برون گرا- حسی- فکری- ملاحظه کنندهتکانه ای/ بسیار ورزش دوست/ جستجوگر/ مشکل گشا/ پرحرف/ اهل شادی و لطیفه گویی …

زندگی یا ماجراجویی جسورانه است یا اساساً هیچ.

HELEN KELLER

گونه شخصیت کارآفرین همواره بر محیط بلافصل اطراف خود تأثیر دارد – بهترین راه برای تشخیص آنها در یک مهمانی است که دارند به‌سرعت از یک گروه به سراغ گروهی دیگر می‌روند. شخصیت‌های کارآفرین که با طنزی نافذ و زمینی موجبات خنده و سرگرمی را فراهم می‌کنند عاشق این هستند که در مرکز توجه باشند. اگر از یکی از حضار خواسته شود که به روی صحنه بیاید، کارآفرینان داوطلب می‌شوند – یا دوستان خجالتی خود را داوطلب می‌کنند.

نظریه، مفاهیم انتزاعی و بحث‌های کشدار در مورد مسائل جهانی و پیامدهای آن افراد دارای گونه شخصیتی کارآفرین را برای مدت زمان طولانی علاقه‌مند نگه نمی‌دارد. کارآفرینان گفتگوی خود را پر از انرژی و با حجم مناسبی از اطلاعات انجام می‌دهند، اما دوست دارند در مورد چیزهای عینی صحبت کنند – یا از این هم بهتر بیرون بروند و انجامش بدهند. کارآفرینان قبل از اینکه نگاه کنند و اشتباهات خود را رفع کنند آن را رها می‌کنند، بجای اینکه بنشینند و به احتمالات و روش‌های فرار فکر کنند.

شخصیت “کارآفرین” (ESTP-A / ESTP-T)

هرگز حرکت را با عمل اشتباه نگیر

کارآفرینان محتمل‌ترین گونه شخصیتی هستند که ممکن است شیوه زندگی رفتار مخاطره‌آمیز را در پیش بگیرند. آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند و دست به عمل می‌زنند – آن‌ها ناحیه‌ای آرام در دل طوفان هستند. افراد دارای گونه شخصیتی کارآفرین از درام، شور، و لذت سرخوش می‌شوند نه به خاطر تحریک عاطفی، بلکه به دلیل اینکه برای ذهن منطقی آنها بسیار تحریک‌کننده است. آن‌ها مجبور به گرفتن تصمیماتی حیاتی بر اساس واقعیت آنی و در روند سریع پاسخگویی به محرک‌های منطقی هستند.

این مسئله باعث می‌شود مدرسه و سایر محیط‌های بسیار سازمان یافته چالشی برای کارآفرینان باشد. قطعاً دلیلش این نیست که این شخصیت‌ها باهوش نیستند و ممکن است عملکرد خوبی داشته باشند، اما رویکرد محدودکننده سخنرانی در آموزش رسمی از یادگیری عملی که کارآفرینان از آن لذت می‌برند بسیار دور است. باید بلوغ زیادی داشت تا بتوان این روند را همچون ابزاری لازم برای هدفی دانست، چیزی که باعث ایجاد فرصت‌های هیجان‌انگیزتری می‌شود.

همچنین مسئله دیگر که برای افراد دارای گونه شخصیتی کارآفرین چالش‌برانگیز است این است که آنها ترجیح می‌دهند از قطب‌نمای اخلاقی خودشان استفاده کنند تا شخصی دیگر. قوانین ساخته شده‌اند تا زیر پا گذاشته شوند. این احساسی است که بعضی از معلمان دبیرستان یا سرپرستان سازمانی احتمالاً با آن هم‌عقیده هستند و می‌تواند برای شخصیت کارآفرین شهرتی دست و پا کند. اما اگر کارآفرینان مشکل‌آفرینی را به حداقل برسانند، از انرژی خود بهره‌برداری کرده و تمرکز خود را بر روی مسائل خسته‌کننده از دست ندهند، نیرویی محسوب می‌شوند که نباید آنها را نادیده گرفت.

اکثر مردم خیلی خوب گوش نمی‌دهند

شاید کارآفرینان در بین همه دیدگاه‌های ادراکی و فیلتر نشده گونه‌ها، مهارت منحصر به فردی در تشخیص تغییرات کوچک را داشته باشند. این تغییرات می‌تواند اعم از تغییر چهره، یک سبک لباس جدید، یا تغییر عادت باشد و افراد دارای این گونه شخصیتی به افکار و انگیزه‌های پنهان توجه می‌کنند در حالی که سایر گونه‌ها باید شانس بیاورند تا اساساً متوجه چنین چیزهایی شوند. کارآفرینان بلافاصله از این مشاهدات استفاده می‌کنند و خواستار تغییر شده و سؤال می‌پرسند، اغلب بدون اینکه اهمیت زیادی به حساسیت افراد بدهند. کارآفرینان باید به یاد داشته باشند که همه دوست ندارند اسرار و تصمیماتشان برملا شود.

اما چنانچه شخصیت‌های کارآفرین مراقب نباشند، ممکن است در دام لحظه گرفتار شوند، مسائل را خیلی جدی بگیرند و افراد حساس‌تر را برنجانند یا فراموش کنند که مراقب سلامت و ایمنی خود باشند. کارآفرینان تنها چهار درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و تعدادشان به اندازه کافی هست که رقابت و تنوع را حفظ کنند و آنقدر نیست که باعث مخاطراتی نظام‌مند شوند.

کارآفرینان پر از شور و انرژی هستند و ذهنی منطقی، هرچند گاهی اوقات پریشان دارند. افراد با این گونه شخصیتی به دلیل الهام‌بخش بودن، قانع‌کننده بودن و تنوع‌طلبی به‌طور ذاتی رهبران گروه هستند و همه را در مسیرهایی کمتر پیموده شده به دنبال خود می‌کشند، و هر جا بروند با خود زندگی و هیجان می‌برند. قرار دادن این کیفیت‌ها در خدمت هدفی سازنده و باارزش چالش واقعی کارآفرینان است.


بیشتر بدانیم:

برون گرا. حسی. فکری. ملاحظه کننده

کلیات
نگران نمی شود. شاد، فعال سهل انگار و خودجوش است. از لحظه و اکنون لذت می بردو علاقه ای به برنامه ریزی درباره اینده ندارد. به شدت واقع بین است، به آنچه احساسش به آن حکم می کند بها می دهد. کنجکاو و مشاهده گر است. چون شرایط را به آن شکلی که هست قبول می کند ذهنی باز داردو خود و دیگران را تحمل می نماید.

به جای گفت و گو، به عمل بهای بیشتری می دهد و از اینکه با مسایلی که صورت خارجی پیدا می کند برخورد نماید لذت می برد. آنها در حل مسایل از توانمندی فراوان برخوردارند زیرا می تواند واقعیت ها را به خوبی درک کند و بعد به کمک آنها  به سرعت راه حل های منطقی تدبیر کند. دوست دارد از روش های غیر متعارف استفاده کند. خوش برخورد است و رفتاری دوستانه دارد. معاشرتی است و رفتاری نشاط برانگیز دارد. می تواند شرایط دشوار و پیچیده را آرام کند و میان نظرات مغایر و مخالف آشتی برقرار می کند.

محل کار
·       مبتکر ، پر مایه و عمل گراست. دوست دارد با حقایق روبرو شود. به شدت نتیجه گرا ست.

·       در برخورد با مسایل از منطق استفاده می کند.

·       می توانند حقایق مختلفی را درک و آنها را به یاد بیاورد.

·       از اینکه در آخرین لحظه کارها را انجام بدهند لذت می برد .

·       زیر فشار بسیار خونسرد است .

