شخصیت “میانجی” INFP

درون گرا- شمی- احساسی- ملاحظه کنندهبه شدت مهرطلب/ به شدت حساس/ بسیار کنجکاو/ عاشق هنر/ بی خیال به محیط اطراف/ بسیار آرمان گرا…….

شخصیت‌های میانجی آرمانگرایانی واقعی هستند، همیشه به دنبال نشانه‌هایی از خوبی در حتی بدترین افراد و حوادث می‌گردند و در جستجوی راه‌هایی برای بهتر کردن اوضاع هستند. ممکن است میانجی‌گران را افرادی آرام، کم‌حرف یا حتی خجالتی تصور کرد، اما شعله‌ای درونی و شور و شوقی دارند که واقعاً می‌تواند بدرخشد. گونه شخصیتی میانجی فقط 4% جمعیت را تشکیل می‌دهد و متأسفانه خطر بروز سوءتفاهم برای آنها بالا است – اما وقتی افراد همفکر خود را پیدا می‌کنند تا وقتشان را با آنها بگذرانند، هماهنگی که احساس می‌کنند سرچشمه شادی و الهام‌بخشی است.

شخصیت “میانجی” (INFP-A / INFP-T)

میانجی‌گران براساس اصول خود عمل می‌کنند تا منطق، هیجان، یا عملی بودن مسائل. آنها در هنگام تصمیم‌گیری برای حرکت رو به جلو، در پی افتخار، زیبایی، اخلاق و فضیلت هستند – میانجی‎گران به واسطه خلوص نیت خود هدایت می‌شوند نه پاداش و مجازات. افراد دارای گونه شخصیتی میانجی به‌درستی به این کیفیت افتخار می‌کنند، اما همه افراد محرک پشتوانه این احساسات را درک نمی‌کنند و این امر می‌تواند به انزوا منجر شود.

هر چیزی که طلا باشد برق نمی‌زند؛ همه کسانی که سرگردان هستند گم نشده‌اند؛ چیزهای قدیمی که نیرومند باشند از ریخت نمی‌افتند؛ یخبندان به ریشه‌های عمیق نمی‌رسد.

J. R. R. TOLKIEN

ما می‌دانیم چه کسانی هستیم، اما نمی‌دانیم ممکن است چه کسانی باشیم

این ویژگی‌ها در بهترین حالت خود افراد دارای گونه شخصیتی میانجی را قادر به برقراری ارتباط عمیق با دیگران، صحبت کردن به‌سادگی با زبان استعاره و مثل، و درک و ایجاد نمادهایی برای در میان گذاشتن ایده‌های خود می‌سازد. میزان قوت این سبک ارتباطی شهودی تا سطح آثار هنری است و به همین دلیل جای تعجب نیست که بسیاری از میانجی‌گران معروف شاعر، نویسنده و بازیگر بوده‌اند. درک خود و جایگاه خود در جهان برای شخصیت میانجی مهم است، و آنها این ایده‌ها را با غرق کردن خود در کارشان بررسی می‌کنند.

توانایی زبانی میانجی‌گران در حد زبان مادری‌شان متوقف نمی‌ماند – آنها در هنگام آموختن زبان دوم (یا سوم!) نیز مستعد تلقی می‌شوند. استعداد میانجی‌گران در برقراری ارتباط به میل آنها برای هماهنگی نیز یاری می‌رساند و به این شخصیت‌ها کمک می‌کند وقتی مسیر خود را پیدا کردند رو به جلو حرکت کنند.

به حرف تعداد زیادی از مردم گوش بده، اما با تعداد اندکی صحبت کن

میانجی‌گران بر خلاف گونه‌های شخصیتی اجتماعی‌تر توجه خود را تنها به چند نفر و کاری ارزشمند معطوف می‌کنند – زیرا اگر به مسائل زیادی توجه نشان دهند، انرژی خود را از دست می‌دهند و حتی در جهانی مبتلا به این همه بدی که نمی‌توانند آن را از میان ببرند دچار افسردگی می‌شوند. چنین منظره‌ای برای دوستان میانجی‌گران غم‌انگیز است چرا که آنها به روی شاداب این افراد وابسته هستند.

اگر میانجی‌گران خوب مراقب نباشند ممکن است در حین این تلاش نسبت به خود بی‌توجه شوند و از رسیدگی به نیازهای روزانه زندگی غفلت نمایند. میانجی‌گران اغلب به تفکر عمیق می‌پردازند و از تأمل ذهنی و فلسفی بیش از هر گونه شخصیتی دیگری لذت می‌برند. اگر شخصیت‌های میانجی کنترل نشوند ممکن است کم‌کم تماس خود را از دست بدهند و به “گوشه‌نشینی” روی بیاورند و بازگرداندن آنها به جهان واقعی مستلزم صرف انرژی زیاد از طرف دوستان یا شریک زندگی آنها خواهد بود.

خوشبختانه، محبت، خلاقیت، نوع‌دوستی و آرمان‌گرایی میانجی‌گران همیشه مانند گل در فصل بهار دوباره باز خواهد گشت، و به خودشان و کسانی که آنها را دوست دارند نه منطق و سود، بلکه نوعی جهان‌بینی اعطا می‌کند که هر کجا که بروند الهام‌بخش شفقت، مهربانی و زیبایی است.

بیشتر بدانیم:

INFP

درون گرا، شمی، احساسی، ملاحظه کننده

او به هماهنگی داخلی بیش ز هر چیز دیگری بها می دهد. او شخصی حساس، آرمان گرا، صمیمی و وفادار است. برای ارز ش های شخصی خود بهای فراوان قائل است و اغلب تحت تاثیر باورهای شخصی قرار می گیرد و یا وقتی به کاری که فکر می کند ارزشمند است می پردازد، انگیزه پیدا می کند. به امکانات و احتمالات فراسوی آنچه شناخته شده است توجه دارد. او شخصی روشن ضمیر، کنجکاو و با بصیرت است که اغلب افکاری بلند مدت دارد. در مسائل روزانه اغلب انعطاف پذیر است، از صبر و شکیبایی و سازگاری فراوان بهره دارد. به وفاداری و تعهدات خود پای بند است و برای خود معیارهای سطح بالا در نظر می گیرد. ایدال و علایق فراوانی دارد که ذهن آنها را به خود مشغول می کند. آنها عمیقا به آنچه انتخاب می کند پای بندند. این تیپ شخصیتی به درون خود توجه فراوان دارد. او شخصی مهربان، همدل، فهیم و نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس است و از تعارض و اختلاف پرهیز می کند و علاقه ای ندارد که دیگران را مورد سلطه جویی قرار دهد، مگر آنکه ارزش هایش به خطر بیفتد. ترجیح می دهد احساسات خود را به شکل مکتوب و نه کلامی مخابره کند. وقتی آنها می خواهند دیگران را نسبت به مهم بودن ایده آل های خود مجاب کنند، بسیار مجاب کننده می شوند.

به ندرت شدت احساسات خو را ابراز می کند و اغلب آرام و بی سر و صداست، با این حال وقتی شما را بشناسد گرم و پر اشتیاق است. این تیپ شخصیتی بسیار دوستانه است اما از اجتماعی شدن های سطحی احتراز می کند. به اشخاصی علاقه مند است که هدف ها و ارزش هایشان را درک کند.

محل کار
·       از مقررات ، نظم ، رویه ، برنامه و سروقت بودن خوششان نمی آید.

·       نیازی به این ندارند که ارزش های خود را به دیگران تحمیل کنند. آنها ترجیح می دهند که به آرامی نظراتشان

·       را با دیگران در میان بگذارند و آنها را متقاعد سازند.

·       آنها اغلب موفق و مصمم هستند و به روشی آرام برنامه های خود را دنبال می کنند .

·       اگر با گروهی باشند می توانند رهبری آنها را بدست بگیرند .

·       در شرایط رقابت آمیز ممکن است با مشکلاتی روبه رو شوند .

·       به استقلال و خود مختاری بها می دهند. از قطع شدن حواس خود خوششان نمی آید. دوست دارند هر کاری

را که می کنند به نحو احسن انجام بدهند .

·       می توانند صبورانه کارهای سنجیده را انجام دهند .

·       می خواهند به خاطر کارشان مورد تشویق و تحسین قرار بگیرند .

·       خودشان را با معیارهای سطح بالا مقایسه می کنند .

·       از جوانب مختلف به مسایل نگاه می کنند ممکن است گاهی قاطعیت لازم نداشته باشند زیرا نمی دانند برای آنها چه چیزی اهمیت دارد .

·       اگر نتوانند هدف های خود را تحقق ببخشند ممکن است مایوس و دلسرد شوند.

عناوین شغلی
بازیگر، معمار، هنرمند، آهنگساز، مشاور سردبیر، ویراستار، پزشک، مفسر، مترجم، روزنامه نگار، کتابخانه دار، ماساژدرمانگر، موسیقی دان، عکاس، روان درمانگر، معلم دینی، نویسنده، پژوهشگر، دانشمند، دانشمند اجتماعی، آسیب شناس کلام، آموزگار

 

ارتباط با دیگران
·       به اصالت و عمق روابط بها می دهد .

·       وفادار و صمیمیراست ، نسبت به دوستان وافراد خانواده خود متعهد است .

·       محطاط و ملاحظه کار است و با گروهای کوچک تر به راحتی بیش تری کنار می آید.

·       می تواند سرگرم کننده باشد.

·       از این توانایی بر خوردارد که از دیگران مراقبت و آنها را تشویق و تایید کند .

·       از کسانی که صرف وقت کنند تا رویاها ، هدف ها و الهامات او را درک کنند تشکر و قدر دانی می کند .

·       اغلب به این دلیل که هم می خواهد در خلوت با خود باشد و هم علاقمند به معاشرت با دیگران است ، در

تعارض می شود .

·       به دیگران علاقمند و پر توجه است ، اما در مواقعی بی تفاوت به نظر می رسد یا در جریان کمک به دیگران

·       غرق می شود یا در بحر تحقق بخشیدن به رویاهای خود فرو می رود.

·       اغلب تصمیم نهایی خود را با دیگران در میان می گذارد .

·       می تواند نسبت به محیط خود حساس باشد ، صداهای بلند را دوست ندارد زیرا حواسش را پرت می کند.

·       شریکی را برای خود می خواهد که با ارزش ها و هدف های او سهیم باشد .

·       در متعهد شدن محطاط عمل می کند اما وقتی متعهد شد، تعهدش بلند مدت و پر دوام است .

اوقات فراغت
او ترجیح می دهد اوقات خود را به تنهایی صرف کند. در ضمن دوست دارد با دوستان نزدیک خود به موزه ، سینما و یا به دامان طبیعت برود. از یاد گرفتن مطالب جدید لذت می برد. به درک معانی زندگی علاقمند است.
پیشنهاد
ü      وقت بیش از اندازه صرف بررسی امکانات و احتمالات نکنید. به عمل و اقدام هم توجه داشته باشید.

ü      راهی پیدا کنید تا به ایده ال های خود امکان ابراز بدهید. ارزش ها ، پنداره ها و عواطف خود رابا نزدیکانتان در میان بگذارید.

ü      ریسک کنید خودتان و کارتان را به جهان عرضه نمایید.

ü      به نیاز ها و خواسته های دیگران به بهای بی توجهی به خواسته ها و نیاز های خود توجه نکنید.

ü      بیاموزید که حد مرزی در نظر بگیرید. بیاموزید که در مواقعی نه بگویید.

ü      از مسامحه کردن اجتناب کنید. به ضرب الاجل ها توجه داشته باشید.

ü      به تعهدات خود عمل کنید. مراقب کمال طلبی باشید.

ü      به جای اینکه تنها به منابع خود اتکا کنید از دیگران هم کمک بگیرید.

ü      وقتی مسئله ای دارید از یکی از دوستان خود بخواهید به حرف های شما گوش بدهد. اما تا وقتی حرفتان را تمام نکرده اید راهنمایی نکند.

ü      از کسانی که به آنها اعتماد دارید تقاضای کمک کنید. از انتظارات و توقعات بیجا دست بکشید.

ü      وقتی تعارض بروز می کند، اعتراض خود رابیان کنید. اگر مخالفت های خود را روی هم انباشت کنید روزی می رسد که منفجر شود .

ü      به دیگران توصیه و آرامش بدهید.

ü      به ارزش های خود بها بدهید و بر اساس آنها تصمیم گیری کنید.

ü      به نقاط قوت خود و از جمله به آرمان گرایی ، همدلی ، خلاقیت ، حساسیت ، فکر کردن ، محبت کردن ، بکر بودن ، سازگاری و کنجکاوی خود بهای لازم را بدهید.

 

[WpProQuiz 12]

Strengths & Weaknesses

Mediator (INFP) Strengths

Mediator (INFP) strengths
 • Thoughtful – Mediators care about other people’s feelings. They adjust their actions if they think they might hurt anyone, even unintentionally. Kindheartedness flows from Mediator personalities, and everyone around them tends to benefit from it.
 • Generous – Mediators rarely enjoy succeeding at others’ expense. In general, people with this personality type want to share the good things in their lives. They value equality, and they want to ensure that every voice and perspective is heard.
 • Open-Minded – Mediators tend to give other people the benefit of the doubt. They aim to be tolerant of other people’s beliefs, lifestyles, and decisions. Generally speaking, Mediators support others’ right to live as they see fit – as long as no one is being hurt.
 • Creative – Mediators can often see things from unconventional perspectives. With their ability to make surprising and unexpected connections, it’s no wonder that many Mediators are drawn to creative pursuits and the arts.
 • Passionate – When an idea or movement captures Mediators’ imagination and speaks to their beliefs, they can give their whole heart to it. People with this personality type can be reserved or reticent, but that doesn’t diminish their strong feelings for a cause that matches their ideals.
 • Loyal to Their Values – Doing the right thing isn’t always easy, but Mediators’ far-reaching vision can help them stay the course. When they’re doing something meaningful, these personalities can have a sense of purpose or even courage that keeps them true to their values.

Mediator (INFP) Weaknesses

Mediator (INFP) weaknesses
 • Overly Idealistic – Mediators can take their idealism too far. People with this personality type might idolize their romantic partner or expect every aspect of their job to feel meaningful. This can set them up for disappointment when reality falls short of their dreams.
 • Self-Critical – Mediators can expect so much from themselves that they inevitably fall short. When this happens, they may accuse themselves of being selfish or woefully inadequate. This self-criticism can erode their motivation to get things done and their willingness to prioritize necessary self-care.
 • Impractical – When something captures Mediators’ imagination, they can become so consumed by it that they neglect practical matters. Some people with this personality type even neglect eating or sleeping as they pursue their passion. Other Mediators can become so enamored with an idea that they’re afraid to act on it because they might not do it perfectly.
 • Emotionally Driven – Mediators can become so focused on their emotions that they lose track of what’s really going on. It can be a challenge for these personalities to slow down and make sure that their feelings aren’t preventing them from clearly seeing the facts of a situation.
 • Conflict-Averse – Mediators generally prefer to avoid conflict. They can put a great deal of time and energy into trying to please everyone. This desire to please others can drown out their own inner wisdom and make them painfully sensitive to even constructive criticism.
 • Difficult to Get to Know – Mediators are private, reserved, and sometimes self-conscious. This can make them somewhat difficult to really get to know. Their need for personal space can contribute to the guilt they feel for not giving more of themselves to those they care about.

 

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید