شخصیت “قهرمان” ENFJ

برون گرا- شمی- احساسی- داوری کنندهیاری رسان/ مهرطلب/ مهادت کلامی/ قبول مسئولیت خارج از توان/ درگیر انواع فعالیت ها…..

هر کاری که هم اکنون انجام می‌دهید همچون موج به بیرون گسترش می‌یابد و همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. وضعیت شما می‌توانید موجب درخشش قلبتان شود یا اضطراب را منتقل نماید. نفس شما می‌توانید عشق بتاباند یا اتاق را در افسردگی فرو ببرد. نگاهتان می‌تواند شادی را بیدار کند. کلماتتان می‌تواند الهام‌بخش آزادی باشد. تک‌تک اعمال شما می‌تواند قلب‌ها و ذهن‌ها را باز کند.

DAVID DEIDA

قهرمانان رهبرانی بالفطره و سرشار از عشق و شور و جذبه هستند. این شخصیت‌ها که حدود دو درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند اغلب سیاستمداران، مربیان و معلمان ما هستند که الهام‌بخشیدن دیگران برای برای موفقیت و انجام کارهای خوب در جهان هستند. قهرمانان به‌طور طبیعی دارای اعتماد به نفس هستند که موجب پدید آمدن نفوذ می‌شود، از هدایت کردن دیگران برای همکاری با یکدیگر و بهبود بخشیدن خود و جامعه‌شان دچار غرور و شادی می‌شوند.

شخصیت “قهرمان” (ENFJ-A / ENFJ-T)

اعتقاد راسخ به مردم

مردم جذب شخصیت‌های قوی می‌شوند، و قهرمانان اصالت، دغدغه و نوع‌دوستی از خود ساطع می‌کنند و از به پا خاستن و صحبت کردن در هنگامی که احساس می‌کنند چیزی باید گفت نمی‌ترسند. آنها به‌راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، به‌خصوص به صورت حضوری و ماهیت روشنگرانه افراد دارای گونه شخصیتی قهرمان به آنها کمک می‌کند تا به ذهن همه دسترسی پیدا کنند، چه از طریق حقایق و منطق یا احساسات خام. قهرمانان به‌راحتی انگیزه‌های افراد و رویدادهای به ظاهر مجزا را مشاهده می‌کنند و قادر هستند این ایده‌ها را در کنار هم قرار دهند و ارتباط آنها را به‌عنوان هدفی مشترک با فصاحت و نوعی مسحورکنندگی بیان کنند.

علاقه قهرمانان به دیگران واقعی و تقریباً نوعی نقص است – وقتی افرادی با این گونه شخصیتی به کسی باور داشته باشند، ممکن است بیش از حد در مشکلات آن شخص درگیر شوند یا بیش از حد به وی اعتماد کنند. خوشبختانه، این اعتماد معمولاً نوعی رسالت درونی است، زیرا نوع‌دوستی و اصالت قهرمانان الهام‌بخش کسانی است که به بهتر شدن خود اهمیت می‌دهند. اما اگر این شخصیت‌ها مراقب نباشند، ممکن است خوش‌بینی خود را بیش از حد توانشان تعمیم دهند و گاهی اوقات دیگران را وادار به حرکت کنند حال آنکه ممکن است این افراد آمادگی تا تمایلی به این کار نداشته باشند.

قهرمانان نسبت به دام دیگری نیز آسیب‌پذیر هستند: آن‌ها ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای تأمل و تجزیه و تحلیل احساسات خود دارند، اما اگر بیش از حد در وضعیت فرد دیگری گرفتار شوند، ممکن است دچار نوعی مالیخولیای عاطفی شوند، مشکلات افراد دیگر را در خود ببینند، و بکوشند اشکالی را برطرف کنند که واقعاً وجود ندارد. اگر این شخصیت‌ها به نقطه‌ای برسند که محدودیت‌های شخص دیگری آنها را متوقف سازد، ممکن است توانایی آنها برای مشاهده گذشته معضل از دست برود و در نتیجه هیچ کمکی نکنند. وقتی چنین اتفاقی رخ داد، مهم است که قهرمانان خود را عقب بکشند و با تأمل در خود بین آنچه واقعاً احساس می‌کنند و آنچه که مسئله‌ای جداگانه است و باید از منظری دیگری به آن نگریست تمایز قائل شوند.

… کشمکش نباید ما را از حمایت از حرکتی که به باورمان عادلانه است باز بدارد

افراد دارای گونه شخصیتی قهرمان نوع‌دوستانی پرشور هستند، گاهی اوقات حتی تا مرز نقض، و بعید است وقتی در تأیید مردم و ایده‌های آنها به پا می‌خیزند از سلاح به دست گرفتن هراس داشته باشند. جای تعجب نیست که بسیاری از قهرمانان معروف رهبران سیاسی و فرهنگی بانفوذی هستند – این گونه شخصیتی می‌خواهد راه آینده‌ای روشن‌تر را نشان دهد، چه با هدایت یک ملت به سمت رفاه، یا رهبری تیم لیگ سافت‌بال برای پیروز شدن در مبارزه‌ای دشوار.

 

شخصیت های معروف با ویژگی “قهرمان”

 

بیشتر بدانیم:

برون گرا، شمی، احساسی، داوری کننده(ENFJ)

او دوست دار مردم است. برای مردم و رابطه با آنها بیشترین اهمیت را قائل می شود. به مردم توجه و علاقه نشان می دهد. با زندگی برخورد گرم و صمیمانه دارد و احساس می کند که به حالت مشخصی با همه چیز در تماس است. او از آن جهت که بر اساس ارزش های خود زندگی می کند. نسبت به مردم وفادار و صمیمی هستند و برای نهادهایی که به آن وابسته اند احترام می گذارد. او پر انرژی و پر شور و شوق است در ضمن از احساس مسئولیت ، آگاهی و ملاحظه کاری فراوان برخوردارد. او گرایش طبیعی برای انتقاد کردن از خود دارد، اما از آنجا که نسبت به احساسات دیگران احساس مسئولیت می کند، به ندرت در ملاعام ز کسی انتقاد می کند.او دقیقا می داند که کدام رفتار مناسب و کدام رفتار نامناسب است. اوچهره ای باز و گشاده دارد، دوست داشتنی و به لحاظ اجتماعی از مقبولیت برخوردار است. او خلق و خوی ملایم دارد، صبور است، رفتاری سیاست مدارانه دارد و به خوبی می تواند آنچه پیرامونشان می گذرد هماهنگ سازد. او رهبری طبیعی است و از شهرت و کاریزمای فراوان بهره دارد. این اشخاص به خوبی ارتباط رقرار می کند و اغلب در صحبت، موفق ظاهر می شود. با توجه به احساسی که نسبت به یک موقعیت دارد، و نه اینکه آن موقعیت چگونه به نظر می رسد، تصمیم گیری می کند. او به امکانات و احتمالاتی، فراتر از آنچه در ظاهر حالت مسلم دارد فکر می کند. برایش مهم است که این امکانات و احتمالات روی دیگران چه تاثیری برجای می گذارد. او شخصی منظم است. دنیای سازمان داده را ترجیح می دهد و از دیگران هم انتظار دارد که به همین گونه باشند. دوست دارد موضوعات حل شود، حتی اگر قرار باشد اشخاص دیگری تصمیم گیری کنند. او همدل و فهیم است، به دیگران توجه دارد و از آنها حمایت می کند و به خوبی دیگران را می شناسد. رفتاری مسئولانه و از روی علاقه دارد. از آنجا که ایده آلیست، دنبال نقاط مثبت دیگران می گردد.

محل کار
·       جاه طلب است . دوست دارد برای رسیدن به خواسته هایش تلاش کند .

·       آگاه ، منظم ، هدف گرا و قاطع است و از دیگران هم همین انتظار را دارد .

·       خود را به خوبی ابراز می کند. در حرف زدن راحت است .

·       خوب متوجه می شود که دیگران چه احتیاجی دارند .

·       به نظرات مختلف احترام می گذارد. در ایجاد روحیه گروهی بسیار موفق است.

·       دوست دارد با اشخاص خلاق و پر انرژی کار کند و درگیر کارهای متنوعی شود .

·       از سیاست ها و و رویه ها تا جایی که با ارزش ها و نیازهای آنها منافات نداشته باشد استفاده می کند.

·       وقتی به مشکلی بر خورد کند آن را به عنوان یک چالش جدید می پذیرد .

·       مشاغلی را ترجیح می دهد که ایده آل هایش را منعکس کند و به دیگران الهام و هماهنگی ببخشد.

·       دوست دارد اقدامات سریع انجام بدهد. اغلب در عجله و شتاب است و با کندی جریانات کار ، صبر و قرارشان را از دست می دهد .

·       دوست دارد در شرایط کنترل باشد و در قبال پروژه های خودش مسئولانه عمل کند.

عناوین شغلی
 مشاور، روانشناس، معلم، روحانی،  نماینده فروش، منابع انسانی، مدیر هماهنگ کننده، سیاستمدار، دیپلمات، نویسنده
ارتباط با دیگران
·       دوستانه ، گرم و صمیمی است و دوست دارد دیگران را راضی کند .

·       تلاش می کند روابطی هماهنگ و تعاونی فراهم آورند.

·       دوستی وفاداراست.

·       می تواند شریک زندگی خود را آرمان سازی کند و ناسازگاری ها را فراموش کند.

·       دوست دارد اشخاص مورد علاقه اش در بهترین حد خود ظاهر شوند .

·       دوست دارد با تحسین شدن ، مورد احترام قرار گرفتن و تایید گردیدن از ارزش خود مطمئن شود.

·       دوست ندارد بازخوردهای بد بدهد یا بگیرد .

·       اگر صحبتش مورد سوال و تردید قرار بگیرد ممکن است افسرده شود.

·       بایدها و نباید های فراوانی دارد.

·       ممکن است نتواند به راحتی با دنیای درون و احساسات خود کنار بیاید.

·       اغلب خود را مسئول احساسات دیگران می داند .

·       میان رسیدن به خواسته های خود و کمک به دیگران برای آنکه به خواسته های خود برسند در تضاداست .

اوقات فراغت
علایق فراوانی دارد و دوست دارد که زندگی فعالی داشته باشد. دوست دارد با دیگران باشد صرف وقت طولانی در تنهایی او را مکدر می کند. اوقات فراغتش  برنامه ریزی شده است. از خواندن ، صحبت کردن درباره ایده ها ، سازماندهی فعالیت ها و شرکت در سازمان های اجتماعی لذت می برد.

پیشنهاد
ü     نخواهید که همه کارها را بکنید. بعضی از کارها را بعدا هم می توانید انجام دهید و بعضی از کارها اصولا می توانند انجام نشوند.

ü     سعی کنید از میزان استرس خود بکاهید و به آنچه تاکنون به آن رسیده اید رضایت بدهید.

ü     آرامش داشتن را بیاموزید.

ü     به این توجه کنید که چه فعالیت هایی برای شما لذت بخش تر هستند.

ü     مراقب آرمان سازی بیش از اندازه دیگران باشید.

ü     سعی کنید به تایید دیگران وابسته نشوید. به آنچه خودتان به آن بها می دهید بیش تر توجه کنید.

ü     بیاموزید که با تعارض ها روبه رو شوید. با آنکه شما می خواهید در شرایط هماهنگی بسر ببرید ، از روبه رو شدن با مشکلات طفره نروید.

ü     بیش از اندازه نگران خواسته های دیگران نباشید. بدانید که شما نمی توانید همه خواسته های دیگران را بر آورده کنید .

ü     بیاموزید به همان اندازه که از دیگران حمایت می کنید از آنها حمایت بخواهید .

ü     مراقب باشید که در صحبت کردن خود چاپلوسی نکنید.

ü     بیاموزید که توصیه و نصیحت بپذیرید ، تنها نصیحت نکنید .

ü     زود هنگام تصمیم گیری نکنید.

ü     به تفاوت احساسات واقعی خود و احساساتی که نشان می دهید توجه داشته باشید.

ü     برای مهربانی ، پشتکار، گرمی، حساسیت ، خوش بینی ، همدلی ، رهبری و بینش و بصیرت خود ارزش قایل شوید.

 

[WpProQuiz 12]

trengths & Weaknesses

Protagonist Strengths

Protagonist strengths
 • Tolerant – Protagonists are true team players, and they recognize that that means listening to other peoples’ opinions, even when they contradict their own. They admit they don’t have all the answers, and are often receptive to dissent, so long as it remains constructive.
 • Reliable – The one thing that galls Protagonists the most is the idea of letting down a person or cause they believe in. If it’s possible, Protagonists can always be counted on to see it through.
 • Charismatic – Charm and popularity are qualities Protagonists have in spades. They instinctively know how to capture an audience, and pick up on mood and motivation in ways that allow them to communicate with reason, emotion, passion, restraint – whatever the situation calls for. Talented imitators, Protagonists are able to shift their tone and manner to reflect the needs of the audience, while still maintaining their own voice.
 • Altruistic – Uniting these qualities is Protagonists’ unyielding desire to do good in and for their communities, be it in their own home or the global stage. Warm and selfless, Protagonists genuinely believe that if they can just bring people together, they can do a world of good.
 • Natural Leaders – More than seeking authority themselves, Protagonists often end up in leadership roles at the request of others, cheered on by the many admirers of their strong personality and positive vision.

Protagonist Weaknesses

Protagonist weaknesses
 • Overly Idealistic – People with the Protagonist personality type can be caught off guard as they find that, through circumstance or nature, or simple misunderstanding, people fight against them and defy the principles they’ve adopted, however well-intentioned they may be. They are more likely to feel pity for this opposition than anger, and can earn a reputation of naïveté.
 • Too Selfless – Protagonists can bury themselves in their hopeful promises, feeling others’ problems as their own and striving hard to meet their word. If they aren’t careful, they can spread themselves too thin, and be left unable to help anyone.
 • Too Sensitive – While receptive to criticism, seeing it as a tool for leading a better team, it’s easy for Protagonists to take it a little too much to heart. Their sensitivity to others means that Protagonists sometimes feel problems that aren’t their own and try to fix things they can’t fix, worrying if they are doing enough.
 • Fluctuating Self-Esteem – Protagonists define their self-esteem by whether they are able to live up to their ideals, and sometimes ask for criticism more out of insecurity than out of confidence, always wondering what they could do better. If they fail to meet a goal or to help someone they said they’d help, their self-confidence will undoubtedly plummet.
 • Struggle to Make Tough Decisions – If caught between a rock and a hard place, Protagonists can be stricken with paralysis, imagining all the consequences of their actions, especially if those consequences are humanitarian.

 

منابع:

 • 16personalities.com
 • شغل مناسب شما، پاول و باربارا تایگر؛ترجمه قرچه داغی
 • یونگ شناسی کاربردی؛ رابین رابرتسون؛ ترجمه سرگلزایی

(می خواهم تست شخصیت MBTI بدهم)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید