموزید که در محدوده سیستم کار کنید .

ü     کاری نکنید که فرصت و حواس شما نزد کارهای مختلف پخش شود. به فعالیت هایی که می تواند از شدت استرس شما بکاهد توجه کنید.

ü     به خاطر داشته باشید که بحث کردن، مشاجره نمودن برای بعضی ها تفریح به شمار می آید اما دیگران را می آزارد .

ü     از قطع کردن صحبت دیگران خودداری ورزید. به مزایای گوش دادن توجه داشته باشید.

ü     پاسخگو باشید. ضرب الاجل ها را جدی بگیرید. به زمان و وقت دیگران احترام بگذارید. به زمان دیگران و برنامه ریزی آنها بها بدهید.

ü     آرام بگیرید و به واقعیت های ساده و لذت های روز های زندگی که در پیرامون شماست توجه بکنید. وقتی کار دیگری ندارید بکنید برای خودتان وقت ایجاد کنید.

ü     بیاموزید که تالم عاطفی و احساسات منفی خود را بپذیرید. اینها بخش های طبیعی از زندگی هستند.

ü     به توانمندی های خود بها بدهید  از جمله؛ با پشتکار بودن، شایسته، با صلاحیت، سازگار، نوآوری، مبتکر، کنجکاو و جدی.

 

[WpProQuiz 12]

Strengths & Weaknesses

Debater Strengths

Debater (ENTP) strengths
 • Knowledgeable – Debaters rarely pass up a good opportunity to learn something new, especially abstract concepts. This information isn’t usually absorbed for any planned purpose as with dedicated studying, people with the Debater personality type just find it fascinating.
 • Quick Thinkers – Debaters have tremendously flexible minds, and are able to shift from idea to idea without effort, drawing on their accumulated knowledge to prove their points, or their opponents’, as they see fit.
 • Original – Having little attachment to tradition, Debater personalities are able to discard existing systems and methods and pull together disparate ideas from their extensive knowledge base, with a little raw creativity to hold them together, to formulate bold new ideas. If presented with chronic, systemic problems and given rein to solve them, Debaters respond with unabashed glee.
 • Excellent Brainstormers – Nothing is quite as enjoyable to Debaters as analyzing problems from every angle to find the best solutions. Combining their knowledge and originality to splay out every aspect of the subject at hand, rejecting without remorse options that don’t work and presenting ever more possibilities, Debaters are irreplaceable in brainstorming sessions.
 • Charismatic – People with the Debater personality type have a way with words and wit that others find intriguing. Their confidence, quick thought and ability to connect disparate ideas in novel ways create a style of communication that is charming, even entertaining, and informative at the same time.
 • Energetic – When given a chance to combine these traits to examine an interesting problem, Debaters can be truly impressive in their enthusiasm and energy, having no qualms with putting in long days and nights to find a solution.

Debater Weaknesses

Debater (ENTP) weaknesses
 • Very Argumentative – If there’s anything Debaters enjoy, it’s the mental exercise of debating an idea, and nothing is sacred. More consensus-oriented personality types rarely appreciate the vigor with which Debater personalities tear down their beliefs and methods, leading to a great deal of tension.
 • Insensitive – Being so rational, Debaters often misjudge others feelings and push their debates well past others’ tolerance levels. People with this personality type don’t really consider emotional points to be valid in such debates either, which magnifies the issue tremendously.
 • Intolerant – Unless people are able to back up their ideas in a round of mental sparring, Debaters are likely to dismiss not just the ideas but the people themselves. Either a suggestion can stand up to rational scrutiny or it’s not worth bothering with.
 • Can Find It Difficult to Focus – The same flexibility that allows Debaters to come up with such original plans and ideas makes them readapt perfectly good ones far too often, or to even drop them entirely as the initial excitement wanes and newer thoughts come along. Boredom comes too easily for Debaters, and fresh thoughts are the solution, though not always a helpful one.
 • Dislike Practical Matters – Debaters are interested in what could be – malleable concepts like ideas and plans that can be adapted and debated. When it comes to hard details and day-to-day execution where creative flair isn’t just unnecessary but actually counter-productive, Debater personalities lose interest, often with the consequence of their plans never seeing the light of day.

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید