شخصیت “یاری رسان” ISTJ
LogisticianPersonality

(WHAT’S THE DIFFERENCE?)


درون گرا- حسی- فکری- داوری کننده (دارای حافظه قوی/ سرد و غیر عاطفی/ قدرت تمرکز بالا/ توجه شدید به جزئیات/ بسیار محافظه کار)


تصور می‌شود که گونه شخصیتی “یاری رسان”  فراوان‌ترین گونه بوده و حدود 13% از جمعیت را تشکیل دهد. ویژگی‌های معرف “یاری رسان ها” یعنی صداقت، منطق عملی و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر برای انجام وظیفه آنها را به هسته اصلی بسیاری از خانواده‌ها و همچنین سازمان‌هایی تبدیل می‌کند که حامی سنت‌ها، قوانین و استانداردها هستند، مانند سازمان‌های قضایی، نهادهای نظارتی و ارتش. افراد دارای گونه شخصیتی “یاری رسان”  از برعهده گرفتن مسئولیت اعمال خود لذت می‌برند و به کاری که انجام می‌دهند افتخار می‌کنند – “یاری رسان ها” در هنگام تلاش برای رسیدن به هدف از وقت و انرژی خود برای تمام کردن کار مربوط با دقت و صبر دریغ نمی‌کنند.

“یاری رسان ها” فرضیات زیادی ندارند و ترجیح می‌دهند بجای تجزیه و تحلیل محیط اطراف خود، حقایق را بررسی کرده و به کارهای عملی مشغول شوند. شخصیت “یاری رسان” به هیچ عنوان بی‌معنا نیست و وقتی تصمیمی بگیرند حقایق لازم برای رسیدن به هدف خود را به دیگران منتقل می‌کنند و از دیگران انتظار دارند بلافاصله وضعیت را درک کرده و دست به اقدام بزنند. “یاری رسان ها” تحمل کمی نسبت به عدم تصمیم‌گیری دارند، اما چنانچه روش انتخاب شده با نظریه‌های غیرعملی به چالش کشیده شود با سرعت بیشتری تحمل خود را از دست می‌دهند، به خصوص اگر جزئیات کلیدی نادیده گرفته شود – اگر چالش‌ها به بحث‌هایی وقتگیر تبدیل شوند افراد دارای گونه شخصیتی “یاری رسان”  با نزدیک شدن مهلت به طرز محسوسی عصبانی‌تر می‌شوند.

شخصیت‌های “یاری رسان”  دارای ذهن تیز و مبتنی بر واقعیت هستند و استقلال و خودکفایی را به وابستگی به کسی یا چیزی ترجیح می‌دهند. وابستگی به دیگران اغلب به نظر “یاری رسان ها” نوعی نقطه ضعف تلقی می‌شود، و اشتیاق آنها به انجام وظیفه، قابلیت اعتماد و صداقت شخصی تمام و کمال از افتادن آنها در چنین دامی جلوگیری می‌کند.

این احساس کمال شخصی برای “یاری رسان ها” اساسی است، و از ذهنشان فراتر می‌رود – شخصیت‌های “یاری رسان”  به قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده صرف نظر از هزینه آن پایبند هستند، اشتباه‌های خود را گزارش می‌دهند و حقیقت را می‌گویند حتی زمانی که عواقب انجام این کار برایشان فاجعه‌آمیز باشد. از نظر “یاری رسان” ان، صداقت به مراتب مهم‌تر از ملاحظات عاطفی است، و رویکرد فاقد انعطاف آنها ممکن است در دیگران این تصور غلط را به وجود بیاورد که “یاری رسان ها” سرد، یا حتی روبات‌مانند هستند. افراد دارای این گونه شخصیتی اغلب تلاش می‌کنند احساسات یا محبت را آشکار را بیان کنند، اما این جمله که فاقد احساس هستند، یا بدتر اینکه اصلاً همدلی ندارند، عمیقاً دردناک است.

فداکاری “یاری رسان” ها، یک ویژگی عالی است که به این شخصیت‌ها اجازه می‌دهد کارهای زیادی را به انجام برسانند، اما در عین حال ضعف مهمی نیز هست چرا که افراد کم‌صداقت ممکن است از آن سوءاستفاده کنند. “یاری رسان ها” به دنبال ثبات و امنیت هستند و وظیفه خود می‌دانند تا روال کارها را حفظ کنند و ممکن است متوجه شوند که همکاران و افراد دیگر بخش قابل توجهی از مسئولیت‌های خود را بر دوش آنها انداخته‌اند، چرا که می‌دانند آنها همیشه کارهای زمین مانده را انجام می‌دهند. افراد دارای گونه شخصیتی “یاری رسان”  معمولاً نظراتشان را برای خودشان نگه می‌دارند و اجازه می دهند واقعیت‌ها خود همه چیز را نشان دهند، اما ممکن است خیلی طول بکشد تا شواهد ملموس کل قضیه را نشان دهند.

“یاری رسان ها” باید به یاد داشته باشند که از خود مراقبت کنند – تعهد سرسختانه آنها به ثبات و کارآمدی می‌تواند در دراز مدت به این اهداف ضربه بزند زیرا دیگران همیشه بیش از پیش به آنها اتکا می‌کنند، موجب ایجاد فشار احساسی می‌شوند که ممکن است سال‌های سال ابراز نشود، و در نهایت وقتی گفته شود که برطرف کردن آن خیی دیر باشد. اگر شخصیت‌های “یاری رسان”  بتوانند همکاران و همسرانی پیدا کنند که واقعاً قدردان و مکمل ویژگی‌های آنها باشند و از وضوح، شفافیت و اعتمادی که آنها ارائه می‌کنند بهره‌مند شوند، در این صورت متوجه خواهند شد که نقش ثبات‌آور آنها فوق‌العاده رضایت‌بخش است زیرا می‌دانند بخشی از سیستمی هستند که در آن کار می‌کنند.


Logistician (ISTJ) workplace habits بیشتر بدانیم:

او جدی مسئول و قابل اعتماد است و به تعهدات خود پای بند باقی می ماند. حرفهایش در حکم یک قسم است. او عمل گرا و واقع بین است و به حقایق بها می دهد. بسیار دقیق و اسلوب گرا هستند و از قدرت تمرکز فراوان بهره دارند. همه کارهایشان را با نظم و ترتیب خاص انجام می دهند و نقطه نظرهای حساب شده و تغییر نیافتنی دارد. وقتی به موضوعی باور پیدا کند، تغییر دادن نظراتش دشوار می شود.

به لحاظ شخصیتی آرام و سخت کوش است، جزئیات مسائل را در ذهن خود می سپارد و برای نقطه نظرهایش دلایل و مدارک دقیق عرضه می کند. از تجربیات گذشته خود، برای تصمیم گیری در لحظه اکنون استفاده می کند. او به منطق و تحلیل های غیر شخصی بها می دهد.

در اقداماتش سازمان یافته و نظم دار است و می خواهد کارهایش را به موقع انجام دهد. او محتاط و سنتی است خوب گوش می دهد و تمایل دارد در همه چیز واقعیت ها را رعایت کند. حرفی را که به ان اعتقاد دارد را می زند. از رویه ها و مقررات پیروی می کند و با کسانی که این گونه رفتار نکنند با ناشکیبایی برخورد می نماید. این تیپ شخصیتی حتی در زمان بحران آرام به نظر می رسد. بسیار وظیفه ند است در پس چهره به ظاهر آرام آنها، چه بسا جوش و خروش وجود داشته باشد، اما واکنش های تند خود را به ندرت نشان می دهد.

محل کار


·    در به خاطر آوردن حقایق و واقعیتها عالی هست.

·    برای دقت اهمیت فراوانی قایل هست.

·    دقت می کند که چیزی فراموش نشود. به شدت به جزئیات توجه دارد کارکنی سخت کوش است.

·    با ماشین ها، واقعیتها، حقایق و اعداد ارقام بهتر از دیگران کار می کند.

·    از به تنهایی کار کردن لذت می برد. از پرت شدن حواسش ناراحت می شود.

·    دوست دارند مقررات رعایت شود و کسانی را که از این قاعده منحرف شوند را تحمل نمی کند.

·    روشها و مقررات را تحمل اما نمی تواند افراد را تحمل نماید.

·    تمایل دارد که سخت گیر و بی انعطاف باشد.

·    از مشاغلی که لباس، محیط اطراف و ظواهر امر مهم نیست، دوری می گزیند.

·    از بیحالی و رخوت و نابه سامانی خوشش نمی آید. به کمک کار سخت، بدست آوردن مدارک تخصصی و احترام به سازمان پیشرفت می کند.

 

یاری رسان هایی که ممکن است بشناسید.

 

عناوین شغلی


 • از کارهای تجاری و بازرگانی استقبال می کند و در سیستم های مدیریت می درخشد. و معمولا کار در شرایط آرام و با ثبات را دوست دارد. در نگهداری حساب و هزینه ها و درامدها از تبحر فراوان برخوردارند و اجازه نمی دهد اشتباهی صورت گیرد یا موردی از قلم بیفتد. آنها به عنوان یک مدیر خط و مشی انجام امور را مشخص می سازد. او اغلب کارهایی را دوست دارد که نتایج ملموس برجای بگذارد.

حسابرس، رییس اداره، حسابدار، مدیر،متخصص پردازش کلمات، تحلیل گر، متخصص بیمه، مدیر تدارکات، افسر انتظامات، افسر ارشد اطلاعات، کارشناس حسابرسی، مدیر املاک و مستغلات، مسئول جمع آوری اسناد مالی، بازرس ساختمانی، بازرس ساختمان، بازرس دولتی، مدیر ساختمان سازی، نماینده خرید و متخصص عقد قرارداد، برآورده کننده هزینه، بازرس مطالبات بیمه، متخصص آمار، نویسنده فنی، مدیر و مشاور انجمن، ارزیابی املاک و مستغلات

 • مشاغل مربوط به خدمات شهری با استقبال او رو به رو می شود. او از کار کردن در زمینه هایی که مردم را حفظ و حراست کند لذت می برد. او از یک محیط سازمان یافته و با ساختار استقبال می کند. او از اطلاعات گذشته خود برای حل مسائل جاری استفاده می کند. او از حافظه خوبی برخوردار است. از کار فروش و کارایی لذت می برد.

افسر پلیس، کارآگاه، کارمند دولت، متخصص مالیات، افسر ارتش، عامل ملک و املاک، فروشنده تجهیزات ورزشی، افسر اصلاحات، مهندس ایمنی و بهداشت صنعتی، متخصص پیشگیری از آتش سوزی، ناخدای کشتی های بزرگ و قایق ها، خلبان هواپیماهای مسافربری و بازرگانی، مامور ناظر، مدیر نماها و چشم اندازها، مهندس پرواز، کارشناس اداره پست، بازرس امور محیطی، بازرس گمرک و امور مهاجرت، نشه کش معماری، زارع، سازنده اسلحه، سازنده وسایل و ادوات موسیقی، متخصص پرواز

 • او رابطه خوبی با عدد و شماره دارد. جزئیات و حقایق را به خاطر می سپارد. به راحتی حواسش پرت نمی شود. با تمام وجود سعی دارد که کارش را به طور عالی انجام دهد. کار در امور مالی اغلب ایجاب می کند که شخص بتواند به تنهایی کار کند، ارقام و آمار لازم را جمع آوری نماید و محاسبات دقیق را انجام دهد.

بازرس بانک، مامور سرمایه گذاری و اوراق بهادار، تحلیل گر اعتبارات، تحلیل گر بودجه، براورده کننده هزینه، خزانه دار، رئیس ارشد مالی

 • آموزش در مشاغل فنی را دوست دارد.

ریس مدرسه و دبیرستان، کتاب خانه دار، مدیر، مسئول آرشیو

 • او در کار دوست دارد از مهارت های فنی خود استفاده نماید و با وسایلی سرو کار داشته باشد که نیازمند وقت فراوان است.

جراح عمومی، دندانپزشک، رییس مراقبت های بهداشتی، داروساز، تکنولوژیست آزمایشگاه، پژوهشگر پزشکی، تکنسین داروخانه، تکنولوزیست جراحی، ارتودنتیست، بینایی سنجی، مسئول بهداشت عمومی، تکنسین بیولوژی، تکنسین سوابق پزشکی.

 

یاری رسان هایی که ممکن است بشناسید.

 

نقاط ضعف احتمالی


 • بیش از اندازه به جزئیات می پردازد.
 • وقتی موضوعی را باور می کند به دشواری می توان او را از تصمیمی که گرفته است دور کند.
 • در قبول نقطه نظرهای جدید شکاک است.
 • اگر ایده ای بلافاصله قابل اجرا و عملی نباشد به زحمت ان را می پذیرد.
 • گاه در درک نیازهای دیگران با دشواری رو به رو می شود، بخصوص اگر با باورهای او تفاوت داشته باشد.
 • از آنجایی که واکنش هایش را به ندرت نشان می دهد، ممکن است فردی سرد و نچسب به نظر برسد.
 • او انتظار دارد دیگران هم مانند او عمل کنند.
 • در مواقعی او نظرات خود را به دیگران تحمیل می کند.

 

ارتباط با دیگران


 • همسری که به شدت وفادار و پایبند به تعهدات خود است. حرفش قولش است و می تواند روی آن حساب کند.
 • شخص مطمئن و قابل اتکای است. در مورد او، عملش نشان می دهد که در چه شرایطی به سر می برد.
 • ممکن است در نشان دادن احساس صمیمیت خود با دشواری روبرو باشد، هر چند که محبتش اغلب عمیق است.
 • می توانند معاشرتی و اجتماعی باشد.
 • متواضع و فروتن است.
 • به شدت عملگرا است.
 • در برابر تغییر مقاوم است و به راحتی نظر و عقیده خود را تغییر می دهد.
 • ممکن است به احساسات خود و دیگران بی توجه باشد و نتواند به راحتی نیازهای متفاوت از نیاز های خود را درک کند.
 • می تواند به سرعت از دیگران انتقاد و کارشان را داوری کند.
 • دوست ندارد پولی راکه به سختی بدست آورده، مفت از دست بدهد.

 

اوقات فراغت


برای او آرام گرفتن و استراحت کردن دشوار است. در نظر او کارهای لذت بخش مولد و سودآور نیست. دوست دارد اوقات خود را صرف کاری سود مند بکند که درآمدی بدست دهد. مثلا کار کردن با یک کامپیوتر برای او اسباب مسرت می شود. او از اینکه در دل طبیعت باشند لذت می برد و متوجه بسیاری از جزئیات واقع در پیرامون خود می شود. او سادگی را دوست دارد. از سرگرمیها و غذاهایی استقبال می کند که اقتصادی و غیر تجملی باشد.

پیشنهاد برای بهتر شدن و بر طرف کردن نقاط ضعف تان:


 • سعی کنید با دیگران مذاکره کنید و دنیا را از زاویه دید آنها نگاه کنید.
 • دست کم هفته ای یک بار “دوستت دارم” را به زبان بیاورید.
 • بیش اندازه محتاط و بی انعطاف نباشید. بدانید که تنها یک روش درست برای انجام دادن کارها وجود ندارد.
 • از مباحثاتی که یک برنده و یک بازنده داشته باشد احتراز کنید.
 • گهگاه کارهای تکانه ای و از روی خود به خودی بکنید. گهگاه تنبل شوید.
 • بیشتر لطیفه بگوئید.
 • به احساسات خود و دیگران بهای بیشتری بدهید.
 • به نیازها واحساسات دیگران توجه کنید.
 • از دیگران بیشتر تشکر کنید. حتی از کوچکترین کارهای آنها قدر شناسی کنید.
 • وقتی را صرف استراحت و بازی کنید. از مرخصی های خود غفلت نکنید.
 • از توانمندی خود که می توانید منطقی، مستقل، قابل اتکا، وظیفه مند، منظم، دقیق، سخت کوش و درک کننده باشید سپاسگذاری کنید.

…..


Strengths & Weaknesses

Logistician Strengths

Logistician (ISTJ) strengths
 • Honest and Direct – Integrity is the heart of the Logistician personality type. Emotional manipulation, mind games and reassuring lies all run counter to Logisticians’ preference for managing the reality of the situations they encounter with plain and simple honesty.
 • Strong-willed and Dutiful – Logisticians embody that integrity in their actions too, working hard and staying focused on their goals. Patient and determined, people with the Logistician personality type meet their obligations, period.
 • Very Responsible – Logisticians’ word is a promise, and a promise means everything. Logisticians would rather run themselves into the ground with extra days and lost sleep than fail to deliver the results they said they would. Loyalty is a strong sentiment for Logistician personalities, and they fulfill their duties to the people and organizations they’ve committed themselves to.
 • Calm and Practical – None of their promises would mean much if Logisticians lost their tempers and broke down at every sign of hardship – they keep their feet on the ground and make clear, rational decisions. Peoples’ preferences are a factor to consider in this process, and Logisticians work to make the best use of individual qualities, but these decisions are made with effectiveness in mind more so than empathy. The same applies to criticisms, for others and themselves.
 • Create and Enforce Order – The primary goal of any Logistician is to be effective in what they’ve chosen to do, and they believe that this is accomplished best when everyone involved knows exactly what is going on and why. Unclear guidelines and people who break established rules undermine this effort, and are rarely tolerated by Logisticians. Structure and rules foster dependability; chaos creates unforeseen setbacks and missed deadlines.
 • Jacks-of-all-trades – Much like Analyst personality types, Logisticians are proud repositories of knowledge, though the emphasis is more on facts and statistics than concepts and underlying principles. This allows Logisticians to apply themselves to a variety of situations, picking up and applying new data and grasping the details of challenging situations as a matter of course.

Logistician Weaknesses

Logistician (ISTJ) weaknesses
 • Stubborn – The facts are the facts, and Logisticians tend to resist any new idea that isn’t supported by them. This factual decision-making process also makes it difficult for people with the Logistician personality type to accept that they were wrong about something – but anyone can miss a detail, even them.
 • Insensitive – While not intentionally harsh, Logisticians often hurt more sensitive types’ feelings by the simple mantra that honesty is the best policy. Logistician personalities may take emotions into consideration, but really only so far as to determine the most effective way to say what needs to be said.
 • Always by the Book – Logisticians believe that things work best with clearly defined rules, but this makes them reluctant to bend those rules or try new things, even when the downside is minimal. Truly unstructured environments leave Logisticians all but paralyzed.
 • Judgmental – Opinions are opinions and facts are facts, and Logisticians are unlikely to respect people who disagree with those facts, or especially those who remain willfully ignorant of them.
 • Often Unreasonably Blame Themselves – All this can combine to make Logisticians believe they are the only ones who can see projects through reliably. As they load themselves with extra work and responsibilities, turning away good intentions and helpful ideas, Logisticians sooner or later hit a tipping point where they simply can’t deliver. Since they’ve heaped the responsibility on themselves, Logisticians then believe the responsibility for failure is theirs alone to bear.

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)


منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.