·       می تواند موقعیت های پر فشار را نرم و ملایم بکند.

·       رفتاری محکم و فشرده دارد. دنبال موفقیت و شناخت می گرد.

·       رقابت جوست و در بحران ها و گرفتاریها به هیجان می آید.

·       تنها در صورتی مطابق مقررات رفتار می کند که بتواند به خواسته های خود برسد.

·       متقاعد کننده است و خودش را به سرعت بالا می کشد.

·       اغلب چند پروژه را با هم انجام می دهد.

·       از مشاغل پر انرژی و پر استرس لذت می برد.

عناوین شغلی
وکیل دعاوی، نجار، مربی، تحلیل گر سیستم های کامپیوتر، کارگر ساختمان،کارآگاه، تکنسین بخش اورژانس بیمارستان، مهندس، کارفرما، زارع، مامور آتش نشانی، مشاور، مدیریت، مکانیک،  پرسنل ارتش، نمایش دهنده، افسر پلیس، ورزش کار حرفه ای، واسطه ملک و املاک، نماینده فروش، واسطه اوراق بهادار و بورس، تکنسین، اپراتور، حمل و نقل

ارتباط با دیگران
·       مستقل است و آزادی را دوست دارد. دوست ندارد کنترل شود .

·       زیر فشار به سادگی احساس می کند که گیر افتاده.

·       همیشه مترصد ماجراها و تجربه جدید است.

·       خوشبین است و وقت زیادی را صرف نگرانی و تاسف نمی کند .

·       آشنایان زیادی دارد و با گروهای مختلف مردم به خوبی کنار می آید.

·       علاقه چندانی به پرداختن به مباحث عاطفی و میان فردی ندارد.

·       دوست دارد شرکای زندگی بالقوه خود را تحت تاثیر جاذبه ، موفقیت و توانمندی خود قرار دهد .

·       در زمینه های مادی بسیار سخاوتمند است  اما ممکن است کارهای مشخصی که برای ایجاد صمیمیت لازم است را فراموش کند .

·       شادی و هیجان را به روابط خود می آورد.

·       تحت تاثیر تضاد و تعارض تحریک می شود و به هیجان می آید.

·       می تواند غیر قابل پیش بینی باشد. ممکن است عکس آنچه را که شما انتظار دارید انجام دهد و لزومی برای توجیه رفتارش احساس نکند.

اوقات فراغت
دوست دارد که در کانون صحنه قرار بگیرد و داستان تعریف کند و لطیفه بگوید. از چیزهای خوب زندگی لذت می برد و وقت زیادی را صرف معاشرت های اجتماعی می کند. دوست دارد ریسک بکند و کارهای مخاطره آمیز انجام بدهد. از جمله ، از کوهنوردی ، اسکی ، شکار ، پرش با چتر نجات ، قایق رانی و موج سواری لذت می برد . روابط شخصی و صمیمانه برای آنها از اهمیت چندانی برخوردار نیست . به رقابت ، فعالیت و ماجرا بهای بیشتری می دهد .
پیشنهاد
ü     اگر می خواهید در محل کار مورد احترام دیگران واقع شوید به روش های استاندارد انجام کارها توجه کنید.

ü     برای اینکه پروژه های شما با قبولی بیشتری مواجه شوند ، برنامه علمی بریزند و به بداهه کاری صرف توجه نداشته

باشید، سر هم بندی نکنید.

ü     به کارهای ناخوشایند اما مهم توجه کافی مبذول دارید.

ü     مراقب باشید که دیگران را با قاطعیت و رک گویی بیش اندازه خود ناراحت نکنید.

ü     سعی کنید با توجه کردن به دیگران سخاوت خود را نشان دهید.

ü     “دوستت دارم” گفتن را فراموش نکنید. از دیگران تعریف و تحسین کنید.

ü     آنقدر در پروژه های خود محو نشوید که دوستان و عزیزانتان را فراموش کنید .

ü     به ارزش های والاتر توجه داشته باشید.

ü     به اینکه اعمال و رفتار شما ، روی شما و دیگران چه تاثیری بر جای می گذارد، توجه کنید.

ü     به خاطر داشته باشید که هیجان ، شیفتگی و تنوع همیشه برای کسانی که ثبات ، مداومت و قابلیت بیش بینی را ترجیح می دهند، چیز جالبی نیست .

ü     به تفاوت های دیگران بها بدهید و دیگران را در تصمیم گیری ها لحاظ کنید.

ü     وقتی صرف کنید و ببنید کدام یک از تجارب شما ارزشمند ، پاداش دهنده و رضایت بخش هستند.

ü     به جنبه های قوت خود توجه داشته باشند – واقع بین بودن ، علمی بودن ، داشتن ابتکار ، دوستانه بودن ، هوش ، فراست ، شادابی ، ماجراجویی و علمی بودن.

[WpProQuiz 12]

رمز موفقیت

قبل از عمل فکر کنید، احساسات دیگران را رعایت کنید و به تعهدات خود وفادار باقی بمانید.


Strengths & Weaknesses

Entrepreneur Strengths

Entrepreneur (ESTP) strengths
 • Bold – People with the Entrepreneur personality type are full of life and energy. There is no greater joy for Entrepreneurs than pushing boundaries and discovering and using new things and ideas.
 • Rational and Practical – Entrepreneurs love knowledge and philosophy, but not for their own sake. What’s fun for Entrepreneur personalities is finding ideas that are actionable and drilling into the details so they can put them to use. If a discussion is completely arbitrary, there are better uses for Entrepreneurs’ time.
 • Original – Combining their boldness and practicality, Entrepreneurs love to experiment with new ideas and solutions. They put things together in ways no one else would think to.
 • Perceptive – This originality is helped by Entrepreneurs’ ability to notice when things change – and when they need to change! Small shifts in habits and appearances stick out to Entrepreneurs, and they use these observations to help create connections with others.
 • Direct – This perceptive skill isn’t used for mind games – Entrepreneurs prefer to communicate clearly, with direct and factual questions and answers. Things are what they are.
 • Sociable – All these qualities pull together to make a natural group leader in Entrepreneurs. This isn’t something that they actively seek – people with this personality type just have a knack for making excellent use of social interactions and networking opportunities.

Entrepreneur Weaknesses

Entrepreneur (ESTP) weaknesses
 • Insensitive – Feelings and emotions come second to facts and “reality” for Entrepreneurs. Emotionally charged situations are awkward, uncomfortable affairs, and Entrepreneurs’ blunt honesty doesn’t help here. These personalities often have a lot of trouble acknowledging and expressing their own feelings as well.
 • Impatient – Entrepreneurs move at their own pace to keep themselves excited. Slowing down because someone else “doesn’t get it” or having to stay focused on a single detail for too long is extremely challenging for Entrepreneurs.
 • Risk-prone – This impatience can lead Entrepreneurs to push into uncharted territory without thinking of the long-term consequences. Entrepreneur personalities sometimes intentionally combat boredom with extra risk.
 • Unstructured – Entrepreneurs see an opportunity – to fix a problem, to advance, to have fun – and seize the moment, often ignoring rules and social expectations in the process. This may get things done, but it can create unexpected social fallout.
 • May Miss the Bigger Picture – Living in the moment can cause Entrepreneurs to miss the forest for the trees. People with this personality type love to solve problems here and now, perhaps too much. All parts of a project can be perfect, but the project will still fail if those parts do not fit together.
 • Defiant – Entrepreneurs won’t be boxed in. Repetition, hardline rules, sitting quietly while they are lectured at – this isn’t how Entrepreneurs live their lives. They are action-oriented and hands-on. Environments like school and much entry-level work can be so tedious that they’re intolerable, requiring extraordinary effort from Entrepreneurs to stay focused long enough to get to freer positions.

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید