شخصیت “سرگرم‌کننده” ESFP

برون گرا- حسی- احساسی- ملاحظه کنندهبازیگر ذاتی/ عاشق تفریح و سرگرمی/ دوستدار تزئینات و توجه به آرایش  ظاهری/ کاملاً بی خیال…

من خودخواه، بی‌حوصله و کمی متزلزل هستم. من مرتکب اشتباه می‌شوم، کنترل خود را از دست می‌دهم و گاهی اوقات نمی‌شود تحملم کرد. اما اگر نتوانید وقتی در بدترین حالت هستم مرا تحمل کنید، قطعاً شایستگی وقتی در بهترین حالت خود هستم را ندارید.

MARILYN MONROE

اگر کسی را بتوان یافت که خود به خود به رقص و آواز بپردازد، گونه شخصیتی وی سرگرم‌کننده است. سرگرم‌کنندگان در هیجان لحظه گرفتار می‌شوند و می‌خواهند بقیه نیز چنین احساسی داشته باشند. وقتی مسئله تشویق دیگران به میان می‌آید هیچ گونه شخصیتی دیگر به اندازه سرگرم‌کنندگان در بخشیدن زمان و انرژی خود سخاوتمند نیست، و هیچ گونه شخصیتی دیگری چنین سبک وسوسه‌انگیزی ندارد.

شخصیت “سرگرم‌کننده” (ESFP-A / ESFP-T)

ما همگی ستاره هستیم …

سرگرم‌کنندگان که ذاتاً سرگرم‌کننده به دنیا آمده‌اند عاشق این هستند که در کانون توجه باشند، اما جهان به تمامی صحنه است. بسیاری از افراد مشهور دارای گونه شخصیتی سرگرم‌کننده در واقع بازیگر هستند، اما این افراد دوست دارند برای دوستان خود نیز نمایش بدهند، با شوخ طبعی منحصر به فرد و فروتنانه گپ بزنند، توجه دیگران را جلب کنند و هر بار بیرون رفتن را تبدیل به نوعی مهمانی کنند. سرگرم‌کنندگان که افرادی کاملاً اجتماعی هستند و از ساده‌ترین چیزها لذت می‌برند و هیچ چیزی برای آنها لذت‌بخش‌تر از خوش گذراندن با گروهی از دوستان خوب نیست.

البته این فقط یک ادعا نیست – سرگرم‌کنندگان دارای قوی‌ترین حس زیبایی‌شناسی نسبت به تمام گونه‌های شخصیتی دیگر هستند. شخصیت‌های سرگرم‌کننده از آرایش گرفته تا لباس و خانه‌ای در مکانی مناسب، مشتاق مد هستند. سرگرم‌کنندگان که به محض دیدن چیزی متوجه می‌شوند جذاب است یا خیر، از تغییر محیط اطراف خود برای انعکاس دادن سبک شخصی‌شان نمی‌ترسند. سرگرم‌کنندگان ذاتاً کنجکاو هستند و طرح‌ها و سبک‌های جدید را به‌راحتی امتحان می‌کنند.

سرگرم‌کنندگان می‌دانند که احساسات دیگران همیشه نسبت به آنها مثبت نیست و ممکن است از این امر خوششان نیاید – اما در هر حال نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس هستند. افراد دارای این گونه شخصیتی اغلب اولین کسانی هستند که به شخصی که مشکل دشوار خود را مطرح کرده باشد کمک می‌کند و با خوشحالی حمایت عاطفی و توصیه‌های عملی ارائه می‌کنند. با این حال، اگر مشکل مربوط به خود سرگرم‌کنندگان باشد، به احتمال زیاد بجای پرداختن به آن، از درگیر شدن با آن خودداری می‌کنند. شخصیت‌های سرگرم‌کننده معمولاً عاشق درامی کوچک و پرشور هستند، اما وقتی انتقادات از آنها مطرح شود چندان علاقه‌ای به آن ندارند.

… و ما لایق درخشش هستیم

بزرگ‌ترین چالشی که سرگرم‌کنندگان با آن مواجه هستند این است که آنها اغلب چنان غرق در لذت‌های آنی هستند که به وظایف و مسئولیت‌هایی که چنین تجملاتی را ممکن ساخته است توجهی ندارند. تحلیل پیچیده، کارهای تکراری، و تطبیق آمار با عواقب واقعی فعالیت‌هایی نیست که برای افراد دارای گونه شخصیتی سرگرم‌کننده آسان باشد. آنها بیشتر به شانس یا فرصت تکیه می‌کنند، یا صرفاً از دایره گسترده دوستان خود کمک می‌گیرند. مهم است که سرگرم‌کنندگان برای پیگیری امور طولانی‌مدت مانند طرح‌های بازنشستگی خود و یا مصرف قند به خودشان فشار بیاورند – زیرا همیشه اشخاص دیگری در اطرافشان نیستند که بتوانند مراقب این مسائل باشند.

شخصیت‌های سرگرم‌کننده ارزش و کیفیت را تشخیص می‌دهند که به‌خودی خود صفت خوبی است. هرچند این امر در کنار ضعف برنامه‌ریزی آنها، می‌تواند باعث شود بیشتر از حد وسع خود هزینه کنند و به‌ویژه کارت‌های اعتباری برایشان خطرناک است. سرگرم‌کنندگان که بیشتر بر استفاده کردن از فرصت‌ها تمرکز دارند تا بر برنامه‌ریزی اهداف بلندمدت، ممکن است دریابند که بی‌توجهی آنها باعث شده هزینه برخی از فعالیت‌ها خارج از توانشان باشد.

هر جا که نیاز به خنده، بازیگوشی و فرد داوطلب امتحان کردن چیزی تازه و سرگرم‌کننده وجود داشته باشد از سرگرم‌کنندگان استقبال می‌شود – و برای شخصیت‌های سرگرم‌کننده هیچ شادی بیشتر از این وجود ندارد که دیگران را با خود به سواری ببرند. سرگرم‌کنندگان می‌توانند ساعت‌ها حرف بزنند، گاهی اوقات در مورد هر چیزی بجز موضوع اصلی بحث مورد نظر، و با احساسات عزیزان خود در هنگام خوشی و ناخوشی همدلی کنند. اگر بتوانند کارهایشان را سر و سامان بدهند، همیشه آماده هستند چیزهای تازه و هیجان‌انگیزی که جهان عرضه کرده است را با دوستان خود امتحان کنند.

شخصیت های“سرگرم‌کننده” معروف که ممکن است آنها را بشناسید.

بیشتر بدانیم:

برون گرا، حسی، احساسی، ملاحظه کننده

او از حضور مردم لذت می برد و میل شدیدی به زندگی دارد. شاداب و با نشاط است کری می کند که بیشتر به او خوش بگذرد. او سازگار است و به خودش و به دیگران سخت نمی گیرد. رفتاری گرم و دوستانه دارد و سخاوتمند است. او به شدت اجتماعی است و اغلب با دیگران رفتار گرم و صمیمانه ای را به نمایش می گذارد. او مشتاقانه در بازی ها و تفریحات مشارکت می کند و در اغلب مواقع چند کار را با هم انجام می دهد. او واقع بین است و اشیا را به آن شکلی که هستند می بیند. آنچه را می بیند، می شنود، می بوید و لمس و مزه می کند باور می کند. به توضیحات نظریکاری ندارد. چون به دنبال حقایق محکم است و جزئیات را به خوبی در حافظه خود نگه می دارد و از کاری که می کند درس های آموزنده می گیرد. عقل سلیم به او امکان می دهد که با اشخاصو با امور به خوبی کنار بیاید. از جمع آوریاطلاعات استقبال ک=می کند و به این توجه دارد که به طور طبیعی چه راه حل هایی پیدا میشود. شخصی صبور و شکیباست، خود و دیگران را می پذیرد و نمی خواهد که اراده خود را بر دیگران تحمیل کند. بسیار همدل و مبادی آداب است و به همین دلیل دیگران معمولا او را دوست دارند. معمولا می تواند دیگران را وادار کند که پیشنهادات و نظرات آنها را بپذیرد. او علاقه مند به معاشرت و مجالست با دیگران است و در صحبت و گفت و گو بسیار خوب ظاهر می شود. از کمک کردن به دیگران لذت می برد اما ترجیح می دهد که به شکل واقعی و ملموس به دیگران کمک کند. او رفتاری خوشایند دارد، از استقلال فراوان بهره مند است. شیفته شگفتی می باشد و همیشه  به دنبال راه هایی هستند که دیگران را شگفت زده و خوشحال کند.

محل کار
·       دوست دارد در فضایی مهیج با اشخاصی دوستانه و پر انرژی کار کند .

·       با مردم رابطه خوب و حسنه دارد.

·       تنوع را دوست دارد .مشاغلش را به سرعت تغییر می دهد.

·       مرتب محیط را وارسی می کند و به سرعت بر موقعیت حاکم می شود.

·       برای برطرف کردن تضاد و تعارض از مهارت فراوان بر خوردار است. می تواند به دیگران کمک کند تا کار گروهی را به نمایش بگذارد.

·       کاردان است و از عقل سلیم بر خوردار می باشد.

·       دوست دارد که در اسرع وقت به راه حل برسد.

·       می تواند به خوبی به دیگران انگیزه بدهد تا تصمیم بگیرد و کار گروهی را تقویت کند.

·       از کارهایی که بتواند به دیگران خدمت کند لذت می برد.

·       در بسیاری از مواقع تا آخرین لحظه صبر می کند تا کاری را انجام بدهد.

·       اگر بداند انجام دادن کاری چه مدت طول می کشد، می تواند برایشان تولید مشکل کند.

عناوین شغلی
مربی ورزش طراح متخصص رژیم های غذایی و تغذیه مربی آمادگی های جسمانی میهماندار هواپیما جمع آوری کننده اعانه دستیار پزشک برنامه ریز مال التجاره موسیقی دان پرستار شغل درمانگر بازیگر صحنه جسم درمانگر افسر پلیس ورزشکار حرفه ای متخصص روابط عمومی عامل ملک و املاک فروشنده مدد کار اجتماعی هماهنگ کننده حوادث خاص آموزگار اپراتور حمل و نقل مسئول آژانس مسافرتی دامپزشک یا دستیار دامپزشکی
ارتباط با دیگران
ü     بسیار راحت هستند و خود و دیگران را می پذیرند.

ü     دیگران را سرگرم می کنند و از ناراحتی به دورشان می کنند. حاضر نیستند اخبار ناخوشایند را تحسین کنند.

ü     بسیار پر حرارت هستند و انرژی فراوان دارند.

ü     روابط را تفریحی و جالب ارزیابی می کنند .

ü     از رنج کشیدن دیگران ناراحت می شوند.

ü     با مهر و محبت خود دیگران را تحت الشعاع قرار می دهند.

ü     می توانند تکانه ای ، بی قرار و غیر قابل پیش بینی باشند .

ü     عمل کردن را به فکر کردن ترجیح می دهند. برای آنها تنها ماندن یا کاری صورت ندادن دشوار است .

اوقات فراغت
او همه چیز را به یک حادثه خوب تبدیل می کند. از میهمانی های بزرگ لذت می برد. از گرد هم آیی های بزرگ لذت می برد. دوست دارد که در آخرین لحظه کاری صورت دهد. خانه اش اغلب پر از مردم اس. از موسیقی ، رقص ، غذا ، نوشیدنی ها و سرگرمی ها لذت می برد .
پیشنهاد
ü     از کنار موقعیت های مسئله ساز به این امید که بالاخره می گذرند عبور نکنید.

ü     از تصمیم گیری های عجولانه که ممکن است بعدا ار آن ناراحت شوید خودداری ورزید.

ü     آنقدر خود را درگیر مسائل نکنید که مسئولیت های خود را هم فراموش کنید .

ü     کارتان را نیمه کاره به این دلیل که کار جالب تری پیشامد کرده است را رها نکنید.

ü     بیش از اندازه به مادیات برای رسیدن به خوشبختی بها ندهید.

ü     به فکر سلامتی خود باشید.

ü     از قبول کارها و وظایف مختلف در آن واحد خودداری ورزید.

ü     با خود صرف وقت کنید و به ندای درون خود گوش فرا دهید .

ü     به ارزش ها و هدف های خود توجه کنید تا به معنای زندگی خود پی ببرید.

ü     به نقات قوت خود توجه داشته باشید – گرم و صمیمی بودن ، با نمک بودن ، پذیرا بودن ، جذاب بودن ، سازگاری داشتن، خوشبین بودن ، ماجراجویی ، سخاوتمندی ، دوستانه بودن ، همکاری داشتن و نشاط داشتن.

 

[WpProQuiz 12]

 

Strengths & Weaknesses

Entertainer Strengths

Entertainer (ESFP) strengths
 • Bold – Entertainers aren’t known for holding back. Wanting to experience everything there is to experience, people with the Entertainer personality type don’t mind stepping out of their comfort zones when no one else is willing.
 • Original – Traditions and expectations are secondary to Entertainers, if a consideration at all. Entertainer personalities love to experiment with new styles, and constantly find new ways to stick out in the crowd.
 • Aesthetics and Showmanship – Not stopping at mere outfits, Entertainers inject artistic creativity into their words and actions, too. Every day is a performance, and Entertainers love to put on a show.
 • Practical – To Entertainers, the world is meant to be felt and experienced. Truth is stranger than fiction, and Entertainers prefer to see and do than to wax philosophical about “what-ifs”.
 • Observant – With all this focus on the here and now, on doing and acting, it makes sense that Entertainers are naturals when it comes to noticing real, tangible things and changes.
 • Excellent People Skills – More so than things though, Entertainers love to pay attention to people. They are talkative, witty, and almost never run out of things to discuss. For people with this personality type, happiness and satisfaction stem from the time they spend with the people they enjoy being with.

Entertainer Weaknesses

Entertainer (ESFP) weaknesses
 • Sensitive – Entertainers (especially Turbulent ones) are strongly emotional, and very vulnerable to criticism – they can feel like they’ve been backed into a corner, sometimes reacting badly. This is probably Entertainers’ greatest weakness, because it makes it so hard to address any other weaknesses brought to light.
 • Conflict-Averse – Entertainers sometimes ignore and avoid conflict entirely. They tend to say and do what’s needed to get out of such situations, then move on to something more fun.
 • Easily Bored – Without constant excitement, Entertainers find ways to create it themselves. Risky behavior, self-indulgence, and the pleasures of the moment over long-term plans are all things Entertainers get into a little too often.
 • Poor Long-Term Planners – In fact, Entertainer personalities rarely make detailed plans for the future. To them, things come as they come, and they rarely bother with taking the time to lay out steps and consequences, with the belief that they could change at any moment – even with things that can be planned.
 • Unfocused – Anything that requires long-term dedication and focus is a particular challenge for Entertainers. In academics, dense, unchanging subjects like Classic Literature are much more difficult than more dynamic, relatable subjects like psychology. The trick for Entertainers is to find day-to-day joy in broader goals, and to tough it out with those tedious things that must be done.

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید